Double Duplex – v kontextu tradice a moderního umění
Projekt Double Duplex vznikl především jako reakce na naléhavou potřebu městských alternativních modelů bydlení v důsledku rostoucích cen nemovitostí.
Dalším důvodem byla také hustá výstavba v torontských rezidenčních čtvrtích. Zvyšující se počet bytů ve vysokých a středních bytových domech byl zátěží pro městské jádro, současně šlo o převládající model vlastnictví domů ve městě. Naproti tomu nových možností dostupného bydlení v těchto vyhledávaných historických rezidenčních čtvrtích bylo velmi málo.
Projekt Double Duplex se nachází na Melbourne Avenue v Parkdale, jedné z nejpozoruhodnějších historických čtvrtí Toronta se stoletými viktoriánskými sídly. Stávající pozemek byl rozdělen na dvě samostatné parcely, na nichž vyrostly samostatné, téměř identické čtyřpodlažní duplexní rezidence o rozloze 315 m2. Při tak velkorysé obytné ploše mohli vlastníci nemovitostí jednu z bytových jednotek pronajmout a dotovat tak svůj vlastní příjem, případně ji využít jako pracovní prostor.
Ohleduplné a respektující novostavby
Stávající historické nemovitosti z 19. století v této čtvrti, jež sloužily jinému účelu, se v současnosti stále častěji mění opět na rezidenční bydlení. Zmíněná unikátní čtvrť Parkdale se kupříkladu stává domovem velké narůstající umělecké komunity. Projekt Double Duplex vzdává hold stávajícímu kontextu a kráse řemesla a místního umění vytvářením souvislostí a vztahů sice stejnými prostředky, ovšem v jiných formách a s jinými, ale příbuznými detaily.
Autoři návrhu, architekti ze společnosti Batay–Csorba Architects nechtěli vytvořit repliky původních historických budov ani stavět historizující novostavby s využitím starých metod a postupů. Namísto toho hledali způsob, jak reinterpretovat tradiční styl do moderní podoby. Projekt Double Duplex je reakcí na místní architektonický sloh a zhmotněním moderních souvislostí s využitím abstrakce všudypřítomné typologie Bay a Gable.
Bay-and-gable
Geometrie objektů Double Duplex respektuje výšky oken a dveří sousedních domů, sklony střech a výšky okapů i proměny materiálů, a vytvářejí tak vzájemné specifické formální vztahy. „Využitím digitálních technik a nových materiálových technologií transformujeme pojem řemesla 19. století pomocí dvoupodlažního brise soleil,“ vysvětlují autoři návrhu.
Výrazný rezidenční architektonický styl, typický pro starší části Toronta, se označuje jako Bay-and-gable. Nejvýznamnějším rysem je velké arkýřové okno, které obvykle pokrývá více než polovinu přední fasády domu, a přetaženou sedlovou střechou. Dům může stát samostatně, ale častěji jde o řadovou zástavbu nebo dvojdomky. Mezi základní prvky tohoto stylu patří vedle arkýře příkrá střecha a ostré svislé linie, přední balkon, vysoké stropy a velká okna, která umožňují světlu dosáhnout do útrob úzkých staveb. Charakteristickým prvkem je rovněž složitá výzdoba s využitím motivů, lišt a dalších prvků k vytvoření bohaté a texturní fasády.
„Tato osobitá mozaika uzavírá přední a zadní část horních bytů a umožňuje uzpůsobovat světelné podmínky v interiéru potřebám obyvatel domu během dne, současně také chrání jejich soukromí.“ Mříže jsou vyrobeny z vysušené novoskotské borovice, biologicky ošetřené proti hnilobě.
Jednotlivé díly jsou uspořádány tak, aby vytvářely velkoplošnou dynamickou síť, a jsou instalovány ve vzoru vytvářejícím oblačné obrazy zvířat v závislosti na světelných podmínkách a perspektivě diváka. Jedinečný designový prvek mění fasádu v poutavé vnější plátno a současně během dne zaplavuje vnitřní prostory dynamickými světelnými vzory a stíny. V noci se zástěna tváří jako dekorativní zářící lucerna.
Brise soleil je speciální architektonický doplněk stavby, který napomáhá regulaci tepelných zisků během roku i dne. Ráno, večer a v zimním období, kdy slunce stojí nízko nad obzorem, umožňuje tato specifická mříž vstup slunečních paprsků do interiéru, v létě naopak přemíru světla omezuje.
Důmyslné vzdušné dispozice se spoustou světla
Každou duplexní rezidenci tvoří dvě dvoupodlažní bytové jednotky, charakterizované vzdušnou prostorovou koncepcí. Spodní je otevřená až do stropu druhého podlaží, aby do celého prostoru včetně bytu v suterénu vstupovalo během dne maximální množství světla. Stěny obklopující nádvoří spodních bytů jsou pokryty pestrými nástěnnými malbami místních umělců.
Horní byt je uspořádán kolem sedm metrů vysokého světlíku otevřeného do krovu, který přivádí do středu přirozené světlo a čerstvý vzduch. Podlahy jsou z tvrdého dřeva bílého dubu, styl interiéru určují přiznané konstrukční prvky – pohledové trámy, ocel, potrubí.
Dispozice obou bytů jsou podobné, liší se pouze malými rozdíly v uspořádání vnějších okrajových částí – ke spodnímu bytu přiléhají dvě venkovní nádvoří, zatímco horní je vybaven prostorným snídaňovým balkónem a terasou, přiléhající k hlavní ložnici. Obě apartmá jsou vybavena komfortní kuchyní a nadstandardní koupelnou a toaletou.
Přestože je dolní podlaží spodní bytové jednotky částečně pod úrovní terénu, je i tento prostor dostatečně světlý a vzdušný i díky zajímavému šest metrů vysokému obývacímu prostoru, rozměrným proskleným plochám a posuvným skleněným dveřím.
O společnosti Batay-Csorba Architects
Společnost Batay-Csorba Architects se snaží vytvářet projekty, které spojují kontext, uživatele a veřejnou sféru. Věnují se výstavbě skutečných prostorů, které zaujmou a současně ladí s místem. Autoři jsou přesvědčeni, že architektura hraje zásadní roli při formování našeho prožívání světa. Každý projekt je generován z podrobných informací o místě, lidech a kontextu budoucí stavby s okolím.
Double Duplex
Autor: Batay-Csorba Architects
Umístění: Toronto Ontario, Kanada
Plocha: 2 × 315 m2
Projekt: 2015
Dokončeno: 2016
Klient: The Mada Group Inc.
Daniela Bartošová