Ceny Czech Grand Design odtajnily finalisty
Jedenáctý ročník Cen Czech Grand Design zná své finalisty. Byli vybráni ze 116 nominovaných v deseti kategoriích. Vítěze odhalí slavnostní předávání 21. března 2017 v přímém přenosu ČT art. Nejlepší z nominovaných prací se návštěvníkům představí na festivalu Best of 2016 ve Ville Pellé od 30. března do 2. dubna 2017.
Pozornost je každoročně upřena zejména na kategorii Designér roku, kde se o prvenství utkají Lucie Koldová, která titul získala v roce 2012, studio DeForm, které zaujalo interaktivní hrou Koski a designér Roman Šedina, který originálním způsobem pracuje s porcelánem. V kategorii Módní designér roku zaujala Kateřina Plamitzerová, Miro Sabo a překvapivě také studio BOA Design za stylové outdoor oblečení pro firmu Tilak. Mezi finalisty v kategorii Designér šperku roku se objeví stálice na české scéně Zorya, ale nově například Markéta Kratochvílová za kolekci šperků inspirovanou lovkyněmi perel v Japonsku, nebo Eva Růžičková, která představila svou kolekci architektonicky stavěných šperků.
Novou kategorií je Ilustrátor roku, kde se rozhodne mezi Michalem Bačákem za ilustrace pro Newsweek a českou značku Křehký, Marií Makeevou za ilustrace pro Koncept Story a román Neviditelný a dvojicí Böhm a Franta, kteří stojí za knihou Průvodce neklidným územím, kterou vydalo nakladatelství Labyrint. „Rok 2016 byl v ilustraci velmi silný. Ukazuje se, že je zde mimořádně nadaná mladá generace, která zcela ovládla nominace. Jsme rádi, že letošní Ceny uvedly tuto novou kategorii, a že se hned potvrdilo její silné osazení,“ vysvětluje Jana Zielinski, členka Přípravného výboru Cen Czech Grand Design.
Jako další novinku uvedou letošní Ceny Czech Grand Design festival finalistů Best of, který představí pětice nejlepších v každé tvůrčí kategorii. Festival vsadí nejen na výstavní instalace čtyř desítek finalistů, ale také na živý program, do kterého se budou moci zapojit návštěvníci všech věkových kategorií. Festival přinese přednášky, diskuse a workshopy přímo s designéry, nebudou chybět ani dětské dílny, ve kterých ti nejmenší budou moci zapojit fantazii a tvořivost. Dospělé návštěvníky potěší, že bude celá výstava prodejní, takže si budou na místě moci pořídit současné designové kousky od interiérových doplňků, přes módu a šperk až po grafiky a knihy.
Vizuál Cen Czech Grand Design je tradičně výsledkem práce dvojice oceněných v předchozím ročníku Cen. Titul Grand Designér roku získala v loňském roce módní designérka Liběna Rochová, kterou na fotografii zachytili BoysPlayNice spolu s trofejí pro letošní rok: skleněnou korunkou, která se stává jedenáctou trofejí v řadě.
FINALISTÉ CEN CZECH GRAND DESIGN 2016 (v abecedním pořadí):
Designér roku
deFORM / interaktivní hra KOSKI, policový systém ZIG ZAG (HEM)
Lucie Koldová / série koberců Brush (Chevalier Edition), kolekce svítidel Puro (Brokis), kolekce Flint (Lexon)
Roman Šedina / kolekce váz KA
Módní designér roku
BOA DESIGN / kolekce Urban Traveller (Tilak)
Kateřina Plamitzerová / kolekce S/S 17 Nihon Lobendau
Miro Sabo / kolekce S/S 17
Designér šperku roku
Markéta Kratochvílová / kolekce Dragon Spirit, kolekce Mononoke
Eva Růžičková / kolekce Výšky a hlubiny
ZORYA / kolekce Cluster, Formula a Graft
Grafický designér roku
Tomáš Celizna, Adam Macháček, Radim Peško / celková koncepce a vizuální styl 27. mezinárodního Bienále grafického designu Brno 2016 (Moravská galerie)
Adam Macháček, Kateřina Šedá / koncepce a vizuální styl soutěže 51 + Nejkrásnější české knihy roku, publikace Jaderná puma a její výroba v amatérských podmínkách (Památník národního písemnictví)
Oficina / koncepce a vizuální styl festivalu Mouvo
Fotograf roku
Jiří Hroník / fotografie kolekce Ø (Hana Zárubová)
Tomáš Souček / katalog Maxim Velčovský Vše za 39 (Moravská galerie v Brně), kniha Obsese (Magnus Art)
Vendula Knopová / Portréty studentů Katedry scenáristiky a dramaturgie FAMU, fotografie pro kolekci Chataři (Tereza Rosalie Kladošová), fotografie pro Amazing production a You Make T-shirt
Ilustrátor roku
Michal Bačák / ilustrace pro časopis Newsweek, mísy Živa, C3PO (Křehký)
David Böhm a Jiří Franta / kniha Průvodce neklidným územím – Příběhy českého výtvarného umění (1900 –2015) (Labyrint)
Maria Makeeva / ilustrace pro Koncept Story, ilustrace pro román Neviditelný (Take take take), ilustrace pro časopis Newsweek
Obchod roku
Koncept Story / propojení obchodu s ateliérem a živé akce
PageFive / výstavní činnost a festival ilustrace Lustr
Pragtique / celkový koncept obchodu se suvenýry
Výrobce roku
BOMMA / kolekce svítidel Phenomena (DECHEM), Soap (Ota Svoboda), Shibari (Kateřina Handlová) a Lantern (Jan Plecháč a Henry Wielgus)
mmcité1 / lavička Construqta a odpadkový koš Minium (David Karásek), kolekce houpaček Swing on! (BOA DESIGN)
Plastia / vermikompostér a pěstební nádoba UrbAlive (Jiří Pelcl)
Objev roku
Pavel Coufalík / koncepce a vizuální zpracování publikace Orientační systémy v československé socialistické architektuře
Eduard Herrmann / parková lavička Satellite (mmcité1), svítidla Ignis (BOMMA)
Vojtěch Říha, Matěj Polách / projekt Superior Objects