Ptačí pohled na dostavbu 4. kvadrantu, tým 11: MVRDV (NL)

Dostavba Vítězného náměstí: Podívejte se na pětici finálních návrhů českých i světových architektů

Partneři sekce:

Byty, kanceláře, chybějící občanská vybavenost či nové kulturní centrum pro Prahu 6. To vše má přinést dostavba 4. kvadrantu Vítězného náměstí. Návrhy pěti finalistů mezinárodní architektonické soutěže představí venkovní výstava přímo na Vítězném náměstí. Veřejnost má možnost se k návrhům vyjádřit, komentáře občanů budou předány mezinárodní odborné porotě ještě před jejím rozhodnutím o vítězi.

Tým 20: Benthem Crouwel International (NL) + Opočenský Valouch Architekti (ČR)

Nový pohled na Engela

Plán rozvoje 4. kvadrantu je dlouho očekávané dokončení původního návrhu Vítězného náměstí architekta Antonína Engela a náš návrh se navrací k jeho původnímu záměru. Zároveň nabízí nové možnosti pro diverzifikaci veřejného prostoru tak aby přilákal různorodé skupiny residentů, návštěvníků a uživatelů.

Historie Vítězného náměstí je úzce spjata se vznikem samostatné Československé republiky. Neoklasicistní architektura a velkolepé urbanistické rozvržení symbolizují význam demokratických hodnot. Tyto hodnoty jsou i v dnešní době velmi důležité a silné, ale jejich význam se rozšířil do přístupnějšího a inkluzivnějšího prostředí. Náš návrh akcentuje a využívá potenciál smíšené zástavby – která formuje „demokratickou architekturu“ – rozmanitého programu funkcí, typologie budov a veřejného prostoru, městského mobiliáře, který nabízí něco pro každého. Hledáme takové řešení, které by přispělo k vyváženému ekonomickému, kulturnímu a sociálnímu životu celé komunity a bylo zároveň funkční a estetické.

Otevřením Engelovy geometrie veřejnosti, vyniknou kvality kontrastu prostorů podél ulice Technická. Na jedné straně je to nové náměstí, definované okolními budovami, a vybízející návštěvníky ke společné interakci a oslavě všedního života. Na druhé straně je to tradiční rezidenční blok, který obepíná polo soukromou zelenou oázu a nabízí báječné životní prostředí. Parter rezidenčního bloku je propustný a charakterizují jej otevřené fasády, přívětivé vstupy, neformální  uličky, průchody a malá náměstí. První podzemní podlaží  rezidenčního bloku je propojeno s vestibulem metra A, obchody, tržnicí, kulturním centrem a kancelářskou budovou a budovou univerzity. Tato hladká integrace nabízí další možnosti využití veřejného prostoru a života.

Rozložení jednotlivých a unikátních budov je pečlivě promyšleno a navrženo tak, aby vytvořilo jeden rozmanitý a snadno rozpoznatelný celek. Výsledkem je holistický, inkluzivní a přívětivý urbanismus, který má bohatý význam: koláž různorodých tvarů a míst v lidském měřítku, ve kterých se každý cítí být vítán.

Vizualizace dostavby 4 kvadrantu při pohledu od Generálního štábu AČR, tým 20: Benthem Crouwel International (NL) + Opočenský Valouch Architekti (ČR)
Vizualizace dostavby 4 kvadrantu při pohledu od Generálního štábu AČR, tým 20: Benthem Crouwel International (NL) + Opočenský Valouch Architekti (ČR) | Zdroj: ONplan
Ptačí pohled na dostavbu 4. kvadrantu, tým 20: Benthem Crouwel International (NL) + Opočenský Valouch Architekti (ČR)
Ptačí pohled na dostavbu 4. kvadrantu, tým 20: Benthem Crouwel International (NL) + Opočenský Valouch Architekti (ČR) | Zdroj: ONplan
Ptačí pohled na dostavbu 4. kvadrantu, tým 20: Benthem Crouwel International (NL) + Opočenský Valouch Architekti (ČR)
Ptačí pohled na dostavbu 4. kvadrantu, tým 20: Benthem Crouwel International (NL) + Opočenský Valouch Architekti (ČR) | Zdroj: ONplan
Situace dostavby 4. kvadrantu, tým 20: Benthem Crouwel International (NL) + Opočenský Valouch Architekti (ČR)
Situace dostavby 4. kvadrantu, tým 20: Benthem Crouwel International (NL) + Opočenský Valouch Architekti (ČR) | Zdroj: ONplan