Bývalý „maršmeloun“ získal stavební povolení. Autorem návrhu je opět Zdeněk Fránek
Stavba bytového domu U Milosrdných na pražském Starém Městě, v minulosti přezdívaného maršmeloun, získala pravomocné stavební povolení. Magistrát jako odvolací orgán zamítl odvolání, které proti povolení stavby podal místní spolek.
Společnost V Invest sdělila, že stavba by měla začít poté, co bude dokončen archeologický průzkum. Firma také jedná s městem ohledně pozemků pod projektem.
Firma v domě plánuje 30 bytů, z toho polovina bude podle stavebního povolení v dispozici 2+kk a 11 bude o třech místnostech. Ze zbylých bytů budou tři o velikosti 4+kk a jeden 5+kk. Firma podle dřívějších informací plánuje byty pronajímat, v přízemí pak budou obchodní prostory.
Nepravomocné stavební povolení vydal stavební úřad Prahy 1 loni v prosinci, odvolání spolku U Milosrdných pak magistrát zamítl minulý týden. Odvolání se podle úřadu odkazovalo zejména na povolení stavby památkáři, která bylo podle spolku chybné. Rozhodnutí magistrátních památkářů nicméně podle úřadu potvrdilo i ministerstvo kultury. „Z pohledu památkové péče není prostor pro jiné, než kladné posouzení záměru,“ stojí v dokumentu.
Vedou se jednání o pozemcích
Společnost jedná s magistrátem o pozemcích pod stavbou, jejichž polovinu vlastní město. Firma na ně má předkupní smlouvu, podle které má pozemky odkoupit až po kolaudaci domu. Nyní se jedná o dřívějším převodu, podle Vondřičky zatím dohoda uzavřena nebyla.
Jak potvrdil městský radní Jan Chabr, podle kterého by návrh dohody měl jít na radu města na podzim. Praha by výměnou za pozemky měla získat byty v jiných projektech V Investu mimo historické centrum.
Bytový dům v ulici U Milosrdných se plánuje více než 20 let. Původní italský investor Francesco Augusto Razetto v minulosti přišel s návrhem, jehož vizualizace prezentoval s fasádou v bílé a růžové barvě. Podle toho získal projekt přezdívku maršmeloun a sklidil vlnu kritiky. Po převzetí projektu firma V Invest přišla s novou podobou stavby, kterou vytvořil autor původního návrhu, architekt Zdeněk Fránek.
Společnost V Invest oslovila po převzetí projektu Rezidence U Milosrdných celkem sedm renomovaných architektonických studií, z nichž svoji vizi nakonec představilo pět studií. Konkrétně šlo o studia Chybík+Kristof, MS Architekti, Qarta Architektura, CMC architects a Fránek Architects.
Vyzrálé a kvalitní dílo, shodli se porotci
O vítězném návrhu rozhodovala šestičlenná porota, ve které zasedli zástupci developera a přední čeští architekti jako prof. Ing. arch. Ladislav Lábus, doc. Ing. arch. Zdeněk Lukeš a Ing. arch. Josef Pleskot. Zástupci odborné veřejnosti se na vítězi jednoznačně shodli.
„Z mého hlediska byl nejlepším návrhem právě projekt architekta Zdeňka Fránka. Jedná se o komplexně kvalitní dílo s nápaditě vyřešeným průčelím, které ovšem na rozdíl od předchozího projektu pro jiného investora nepůsobí provokativně a do dané lokality perfektně zapadá. Ze všech účastníků měl také nejlépe vyřešen provoz a dispozice vnitřních prostor. Současně respektoval zadání, včetně regulačních podmínek. Návrh působil vyzrále a profesionálně, a proto jsem ho vybral jako nejkvalitnější,“ vysvětlil doc. Ing. arch. Zdeněk Lukeš.
Podobně se vyjádřil k novému návrhu Rezidence U Milosrdných z dílny studia Fránek Architects také Ing. arch. Josef Pleskot: „Aktivita společnosti V Invest vytvořila příležitost pro překonání původního designu bytového domu v ulici U Milosrdných v Praze 1 od pana architekta Zdeňka Fránka. Přestože původní návrh byl velmi kritizován, nastavil pomyslnou laťku kvality hodně vysoko. Všichni soutěžící se s různými odchylkami snažili k laťce přiblížit
Osobně jsem nepředpokládal, že se někomu podaří ji překonat. Nakonec jsem však byl překvapen, že architekt Zdeněk Fránek svým finálním návrhem překonal sám sebe, svůj vlastní původní návrh, a velmi se vzdálil ostatním soutěžícím. Nový design domu v jeho podání je nejen architektonicky vyzrálý a originální, ale i památkářsky akceptovatelný.“
Atmosféra Stínadel
Nový návrh podle firmy vychází z prvků přítomných v okolní historické zástavbě. Bytový dům bude mít šest nadzemních pater, dvě podzemní k parkování a parter bude sloužit pro obchody a služby. Byty firma neprodá, ale využije k dlouhodobým pronájmům.
„Vnější fasáda budovy čerpá inspiraci z vizuálních prvků, které byly pro tuto lokalitu v minulosti typické. Jde například o vertikální žebrování vznikající na stěnách v důsledku stékání dešťové vody z tašek domů a průčelí,“ uvedl autor návrhu Fránek. Nová podoba má odrážet atmosféru „pražských Stínadel,“ jak se staroměstské čtvrti Na Františku přezdívá. Předchozí investor podle architekta požadoval co nejvýraznější návrh, zatímco V Invest chce lokalitu spíše zklidnit, i když nová podoba nerezignovala na vizuální zajímavost.