Dánská laboratoř SPACE10: Místo pro řešení problémů 21. století
Problémy moderní doby vyžadují inovativní řešení, právě jimi se zabývá dánská laboratoř SPACE10. Zajímá vás udržitelná architektura, potravinová soběstačnost, ekologie, či možnosti zkvalitnění života ve městech? Jste tady správně.
SPACE10 je dánská výzkumná a designová laboratoř, která sídlí v Copenhagenu a v indickém Dillí. Funguje jako myšlenkový inkubátor – spojuje kreativce (designéry, architekty apod.), experty na problematiku (klimatology, sociology, …) a výrobce tak, aby mohla vznikat inovativní řešení týkající se klimatických problémů, obnovitelných zdrojů energie, městské dopravy, kvality života ve městech, městského pěstování potravin, soběstačnosti apod. O činnosti laboratoře jste si u nás mohli přečíst v souvislosti s knihou The Ideal City, která popisuje principy kvalitní městotvorby.
Také jste se možná doslechli, že jde o místo, kde vznikají inovace v oblasti udržitelného bydlení společnosti IKEA. Pokud vám tento název stále nic neříká, je nejvyšší čas to změnit, o SPACE10 bude v budoucnosti ještě určitě slyšet. Které z jejich projektů byste určitě neměli minout?
SolarVille: Vize budoucnosti čisté energie
Na 860 milionu lidí žije kompletně bez elektřiny, další asi miliarda má elektřiny nedostatek. Cílem výzkumného projektu SolarVille byla demokratizace přístupu k elektrické energii z obnovitelných zdrojů a vymýcení energetické chudoby se kterou si centralizovaná síť neumí poradit.
Výstupem je funkční prototyp čtvrti v měřítku 1:50 od architektonického studia SachsNottveit, která je poháněná solární energií – některé domácnosti vyrábějí elektřinu pomocí solárních panelů a skladují ji v bateriích, jiné od nich přebytky energie kupují pomocí blockchainové sítě.
Blockchain zde představuje decentralizovanou obchodní platformu a zároveň kontroluje správnost (pravdivost obou vstupů) pomocí databáze na principu sdílené účetní knihy. To dává možnost vzniknout komunitou řízené makro síti, v rámci které si uživatelé nakupují energii podle svých aktuálních potřeb od lokálních výrobců (a veškeré finance tak cirkulují v rámci komunity).
Bee Home: Open Source design pro podporu ekosystému
Bee Home vznikl ve spolupráci s designérkou Tanitou Klein a designovým studiem Bakken & Bæck. Jedná se o open source design, navržený tak, aby poskytoval optimální zázemí opylovačům – zejména včelám samotářkám a pomáhal tak podporovat biologickou rozmanitost oblasti. Architektonicky pojednané včelíny se mají stát demokratickým designovým doplňkem zahrad.
Projekt tak hravým a esteticky kvalitním způsobem motivuje občany k péči o okolní přírodu. Celý proces je přitom maximálně zjednodušen – na webu projektustačí zvolit počet podlaží včelínu, jeho umístění (zabodnutí do země, postavení či zavěšení) a délku podstavy (nožiček či kůlu).
Poté web automaticky vygeneruje soubor pro CNC tiskárnu, na které se vyřežou jednotlivé kusy stavby z dubového dřeva, modřínu nebo mahagonu (podle lokální dostupnosti). Bee Home se poté sestaví pomocí nasunutí jednotlivých částí na středový díl a zajištění kolíkem, zcela bez použití toxických lepidel či hřebíků.
Building Blocks: Open Source prostory pro masy
SPACE10 pravidelně pořádá rezidenční pobyty zahraničních studentů a designérů. Dánské studentky architektury Johanne Holm-Jensen a Mia Behrens v rámci jedné z těchto rezidencí zkoumaly, jak navrhnout levné a udržitelné domy pro stále se zvětšující množství lidí.
Výsledkem je design Building Block, který je globálně aplikovatelný a domy je možné postavit přímo na místě pomocí dílů vyřezaných na CNC strojích. Lokální výroba je výhodná kvůli nižší uhlíkové stopě a možnosti volit místní materiály.
Prototyp byl postaven v dánském městě Stevns z laminované překližky ošetřené dehtem, okna mají jednovrstvá skla. Materiálové náklady tehdy činily 163 eur (cca 4000 Kč) za metr čtvereční. Cílem projektu je, aby si mohl kdokoliv a kdekoliv na světě stáhnout open source návrh (který odbourává náročnou výrobu a dopravu prvků), upravit si ho podle místních podmínek a získat soubor s díly k vyřezání na CNC stroji, které se poté sestavují do rámové konstrukce.
Kateřina Tobišková