Chata na náhorní plošině, kterou si architekt navrhl sám pro sebe
Když si architekt tvoří bydlení pro sebe, vloží do toho veškerý svůj potenciál, nemusí dělat kompromisy s investorem a výsledek bývá často efektnější. Dokazuje to i chata k celoročnímu užívání, kterou architekt Jon Danielsen Aarhus nazval Ustaoset, stojící v norských horách ve výšce 1 066 metrů nad mořem na půli cesty mezi městy Oslo a Bergen.
Materiál vozili vrtulníkem a skútrem
Postavit chatu v takové výšce na jedné z největších horských plošin v Evropě – na úpatí plošiny Hardangervidda, která je národním parkem, není jednoduché. Navíc k pozemku nevede žádná komunikace a materiál musel být dopraven vrtulníkem. Veškeré zemní práce byly provedeny ručně, aby se zachovala pomalu rostoucí vegetace, kterou lze nalézt v Norsku jen v takových výškách.
Chata s celoročním využitím je postavena na pilířích stojících na skalním podloží. Vnější část budovy musela být dokončena v průběhu v této zemi krátkých letních měsíců. Zbytek byl dokončen uprostřed zimy, takže materiál potřebný do interiéru převáželi na sněžném skútru.
Borovice zvenku i zevnitř
Chata je obložená borovicovým dřevem, zvenku i zevnitř.
Velké zasklení je realizováno z třívrstvých izolačních skleněných panelů s ochranou před sluncem.
Poskytuje úžasný panoramatický výhled na jezero Ustevann, horskou oblast Hallingskarvet, dokonce i na ledovec Hardangerjøkulen. Právě pro tuto neuvěřitelnou scenérii (a to vše v jednom pohledu) architekt řešil hlavní místnost jako co nejvíce propojenou s exteriérem prostřednictvím speciálního skla.
Spaní na způsob gapahuků
I ostatní řešení interiéru jsou neméně zajímavé. Sklopený strop v kombinaci s „otevřenou“ zdí vytváří místa napodobující improvizované norské turistické úkryty, které se nazývají gapahuk.
V těchto „hnízdech“, ze tří stran obklopených dřevem obloženými zdmi, překrytých střechou a otevřených jen z jedné strany, jsou vytvořeny relaxační prostory, prostory na spaní a odkládání věcí. Neuvěřitelné je, že podobným způsobem je v chatě s plochou 72 čtverečních metrů vytvořených 13 míst na spaní. Nacházejí se ve dvou samostatných pokojích, flexibilní obývacím pokoji a loftech.
Přesah střechy chrání sklo
Dveře v interiéru mají polykarbonátové výplně, které nechávají proniknout i do hlubšího interiéru světlo.
Nezbytností je odvedení ledové vody, sněhu a mrazu mimo oken s izolačním sklem, protože při určitých teplotách by jinak mohl vzniknout problém – tato skutečnost je vyřešena velkorysým přesahem střechy, která vytváří ochranu ze dvou stran, i nad vstupní dveře. Větrání je řešeno speciálním větracím systémem. Vedle nové chaty stojí její starší sestra s plochou 29 čtverečních metrů.
Chata Ustaoset v kostce
Architekt: Jon Danielsen Aarhus MNAL
Lokalita: Hol, Norsko
Užitná plocha: 72 m2
Realizace: 2016
Text: Sabína Zavarská
Foto: © Knut Bry