Znojmo má studii mapující podzemní prostory Louckého kláštera
Znojmo si nechalo zpracovat studii, která zmapovala podobu podzemí Louckého kláštera. Dosud nebylo zřejmé, jaké chodby v podzemí vedou a jak vypadají. Díky studii může město plánovat opravy a ví, v jakém stavu národní kulturní památka v jeho vlastnictví je, uvedl v tiskové zprávě místostarosta Jakub Malačka.
Klášter město získalo převodem od státu v roce 2010. Od té doby jej postupně opravuje, především budova dostává nová či repasovaná okna. Část využívá Znovín Znojmo, město požádalo letos o dotaci na opravu jízdárny. „Loucký klášter je rozlehlý komplex na povrchu i pod ním a jeho oživení je otázka mnoha let. Studie odkryla, že se dá uvažovat i o využití sklepních prostor. Máme k dispozici i počítačový 3D model první zmapované části podzemí. V budoucnu chceme zmapovat i další,“ uvedl Malačka.
Geodeti se do sklepení dostali několika vstupy. Prozkoumali různé trasy chodeb a dělali screening geodetickým skenerem. Nejdelší zaměřená chodba vede od důstojnického pavilonu přes Louckou a Klášterní ulici a park, kde se točí k rohu hlavní budovy kláštera. Kromě podzemních chodeb uvedených ve studii existují pravděpodobně pod budovami důstojnického pavilonu a prelatury i jiné podzemní prostory, a to v několika patrech.
„Řešíme varianty propojení jednotlivých částí, kde jsou původní vstupy a výstupy. Z toho poté vyplyne možné využití chodeb,“ uvedl Malačka. Hlavním úskalím budou bezpečnostní normy, tedy řešení osvětlení, únikových východů a vstupů. Město uvažuje o zřízení únikové hry související s klášterem či o klasické turistické trase podzemními prostory.
Chodby, i ty, ke kterým se lze dostat, jsou zaneseny sutí, bahnem nebo jsou částečně zasypané a nelze dál projít. Vyčištění by stálo stovky tisíc korun.
Klášter založil v roce 1190 český kníže Konrád II. Ota a usadil zde premonstráty. Husité jej vyplenili, mohutná přestavba začala v 18. století. Kvůli reformám císaře Josefa II. ale nebyla dokončena, klášter byl v roce 1784 zrušený a 200 let sloužil pro zpracování tabáku a posléze vojákům.
Zdroj: ČTK