Byt s japonským nádechem
Galerie(8)

Byt s japonským nádechem

Partneři sekce:

Rekonstrukce malého bytu je paradoxně náročnější, než modernizace či zařizování velkého prostoru. A nejen proto, že v malém příbytku se každé pochybení či nedopatření projeví výrazněji a je proto nezbytné pečlivěji vyladit každý detail.

Důležitou roli hraje i osobnost majitele a jeho představa o výsledné podobně nového domova. Klient Pavel patří k lidem, kteří potvrzují, že v životním prostoru lze vystačit opravdu s málem. Jediný „luxus“, který si chtěl ve svém rekonstruovaném bytě dopřát, bylo podium s japonskou rohoži tatami. Ovšem netušil, že to zdaleka nebude jediná změna, která ho čeká.

V pánském stylu

Pro spolupráci na realizaci nového bydlení oslovil architektonický ateliér Artikul. Architekti Pavel Lejdar, Jan Gabriel a Jakub Vlček měli za úkol zařídit byt jako klícku v ryze pánském stylu a nadto propojit původní styl bytu i nábytek s asijskými prvky. Byt současně vyžadoval změnu dnes již nevyhovující dispozice.

„Vybouráním příčky jsme vytvořili ze dvou původních místností jeden velký vzdušný prostor,“ popisuje Jan Gabriel, „který lze v případě potřeby rozdělit japonskou posuvnou stěnou. Její výplně jsou vyrobeny z pergamenu, Ten propouští do místností světlo a současně vnáší do interiéru lehkost a nádech netradičnosti.“

Staré nemusí být zastaralé

Sympatické je zachování původních prvků výbavy bytu – byla ponechána a opravena původní špaletová okna, po odkrytí lina v kuchyňské části se objevila zachovalá dřevěná prkna, i podlaha tedy prošla renovací a stala se výrazným dekorativním prvkem místnosti. Jednu ze stěn zedníci oklepali na cihlu, vytmelili vady, opravili spáry a nanesli bílý nátěr. Syrový ráz přiznaných cihel vytvořil protiváhu k jemným prvkům v japonizujícím stylu, kterého se majitel bytu nechtěl striktně držet.

Charakter pánského bytu zdůraznilo funkcionalistické chaise lounge a také židle k psacímu stolu od Ludwiga Miese van der Rohe. Kromě několika solitérů je Pavlův byt zařízen praktickým vestavěným nábytkem – prostornou šatní skříní a úložnými zásuvkami pod tatami. 

Vypiplaná kuchyně

Kuchyně, navržená v minimalistickém stylu byla vyrobena na míru. Původní Pavlova představa kompletně otevřené kuchyně byla ve finále zredukována na několik polic, na nichž je uloženo často používané nádobí a mikrovlnná trouba. Jednoduchost stylu místnosti je příjemně podtržena precizním zpracováním nábytku. Autoři návrhu například vybrali s truhlářem rybinový rohový spoj, který ozvláštňuje otevřené police.

 

Tatami

Tatami je neodmyslitelně spjato s japonským stylem bydlení. Od pradávna sloužilo jako podlahová krytina, ale i jako podložka pod takzvaný futon – organickou alternativu klasické matrace, která se tradičně vyráběla ze surové bavlny, postupně k ní přibyly i další materiály – kokosové vlákno a latex. Podle východní medicíny zajišťují prodyšnost a perfektní izolační vlastnosti obou složek kvalitnější spánek.

Autoři návrhu: Ing. arch. Pavel Lejdar, Ing. arch Jan Gabriel, Ing. arch. Jakub Vlček

Projekt: 2015
Realizace: 2015
Investor: Soukromá osoba

 

Foto: Lukáš Hausenblas
Text: Daniela Bartošová

STROMY V JAPONSKÉM DOMĚ