Byt s jednoduchou DNA
Před dvěma lety se mladý pár rozhodl najít byt v historickém centru města Prahy. Jejich požadavkem byl dostatečně otevřený prostor, který by umožňoval vytvoření vlastní dispozice. Ideálně tedy hledali byt před totální rekonstrukcí. A jak to dopadlo?
Prostor podle svých představ nakonec našli a pustili se do přestavby. Vznikl nový byt, který je na první pohled velmi jednoduchý, a to nejen úsporným řešením prostoru, ale i minimem použitých nápadných materiálů.
Výrazné tmavé akcenty v obytné části tvoří kuchyňská pracovní deska a krb, které jsou provedeny z černé žuly.
Kuchyňský ostrůvek je opláštěný nerezem, jehož chlad vyvažuje jídelní stůl s plochou z masivních dubových desek.
Neutralitě prostoru konvenuje šedá betonová podlaha s ručně řezanými spárami. Je lemovaná nerezovými pásy, tak, aby její vzhled připomínal starou tovární podlahu.
Zdánlivá neokázalost prostoru svůj hlavní benefit skrývá ve vzhledově jednoduchém, avšak do detailů promyšleném nábytku. Zabudované skříně jsou skryty za tmavou dýhou s bílým matným lakem a v jejich útrobách je dostatek úložných prostor. Skryty jsou i spotřební věci jako televize či vybavení kuchyně. Důmyslně řešená je zejména nika pro televizi v obývací části, která je překryta dvěma vertikálně posuvnými čely a doplněna policemi, takže vypadá jako knihovna.
Jednoduchost obývací části se prolíná i do ložnice, kde je tento dojem ještě umocněn. Dominantou prostoru je postel s výsuvnými noční stolky, která se jakoby vznáší v prostoru.
Za zmínku stojí i multifunkční záda postele, kde se v levé částí schovává líčící stolek. A v té pravé, za posuvným panelem, je malá knihovna a úložné šuplíky.
Zvrat v koncepci tvoří dámská šatna, která nejenže nic neskrývá, nýbrž zcela opačně vystavuje vše na odiv. K vidění jsou boty, kabelky, šaty – chlouba každé ženy, a myšleno je i na to, co vidět není – šperky, šátky, baleríny, prádlo.
Dostatek a promyšlenost úložných prostor patří k zásadním benefitům každého bytu. Proto jsou v tomto bytě skříně osazeny na výšku místnosti a definují dispozici místo vnitřních příček.
V soukromé koupelně hraje prim italský mramor Statutario Venato. Um kameníka vystihuje kamenná deska za vanou, která byla instalována v jednom kuse.
Prostor zdobí i originálně navržené umyvadlo, které je nejen krásné, ale i plně funkční.
Hravě seskládaný sprchový kout, kde se mění nejen hloubka a rozměry jednotlivých desek, ale i směr kresby Statutaria, je pomyslnou třešničkou na dortu.
Atmosféru bytu dotvářejí olejové malby Petra Faltuse nebo náladová světla v každé místnosti. Inteligentní software, který je součástí této realizace, tak mimo jiné nabízí možnost nastavit si barvu osvětlení podle momentální nálady.
Investor: Marcel Gecov
Autor návrhu: DELICODE, s.r.o. (Ing. arch. Václav Derner)
Architektonické studio DELICODE
DELICODE je kreativní studio zabývající se architekturou a designem nábytku. „Je to příběh o tom, jak se tužka potkala s nepopsaným listem papíru,” říká architekt Václav Derner. Jeho setkání s investorem Marcelem Gecovem vedlo k založení studia v roce 2012. Sledují nové trendy a navrhují nejen nadčasové individuální bydlení vytvořené lidem doslova na míru. Podle jejich představ a potřeb, od návrhu až po realizaci.
Ing. arch. Václav Derner vystudoval Fakultu architektury ČVUT. Po 8 letech praxe strávených v českých studiích a pracovní zkušenosti v Austrálii se vydal v roce 2012 vlastní cestou.
Ing. arch. Silvie Juríková vystudovala Fakultu architektury ČVUT. Znalosti nabyté v českých i francouzských ateliérech nyní uplatňuje jako stály člen studia DELICODE.
Marcel Gecov, fotbalový reprezentant a juniorský vicemistr světa z roku 2007, prošel angažmá v Británii či v Belgii, aby následně zakotvil v Praze a začal se věnovat jedné ze svých najvětších zálib – průmyslovému designu a interiérům.
Marie Urbancová
Foto: Tomáš Malý