Chemin des Carrières: Cesta k objevování zapomenuté krajiny
Norské architektonické studio Reiulf Ramstad Arkitekter proměnilo jedenáctikilometrový úsek nepoužívané železniční trati, která spojovala město Rosheim s lomy St. Nabor na úpatí hory Mont Sainte-Odile v Alsasku ve Francii.
Ve spolupráci s krajináři a urbanisty z ateliéru Parenthèse Paysage vznikla moderní vycházková trasa nazvaná Chemin des Carrières se zastávkami, mosty, vyhlídkovými plošinami a branami, které otevírají či zavírají průhledy do krajiny a umožňují rozhled, reflexi a kontemplaci.
Na cestě potkají návštěvníci i zrekonstruované nádraží nebo se projdou dlouhým tunelem. Vybudováním stezky „Chemin des Carrières“ chtěli autoři vzdát poctu železnici, která nikdy nebyla součástí železniční sítě, i přesto však plnila ve své době funkci velmi důležité dopravní trasy.
Založena byla v roce 1902 výhradně pro přepravu lomového materiálu a lidí z lomů v St. Nabor. Na své trase měla pět obcí a musela se přizpůsobit zvlněné krajině kopců Vosges. Již sama forma trasování vypráví o historii místní krajiny i lidí.
Trasa stezky je rozdělena do čtyř různých částí a provede návštěvníky čtyřmi různými typy krajiny. Jejím cílem je akcentovat zajímavá místa a probudit v příchozích nové pocity. Díky použitým materiálům je stezka velmi citlivou součástí terénu.
Všechny stavební prvky byly vytvořeny ze soudobých a co nejvíce bezúdržbových materiálů – cortenu (klimatickým vlivům odolné oceli) a povrchově neošetřeného dřeva. Nejvyšším bodem stezky je organicky tvarovaná vyhlídka s výhledem do krajiny.
Krajina bývalých lomů, které byly po léta uzavřeny, dnes zarůstají vegetací a symbolizují tak proces resilience, kdy si příroda bere zpět, co jí patří. Cesta k objevování této zapomenuté krajiny vede branou štěstí.