Vily v Karibiku
Nestává se často, aby architekt z našich končin dostal příležitost tvořit v exotickém prostředí Karibiku. I přítomnost evropského investora na ostrovech v Karibském moři však může znamenat odlišný přístup k výtvarnému názoru na kultivaci tamního prostředí.
Bratislavské studio Acrea dostalo příležitost podílet se na rozvoji území s rozlohou 107 000 m2 v centrální části honduraského ostrova Roatan ležícího v západní části Karibiku. Investorem je společnost ZaZa Property, S.A., s českým majitelem, se kterým studio Acrea již v minulosti spolupracovalo na projektech v Evropě.
Roatan s rozlohou 83 km2 je největší z ostrovů v departmentu Islas de la Bahía v Hondurasu. Je přibližně 60 km dlouhý a jeho maximální šířka je 8 km, přičemž se nachází 45 km od honduraského pobřeží. Největším sídlem je Coxen Hole. Je zde mezinárodní letiště a námořní přístav.
Na rozdíl od ostatních, pro nás možná známějších karibských ostrovů, je Roatan pokrytý převážně neporušenou flórou. Ta vytváří přirozené limity pro investory, zejména pokud si uvědomíme, že se jedná převážně o chráněný národní park. Spojení nenarušených přírodních podmínek a Karibského moře s plážemi bílého písku pod typickými palmami dává místu až romantický rozměr.
Evropský přístup
„Po pochopení investorova obchodního záměru postavit rezidenční komplex jsme dospěli k názoru, že právě kontrastní evropský přístup k tvorbě moderní vily bude projektu dodávat požadovanou přidanou hodnotu,“ sdělil pro ASB Ing. arch. Michal Pasiar ze studia Acrea.
„Ta bude v kontrastu s architekturou, která tu vyrůstala během posledních desetiletí pod taktovkou převážně místních, případně amerických a kanadských architektů.“ V architektonické dílně Acrea vzniklo urbanistické řešení území a pět prototypů vil, které se v drobných modifikacích budou opakovat na 94 parcelách s důrazem na morfologii a samozřejmě se zohledněním požadavků konkrétních klientů.
„Urbanistické řešení území zohledňuje intimitu každé vily a zároveň klade důraz na výhled na moře a nádherné přírodní okolí,“ pokračuje Michal Pasiar.
„Základní filosofií vil je snaha o co nejplynulejší propojení interiéru a exteriéru. Domy jsou terasové a reagují na již zmiňované romantické výhledy na okolní moře. Atmosféru dotvářejí použité ušlechtilé přírodní materiály – zejména přírodní kámen v kombinaci s velkými skleněnými plochami. Přírodní kámen je dominantou exteriéru i interiéru. Z dispozičního hlediska byl kladen důraz na to, aby měla každý obytný pokoj svoji toaletu a šatník. Vily jsou tak předurčeny k pobytu více rodin současně. Dispozice jsou otevřené, přičemž centrální část vždy tvoří společenská místnost. Každá vila má svůj venkovní bazén.“
Projektování v BIM
Ateliér Acrea byl pro daný úkol zvolen, kromě kreativního souzvuku, i proto, že již tradičně zpracovává projekty technologií informačního modelování – BIM (Building Information Modeling). Acrea je v oblasti BIM navrhování lídrem v Čechách i na Slovensku.
Nepřehlédněte: Apartmány Hillside v Dolnom Kubíne
Exaktnost technologie je výraznou pomůckou pro investora při kontrole projektu ve fázi výstavby i na vzdálenost několik tisíc kilometrů. Přesný a podrobný výkaz výměr a zkoordinované profese pomáhají předcházet problémům a model je ideálním komunikačním nástrojem s místním dodavatelem stavebních prací.
V současnosti je již vybudována první fáze inženýrských sítí, dopravní infrastruktury a ve výstavbě jsou první luxusní vily, které se vystavují měkkému karibskému slunci a dýchají tropickou atmosférou, tak mohou vítat první obyvatele.
Architekt: Ing. arch. Michal Pasiar / Acrea, s. r. o.
Investor: ZaZa Property, S.A.
Projekt: 2017–2018
Realizace: 2018–2025
Foto: Acrea
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 3/2019.