Okno na Pankráckou pláň
Pankrácká pláň na temeni stejnojmenného vrchu má novou dominantu – bytový dům s výrazným průhledem uprostřed. Ten zbyl po vyjmutí hmoty odpovídající šestipodlažnímu domu, kterou architekti ze studia A.D.N.S. navrhli postavit poblíž. Dva objekty rezidenčního projektu v těsné blízkosti parku a budovy České televize tak připomínají kostky z dětské stavebnice i grandiózní okno do parku.
Prostor nazývaný Pankrácká pláň přitahuje mnoho investorů a developerů. Už na přelomu 50. a 60. let minulého století vznikla urbanistická koncepce, která počítala s vytvořením náměstí se třemi výškovými budovami. Výškové budovy Motokovu, hotelu Panorama a Českého rozhlasu zde růst začaly, ale k vytvoření přirozeného centra nedošlo. Tyto stavby na pankráckém návrší již v době svého vzniku vyvolávaly spory. Také dnes se vedou debaty o zastavování této části dalšími výškovými budovami a touto diskusí byl poznamenán i projekt rezidenčního domu u parku Družba přímo před bývalou budovou Českého rozhlasu.Už v roce 2003 oslovil tehdejší investor architekty z pražské kanceláře A.D.N.S., s nimiž měl dobré zkušenosti z předchozího projektu bytového domu v Mariánských Lázních. „Původní investor připravil projekt ke stavebnímu povolení, poté ho prodal společnosti BM Development, která jej přivedla do zdárného konce,“ upřesňuje architekt Peter Jurášek z A.D.N.S.
Ostře sledovaná výška
Architekti měli před sebou náročný úkol navrhnout moderní bytový dům v ostře sledované části pražského panoramatu a ten se jim nakonec přes všechny komplikace podařilo vyřešit. Na začátku však návrh vypadal úplně jinak. „Mělo jít o jeden šestnáctipatrový dům, ale během projednávání projektu s městskou částí Praha 4 vyplynul požadavek, že maximální výška má odpovídat dvanácti patrům,“ popisuje vývoj projektu Peter Jurášek.
„Původní hmotu jsme proto rozdělili na dvě části, přičemž jsme zachovali čtvereční metry plochy podle požadavku investora. Prostě jsme z hlavní hmoty vybrali střed, abychom budovu provzdušnili, a postavili jej vedle. Takže k nápadu vytvořit budovu s průhledem jsme došli naprosto nepoeticky,“ říká architekt.
Nyní dokončený projekt tedy zahrnuje dva objekty. Menší šestipatrový dům doplňuje a uzavírá stávající komplex bytových domů, větší dvanáctipatrový dům naopak vytváří dominantu díky své velikosti i světlé barevnosti. Vzhledem ke své exponované poloze na západním konci parku a zároveň na hraně terénu, který zvolna klesá směrem k údolí Vltavy, představuje samostatný výrazný prvek.
Mohutnou hmotu vizuálně odlehčuje středový otvor, velikostí odpovídající menšímu objektu, který je vynesen železobetonovou konstrukcí stěn, stropů a trámů. Tento prostor je ozeleněný a má navodit dojem pokračování sousedního parku do obytné zástavby. Architektonický koncept představuje velkorysé řešení prostoru a světla a připomíná jakousi velkou stavebnici dvou do sebe zapadajících kostek.
Výrazným prvkem je také fasáda ze světlého kamene. „Projekt byl od začátku koncipovaný jako luxusnější. Tomu odpovídají i použité materiály – žulové obklady fasády či terasy z tropického dřeva,“ říká Peter Jurášek.
Byty v oblacích
Byty jsou navrženy tak, aby umožnily unikátní výhled na Vltavu, na panoráma historické části Prahy, Centrální park a v popředí na nově vyrůstající komerční a rezidenční čtvrti. I ten nejmenší byt má proto lodžii či terasu a prostorná celoprosklená okna v hliníkových rámech s venkovními žaluziemi.
Menší z dvojice objektů nabízí třiadvacet bytů v nižším plošném standardu. Větší, architektonicky zajímavější dvanáctipodlažní budova má tři podzemní podlaží garáží v systému polopater. Vjezd do podzemních garáží a vedlejší vstup do objektu je s ohledem na konfiguraci terénu navržen ze strany západní. Hlavní vstup do objektu je situován z východní strany od stávajícího parku na úrovni terénu. V přízemí se nachází vstupní hala s recepcí a dva velké nadstandardní byty. Ve druhém až sedmém podlaží jsou navrženy menší byty, nad průhledem v osmém až jedenáctém podlaží jsou byty ve větším plošném standardu i s vyšší konstrukční výškou.
Poslední dvanácté patro patří celé atypickému penthousu s terasou na všechny světové strany, a tedy téměř na celou Prahu. V jeho interiéru byly použity nadstandardní materiály, vestavěný nábytek podle návrhu architektů z A.D.N.S. i luxusní vybavení zahrnující interiérový bazén, fitness, saunu a vířivku. Byt nabízí velkorysý obytný prostor rozdělující klidovou a společenskou zónu. Fasáda celého bytu je prosklená a sklem je chráněna proti větru také vnější terasa.
Limitujícím faktorem stavby na pankráckém návrší je maximální povolená výška dvanácti pater. |
Beton i přírodní kámen
Spodní stavba je řešena jako monolitická, železobetonová, izolována vodostavebním betonem. Střešní konstrukce jsou navrženy ve standardním řešení vrstev s izolací z fóliové hydroizolace. Sklony jsou řešeny polystyrenovými spádovými klíny kladenými na parotěsnou izolaci a železobetonovou stropní desku. V atriu u větší budovy je střešní skladba v místě zelené střechy doplněna ještě o izolaci proti prorůstání kořenů a o další navazující části.
Nepravidelně rozmístěná francouzská okna, která prosvětlují byty do hloubky, jsou vložena do hliníkových profilů. Horizontální sklocementové římsy slouží k umístění předokenních žaluzií.
Fasády jsou u obou objektů provětrávané s přírodním kamenným obkladem a tepelnou izolací z minerální vaty kotvenou k železobetonové konstrukci obvodových stěn. Použitý materiál fasády – světlá žula – je odolný proti povětrnostním vlivům a umožňuje dlouholetou patinaci. Díky tomu si domy zachovají svůj vzhled i bez speciální údržby.
Půdorys
Řez
Rezidence Kavčí Hory Architekt: A.D.N.S. Production Investor: Rezidence Kavčí Hory Developer: BM Develop Realizace: Stavitelství DE, a. s. Generální dodavatel: BM projekt, s. r. o. ŽB konstrukce: Stavitelství DE, a. s. Elektro: ELWA, spol. s r.o. Okna: ALTECH Mladá Boleslav, s. r. o. Stínicí technika:METALPLAST CZ, s. r. o. ÚT, VZT, ZTI, chlazení: YIT Czech Republic, s. r. o. Zámečnické práce: HEFAISTOS, spol. s r.o. Kamenné obklady fasády: JEŽ – kamenické práce, spol. s r. o. Stěrkové podlahy: HT Floor, s. r. o. Obklady a dlažby: MAAG, TOMAU CZ, s. r. o. Zařizovací předměty: SANITOP, s. r. o. Kuchyně: MIELE CENTER STOPKA, s. r. o. Podlahy, terasy: RIEGER, spol. s r.o. Vnitřní dveře: DORINT – KERAM, a. s. Sadové úpravy: CENTRA, a. s. Projekt: 4/2003 Začátek výstavby: 9/2008 Konec výstavby: II. kvartál 2010 |
Kateřina Kotalová
Foto: autorka a archiv A.D.N.S.
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.