Rezidence Gotthardská

Rezidence Gotthardská – staronová stavba na prahu obory

Bubeneč má mnoho podob. Ať už jde o tu historickou část, přes krásné a vždy přeplněné kavárny či hospody, až po výstavní vily. Do Bubenče se hezky chodí na procházku. Není proto divu, že se tu čas od času něco zrekonstruuje nebo postaví. Jedna taková stavba tu nedávno vznikla, a je dokonce i velmi působivá. Nese název Rezidence Gotthardská a nabízí řadu důvodů, proč tu bydlet. Podívejme se na ní, proto blíže.

Nejnovější vstup do Stromovky

Podtitulek je trošku zavádějící, přiznávám, ale hned vysvětlím důvod. Tato nepřehlédnutelná stavba stojí totiž hned u vstupu do největšího pražského parku – Královské obory Stromovka. Kdo tuto oblast zná ví, že se do obory dá dostat různými cestami, v našem případě stejnojmennou památkově chráněnou bránou. Populární je ale i cesta do Holešovic nebo Troje.

Není třeba se o Stromovce moc zmiňovat. Je to krásný rozmanitý park, v jehož srdci najdete bývalou restauraci Šlechtovka, na jejíž otevření čeká snad každý Pražan i návštěvník. Dalším místem, které se ve Stromovce nachází je pak slavné Výstaviště Holešovice, které je také nyní v rekonstrukci, a populární hvězdárna. Tak velká obora, a tolik pestrosti se jen tak nevidí. Jak vidno, každý si tu najde své, dokonce i turisté.

Exkluzivní bydlení

Rezidence Gotthardská nabízí pohodlí, kvalitní materiál a dostupnost. Když se na ni podíváme z venku, vidíme dům se soklem, omítnutým obvodovým zdivem a římsou.

Zajímavá jsou pak nepravidelná ostění oken s proměnlivými sklony a šířkami. Je to taková zajímavá hra. Okna jsou pak ze dřeva a otevírají se do dvora. Navíc k vytvoření většího soukromí slouží i venkovní dřevěné skládací lamelové okenice, což obzvlášť v letních měsících je jistě neocenitelné.

Rezidence je pak doplněna o vnitřní atrium. Celkově budova působí dynamicky, nepřehlédnutelně, a snaží se zapadnout do nejbližšího okolí.

Rezidence Gotthardská
Rezidence Gotthardská | Zdroj: Nedvěd architekti

Zbourání starého, postavení nového

Před ní tu stála administrativní budova z devadesátých let. Nevýhodou, této budovy bylo, že se za dobře vypadající fasádou skrýval železobetonový skelet, který měl až moc hluboký trakt a rezonoval. Takže třísknutí oken při větru bylo slyšel po celém domě. V takovém obydlí by asi nikdo bydlet nechtěl. Z toho důvodu došlo k novostavbě.

Stejně jako u té starší původní stavby, Rezidence Gotthardská má tři křídla, která jsou uspořádána kolem vnitřního čtvercového dvora. Čtvrtá strana uzavírá stěna k zahradě. Co se týče střechy, tak se jedná o sedlovou z antracitového plechu. Na některých částech se střídá s plochými, zazeleněnými pochozími plochami, které vedou do zadní zahrady. Střešní terasy jsou pak vedeny do vnitřního dvora.

Když se zaměříme na hrubou omítku, která je ručně kartáčovaná v šedo-pískové barvě nacházíme i u ní na originální řešení. Bronzový metalický nátěr reaguje na změny světla, takže v určitou dobu se může budova i zajímavě třpytit.

Rezidence Gotthardská
Rezidence Gotthardská | Zdroj: Nedvěd architekti

V rezidenci vzniklo 12 bytů. Má vlastní podzemní garáž, a co se týče společných prostor, tak se jedná jen o dvě schodiště s výtahy, což jistě majitelé ocení.
Architektonické studio se koneckonců zabývalo i interiérem. Jedná se o nadstandartní provedení s nejmodernějším technologickým řešením. Výhodou je, že se tu nachází vysoké stropy, vzdušné místnosti, komín pro krb či krbovou vložku, centrální vysavač.

K zakoupení tu jsou pak byty od nejmenších 100 metrů čtverečních, do největších 215 metrů čtverečních. Bohužel vás zklameme, jelikož bydlení tu není pro každého. Tím, že se jedná o lukrativní klidnou čtvrť se cena bytů pohybuje kolem 24 milionů korun.

Jinak napsaný příběh

Studio Nedvěd architekti mají za sebou dost práce. Hledají nová prostorová řešení jak u interiérů, tak exteriérů, což můžeme vidět i u zmíněné Rezidence Gotthardská.
Mgr. A. Jan Nedvěd má za sebou několik počinů, včetně výstav. Zmiňme například výstavu Civilizovaná žena či rekonstrukci recepce Archouse. Netradiční design jistě zapadne.

Rezidence Gotthardská
Rezidence Gotthardská | Zdroj: Nedvěd architekti

Rezidence Gotthardská je zajímavá stavba. Při pohledu z ptačí perspektivy se vyjímá ze svého okolí především antracitová střecha s oddělenými zelenavými plochy. Nicméně kolemjdoucí uvidí budovu, která se zajímavě „vlní,“ a vybízí tak nejen k inspirativním procházkám, tak i prohlédnutí. Není divu, že se Rezidence Gotthardská dostala i do nominace v rámci soutěže Česká cena za architekturu za rok 2024.
Dana Beková