Petržalka City: To tu ještě nebylo
Galerie(13)

Petržalka City: To tu ještě nebylo

Partneři sekce:

Sídliště Petržalka je kolos, který počtem obyvatel schová do kapsy všechna větší města na Slovensku. Do panelákové šedi se už podařilo zasáhnout různými investicemi a architekturou. Až donedávna to však trochu připomínalo opatrné chození po tenkém ledu, hezky zkraje bratislavského pětkového obvodu.

V září zkolaudovanou první etapou projektu na Rusovské cestě u ohybu Chorvatského ramene však architekt Ondrej Bober z Bluhm Partner spolu s investorem ukázali, že i největší sídliště na Slovensku může mít své centrum, své city, tedy Petržalka City. Obytný dům s polyfunkčním parterem je odpovědí na mnoho otázek. Jak se vyrovnat s nesourodě sourodým labyrintem petržalských paneláků? Jak se nenechat svést nejjednodušším a nejlevnějším řešením investičního projektu? Jak vyslovit jasný a vlastní názor na prostor, který už předtím projekčně nahryzli jiní architekti? Jak dát zelenému ostrovu, který je oblíbeným rekreačním místem uprostřed betonové džungle, přiměřený a zároveň dostatečně dynamický rámec? Jak naznačit další možnosti využití elementu vody a zeleně tak, aby vzácný biokoridor netahal za kratší konec? A nakonec, jak se dá toto všechno rozumně komerčně využít?
Arkýře, nazývané „kukaně“, tvoří charakteristický prvek objektu. Tento vtip na fasádě si nachází stále větší oblibu, ale architekti vědí, že tento prvek je potřebné dávkovat s citem.
Rameno je klíč

Je to jasné, buď se do něj zakoukáte na první pohled, nebo ve vás vyvolá rozporuplné pocity a bude vás iritovat. Žádný strach, nemusíte být cílovou skupinou na koupi bytu. Parter, který je už nyní prodaný a pracuje se v něm na interiérech restaurací a kaváren, vám dá druhou a mnoho dalších šancí. V rámci první etapy projektu Petržalka city byl postaven bytový dům nedaleko křižování se Rusovské a Jantarové cesty s Náměstím hraničiarů. Jižní fasáda objektu velkoryse nabízí výhled na Chorvatské rameno. Výrazově klidnější severní fasáda je kontrapunktem k rušné dopravní tepně. Petržalka city je na první pohled hlavně o fasádách. Vysunuté „kukaně“ určují jejich dynamiku. Obal tvoří zaizolovaný originální alucobondový nebo hliníkový plášť s potiskem s dřevěným dezénem nebo v černé variantě. Zevnitř „kukaně“ šikovně rozšiřují podlahovou plochu bytů. Tento vtip na fasádě si nachází stále větší oblibu i v konkurenčních projektech. Investoři vědí, že jim to přináší zajímavou deltu poměru stavebních nákladů a prodejní ceny za čtvereční metry navíc. Architekti zase vědí, že mnohokrát opakovaný vtip má opačný účinek, je potřebné ho tedy dávkovat s citem. Západní fasáda je v tomto případě očištěná od dalších prvků. Vytažené „kukaně“ sledují individuální výhledové kužely, které už nyní respektují budoucí výstavbu naproti. Možná vás bude fascinovat i nápad zahalit tuto stranu do teflonové membrány. Zatím ho lze vidět jen na vizualizacích, ale už začíná nabírat reálné kontury.

Čas na kvalitu

Ačkoli architekt Ondrej Bober tvrdí, že Petržalka city je v podstatě obyčejný bytový dům, už nyní to není úplně tak a po aplikování membrány se změní v orientační prvek ve středu Petržalky. Neobyčejnost potvrzuje i to, že ani investoři se nebáli originálního výrazového slovníku. „Nyní je nejvhodnější doba na dobrý design,“ připomíná Ondrej Bober. „Ceny kvalitních materiálů jsou při dobrém tendrování velmi příznivé. Jako architekt si, samozřejmě, musím umět nejdříve spočítat, zda můj designový úlet má rozumný ekonomický základ. Nemůžeme trvat na věcech, které jen hezky vypadají. Musíme to mít všechno předem dobře spočítané. Naše kukaně jsou hezkým příkladem toho, že i takovýto neobvyklý prvek může být pro investora výhodný.“
Východní fasádu podepírá pilíř, který se ve výšce druhého nadzemního podlaží rozdvojuje do písmene V.
Vějíř na východě

Podobné vysvětlení přináší architekt i v sou­vislosti s vějířem teras rozprostřeným na východní fasádě. „Na této sluneční jižní straně jsme budoucím obyvatelům chtěli poskytnout mimořádný zážitek z výhledu do okolí. Směrem odspodu nahoru jsme postupně natočili terasy tak, aby kopírovaly oblouk Chorvatského ramene. V nejvyšším podlaží se ve vzduchu dotýkáme hranice pozemku.“ vysvětluje Ondrej Bober. Terasy podepírá pilíř, který se ve výšce druhého nadzemního podlaží rozdvojuje do tvaru písmene V, přičemž jeho ramena zároveň rotují v několika směrech. Jednotlivé úseky pilíře jsou součástí každé terasy a i bez přidávání dalších prvků jako paravány či velké rostliny v květináčích pomáhají vytvářet klidnější intimní zónu. „Povrchovou úpravou v pohledovém betonu jsme přiznali konstrukční materiál pilíře. S dřevěnou podlahou a skleněným zábradlím bude v materiálové harmonii. Fascinuje mě pocit, že obyvatelé těchto bytů budou doslova propojeni s konstrukčním systémem celého objektu.“
Příčný řez objektem s napojením na Chorvatské rameno
Dobrá zpráva

Již při prvních návrhových skicách mysleli architekti s investory na budoucí marketing objektu a prodej. Mysleli na budoucí obyvatele a návštěvníky, chtěli jim umožnit, aby se v objektu i jeho okolí mohli bez problémů, intuitivně orientovat. Všechny vstupy i informační symboly v budově mají jednotný navigační systém. Zvlněný parter na jižní straně umožňuje plynulý uvolněný pohyb pasantů podél restaurací a kaváren. Na severní straně je parter řešen minimalisticky, zvýrazněné jsou hlavně jednotlivé vstupy do objektu, které střídají skleněné výklady budoucích poboček bank a menších obchodních provozoven. Petržalka city je v mnoha ohledech dobrou zprávou. Prázdnému prostoru uprostřed sídliště dává smysl, nabízí byty s cenami, které stavějí do pozoru konkurenční projekty, návštěvníkům vytváří atraktivní oázu u Chorvatského ramene a nabízí i architektonické řešení, které má švih a nebojí se odlišovat. Můžeme jen doufat, že první etapa si vyžádá stejně kultivované pokračování.

Polyfunkční bytový dům Petržalka City

Místo stavby: Chorvatské rameno – Hálova – Rusovská cesta, Bratislava
Investor: FORESPO PETRŽALKA CITY, a. s.
Developer: PETRŽALKA CITY, a. s.
Architektura & Design: BLUHM PARTNER ARCHITECTS
Hlavní architekt: Dipl. Ing. arch. Ondrej Bober, Bluhm Partner s. r. o., Bluhm Partner AG
Spolupráce: Štefan Koluš, Juraj Richter
Hlavní koordinátor projektu a stavby: Solltech, s. r. o.
Statika: Ing. Peter Hörmann, P & H, s. r. o.
Okna: Schüco
Celková zastavěná plocha: 2 248 m2
Podlahová plocha celkem: 20 505,63 m2
Podlahová plocha bytů: 9 350,78 m2
Plocha zeleně řešeného území: 716,00 m2
Počet bytů: 109
Počet parkovacích míst
podzemní parkování: 159
Počet parkovacích míst na terénu: 101

TEXT: Mária Nováková
foto: dano veselský
Dokumentace: Bluhm Partner

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.