Hybridní budova s roztančenou fasádou
Hérault Arnod Architectes Hravé a elegantní zároveň… Francouzi dokazují, že mají co říci nejen na půdě módy. Ve francouzském Rennes vznikla zajímavá hybridní architektura, která nabízí jak kulturní a volnočasové prostory, tak ubytování pro zahraniční akademiky.
Parcela se nachází na rozhraní mezi dvěma diametrálně odlišnými městskými strukturami; na jedné straně moderní čtvrť pojímající velké veřejné prostory doprovázené rozměrnými budovami, na straně druhé historický střed města s menšími domy s břidlicovými střechami.
Největší výzvou návrhu bylo správné uchopení a porozumění oběma čtvrtím, formulování rovnováhy mezi tradičním a moderním městem, využití podstaty obou hlavních částí, i výhod plynoucích z jejich objemů a rozložení funkcí. Cité internationale je hybridní budova, která přivádí dohromady tři vlastníky a čtyři nezávislé programy: sportovní centrum (Ville de Rennes), UBL (Univerzita Bretagne Loire), univerzitní kavárnu a rezidenci pro zahraniční akademiky.
Biograf funkcí
Návrh spojuje čtyři rozdílné programy v jeden, uvnitř jednoduché obálky. Objekt v základu pojímá bohatý program, který je otevřen do veřejného prostoru, nahoře se pak ve vyvýšeném objemu nachází bydlení pro akademiky s trčícími balkonky. Rozdílné funkce budovy jsou naprosto nezávisle prolnuty pro průčelí v jednotlivých fasádních systémech.
Sportovní sál
Vertikální rytmus prostřídává hliník a sklo, které zároveň sjednocují celkový vzhled domu do jednoho transparentního celku. Průhlednost projektu se rozpíná do všech stran, aktivity v budově se tak stávají „filmy promítanými“ na fasádách, do okolního veřejného prostoru je tak přiváděn pohyb a život.
Terasa kavárny
Životní prostředí až na prvním místě
Komplex vznikl na základě pasivního energetického projektu. Architektonická a konstrukční řešení zde fungují ruku v ruce s velmi zajímavým programem životního prostředí. Graficky založený fasádní systém pramení z klimatické logiky.
Na východě a západě vyčnívající jehly z leštěného hliníku, které fungují jako účinná ochrana před přehříváním budovy. Celek tím generuje abstraktní kompozici z jemných variací textur. Obraz se mění v závislosti na úhlu pohledu. Jehly jsou téměř neviditelné z přímého pohledu, avšak z boku se fasáda směrem do města zajímavě „roztančí“.
Akademici dumající v oblacích
Bydlení pro akademiky se otáčí na stranu bulváru. Design této části budovy vytváří kontrast s její spodní částí a je částečně oddělen formou prázdného pruhu čtvrtého podlaží. Každý pokoj pojímá vlastní arkýř s francouzským oknem otevírajícím se na balkón. Interiér na míru je vyroben z vícevrstvého bukového dřeva. Vybavení minimalisticky pojatých pokojů zahrnuje kuchyňku, postel, pracovní stůl a množství integrovaného úložného prostoru.
Interiér pokojíků pro akademiky
Severní fasádu vedoucí na Bulvár de la Liberté tvoří zimní zahrady, které zároveň fungují jako hluková izolace. Velmi lehké fasádní zasklení je prostřídáno s pevnými a otevíratelnými panely. Architekti nechali záda fasády osázet vinnou révou a stromovou kapradinou, vytvořili tak zelený vzhled otevírající se směrem k městu.
Interiér pokojíků pro akademiky
Cité internationale
Místo: Rennes, Francie
Architekt: Paul Ricœur, Hérault Arnod Architectes
Projekt: 2011
Realizace: 2016
RENNES, FRANCIE
TEXT: LUCIE HLAVSOVÁ
FOTO: ANDRÉ MORIN, V2COM
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 2/2017.