Bratislavské Lázně Grössling se těší na novou tvář se starým srdcem. V soutěži uspěli Italové
Hlavní myšlenkou „nového Grösslingu“ je ponoření se – do bratislavské lázeňské atmosféry, relaxace, ale i do knih v poklidném prostoru knihovny. Po vyhlášení vítězů soutěže návrhů obnovy lázní víme, že ji zprostředkuje tým z florentského ateliéru OPPS Architettura.
Jakým zázrakem to ještě drží dohromady? napadne vás při pohledu na mechem obrostlou střechu, chybějící stěny a vytrhané obkládačky. Grafity na zdech, náletová zeleň na dvoře. Pod nánosy času se ale stále skrývá zašlá sláva populárních městských lázní Grössling na rohu ulic Kúpeľná a Medená (v minulosti Grösslingová) podle návrhu Adalberta Swobody.
Brány městských lázní se pro obyvatele a návštěvníky Bratislavy otevřely poprvé 5. května 1895. Popularitu si získaly rychle i proto, že v té době ještě nebyly v domácnostech samozřejmostí koupelny. Zároveň však městské lázně sloužily i k léčebným účelům. V začátcích byly majetkem Průmyslové banky, která se v roce 1911 definitivně rozhodla původní stavbu rozšířit.
Vypracováním a realizací projektů pověřila Lajosa Gratzla, syna stavitele hlavní budovy Károlya Gratzla. Přístavba, jejíž dominantou je velký plavecký bazén, byla otevřena v roce 1914. Funkcionalistická budova s novým hlavním vchodem přibyla po posledním rozšíření v roce 1930.
Autorem funkcionalistického návrhu byli Fridrich Weinwurm a Ignác Vécsei. Byla doplněna i parní lázeň. Komplex dále putoval z rukou jedné banky do rukou druhé banky, až ho v roku 1946 odkoupilo město. Lázně Grössling se jen o kousek nedožily stoletého výročí. Naposledy si mohli příznivci lázní zaplavat v bazéně v roku 1994. Historická budova léta chátrala a připomínala krvácející srdce centra Bratislavy. Nyní se však dočká kompletní obnovy.
Původní bazén se obnoví
Město zadalo v březnu 2020 soutěž, jejíž součástí měla být obnova lázní, ale také vytvoření nových veřejných prostor – oddělení Městské knihovny s čítárnou a revitalizace parku na ulici Medená. Porotu ve složení Iľja Skoček, Lászlo Kovács, Adam Halíř, Henrieta Moravčíková a Peter Lényi nejvíce oslovil návrh týmu architektů z Florencie.
Vítězný projekt spojuje historii města a současnost do harmonického celku. Pracuje s původní budovou i s přístavbami, otevírá arkády a spojuje styly do uceleného bloku i pomocí nového prvku – skleníkového překrytí. Porota ocenila sofistikované předělení lázeňské a knihovnické funkce komplexu i obnovu bazénu, který byl během druhé světové vojny zasypaný.
Vstup do lázní vrátili italští architekti na nároží ulic Medená a Kúpeľná, jak tomu bylo v roku 1895. Obnovou projdou tři bazény. Přibydou k nim parní a finská sauna, které budou napojeny na plavecký bazén. Návrh počítá i se samostatnou saunovou zónou, místem pro masáže a lázeňské služby či vnější bazén. Přibližně 80 procent tepla mají lázně získávat z tepelných čerpadel. Využívat chtějí také kogenerační jednotky.
Nápady z celého světa
OPPS Architettura zvítězili nad více než 70 týmy ze 17 zemí. Do boje se zapojil například i tým z New Yorku, který prostor namísto otevírání se ještě více rozčlenil. Od léta do vyhodnocení soutěže pracovalo na návrzích 5 postupujících týmů: italský tým OPPS Architettura; slovenský tým Grau architects – MRCK Group, slovenský tým Tvar a Roar architekti – A-design, český tým mar.s architects a maďarský tým Deichler Jakab Stúdió Bt.
Do pěti let
Rekonstrukční práce, které objekt udrží v kondici do té doby, než se začne realizovat vítězný projekt, se už rozběhly. Jde například o zakonzervování skleněné střechy a o rekonstrukci komína. Tento rok město plánuje revitalizaci parku. Jako poslední se bude podle Gábora Bindicse rekonstruovat saunový svět. Knihovna by mohla být hotová v roku 2023 a bazén by se mohl zpřístupnit rok poté. Celý projekt by měl být dokončený do roku 2025.
Investor: město Bratislava
Architektonická soutěž: 2020