Zchátralá vila v centru Ostravy znovu poslouží k bydlení
Developerská skupina Antracit připravuje rekonstrukci historické vily stojící na rohu Dvořákovy a Přívozské ulice u Husova sadu v centru Ostravy. Zároveň k ní vybuduje přístavbu a vytvoří tak nový bytový objekt.
Ředitelka mezinárodní skupiny Antracit pro Česko a Slovensko Zuzana Bajgarová uvedla, že náklady se rámcově odhadují na 60 milionů korun. „V tuto chvíli probíhá projektová příprava na povolení záměru, samotná stavba by mohla být zahájena v roce 2025 a dokončena do dvou let,“ uvedla Bajgarová.
Vila z roku 1895 původně sloužila jako rodinné bydlení s jedinečnou zahradou. Řadu let už je ale opuštěná a ve špatném stavu. „Původní vila zůstane zachována, dojde však k její kompletní rekonstrukci a přístavbě, čímž vznikne nový bytový objekt, který nejen obnoví původní krásu této historické budovy, ale také ji přizpůsobí současným standardům moderního bydlení,“ uvedla skupina Antracit.
Pod dozorem památkářů
Vila se nachází v městské památkové zóně. „Přiznávám, že původním záměrem bylo využít pozemek k rodinnému bydlení, starý objekt odstranit a postavit moderní vilu, která by splňovala současné technologické i technické standardy. Nakonec jsme však vyslyšeli apel orgánů ochrany památkové péče na zachování budovy z 19. století a hledali řešení, které bude vyžadovat pouze její rekonstrukci. Výsledkem je atraktivní bytový komplex,“ uvedl Jan Hasík, předseda představenstva skupiny Purposia Group, která je mateřskou společností skupiny Antracit. Dodal, že skupina projektem zároveň rozšiřuje své portfolio nemovitostí v Ostravě, což je jeden ze směrů, kterými se nyní developerská divize více zabývá.
„V rámci návrhu řešení jsme pracovali s předem stanovenými limity orgánů památkové péče, jako jsou výšky objektu či možnosti na zásahy do vnější fasády původního objektu. Akcentovali jsme také využití původní zahrady,“ uvedla Bajgarová.
Fotovoltaika i tepelná čerpadla
Skupina vybírala ze sedmi variant řešení od pěti architektonických studií. „Vybrané ostravské studio Ark prezentuje decentní, ale zároveň odvážné a čitelné spojení historického objektu se soudobou přístavbou. Jednotlivé byty chceme primárně nabízet k dlouhodobému pronájmu,“ uvedla Bajgarová.
Ve vile Dvořákova bude sedm bytů o velikosti 70 až 160 metrů čtverečních s prostornými lodžiemi, terasami a společnou zahradou. Cílem je dosáhnout u budovy nejlepšího energetického standardu, předpokládá se využití tepelných čerpadel i fotovoltaické elektrárny. Ve sklepě bude mimo jiné parkoviště pro obyvatele domu. Přilehlé zahradě zůstane kaskádovitý charakter i původní vzrostlé stromy.
Vítězný návrh projektu se bude dále rozpracovávat, skupina nyní představila první verzi návrhu. „Minimalistické architektonické pojetí si klade za cíl vytvořit vyvážený vztah mezi historickým a novým tak, aby si obě roviny nekonkurovaly, a naopak se navzájem plnohodnotně doplňovaly,“ uvedl architekt Petr Kundrát ze studia Ark.