Chalupa v Českém ráji
Jen málokoho by napadlo oslovit architekta, když je potřeba změnit a vylepšit pár věcí na chalupě, mnohým by se to navíc zdálo maximálně zbytečné. Majitelé jednoho takového stavení v Českém ráji takový nápad měli a rozhodně neudělali chybu. Oslovili ateliér KoOA a na výsledku je to, v tom nejlepším slova smyslu, znát!
Když se někdy v 19. století, dnešní obyvatelé to již neví přesně, chalupa stavěla, lidé si těžko mohli představit, jaké potřeby bude objekt muset plnit v novém tisíciletí plném technologií a jaké standardy budou od obydlí vyžadovány.
Tím, že zde majitelé tráví stále více času a že od posledních stavebních zásahů již uplynulo několik let, rozhodli se pro zásah, který jednak provede potřebné opravy a zároveň jim umožní pobývat zde pohodlněji a bez větších kompromisů.
Opravena byla střecha, na které jsou nově eternitové šablony antracitové barvy. Materiál byl zvolený schválně, tak aby odpovídal uchované estetice a navíc nezpůsobil jiné technologické problémy. Krov by neunesl některé jiné povrchy, protože by byly příliš těžké. Viditelnou potřebu opravy střechy doprovodila neviditelná modernizace elektřiny. I když… Zvolené zásuvky a vypínače přesně odpovídají vizuální stránce ostatních prvků interiéru a podtrhují celkovou atmosféru a kvalitu řešení.
Místy, kde se požadavky za uplynulá desetiletí změnily nejmarkantněji a nejviditelněji, jsou kuchyně a koupelna. Vařit v černé kuchyni už zkrátka není úplně vyhovující, a bylo proto třeba hledat nové řešení. Kamna ve světnici se hodí mnohem lépe a ostatní potřebné technologie jsou neviditelně skryty do elegantního kredence. Je v něm myčka, plnohodnotný dřez, indukční varná deska…
Potřebu pracovní plochy pak uspokojuje ještě druhý kus, také z masivního dřeva, který je naproti a dotváří pohodlné pracovní prostředí ve tvaru písmene „U“, respektive dvou rovnoběžek. Moření do zelené barvy koresponduje s keramikou na kamnech, a aby se na černou kuchyni úplně nezapomnělo, je z ní stále přístup k peci na chleba.
V dalších částech interiéru se objevily jednoduché bíle obklady malého rozměru, na zemi je červená nebo šedá šestiúhelníková dlažba. Změn není mnoho a nezkušenému a nevědoucímu oku možná ani nebudou úplně patrné.
Je to špatně? Není, právě naopak. Kvalitní řešení drobných změn je mnohem složitější než velké koncepty a i na takové projekty je užitečné přizvat odborníka. Těžká práce je ve výsledku sice takřka neviditelná, o to větší pozornost a uznání si ale každopádně zaslouží.
projekt: 2012
realizace: 2013/2014
Text: Tomáš Čech – Architektonická platforma POLYCHROME
Foto: Juliana Vlčková