Expanze dlažby do vertikálních ploch
Keramické obklady interiérových stěn se nemusejí nutně omezovat jen na koupelny nebo kuchyňské prostory. Jejich využití v obytných interiérech je v souladu s tendencí k návratu přírodních materiálů a nepřekračuje hranice vytyčené panujícím minimalizmem.
K ozvláštnění interiéru keramickým obkladem vyzývá široké spektrum velkoplošných formátů, které jsou k dispozici na trhu. Soudobý trend keramických obkladů směřuje k čím dál větším rozměrovým formátům, které na ploše působí celistvě. Výjimkou nejsou ani formáty přesahující metr na metr. Díky kalibraci lze navíc používat minimální spáry, což dojem jednolité plochy ještě posiluje.Jedním ze současných trendů je stírání rozdílů mezi materiály použitými na stěně a na podlaze. „Zajímavě v interiéru vypadá, když dlažba použitá na podlahu pokračuje kontinuálně i na stěně,“ říká Marek Vráblík, šéfdesignér české značky RAKO. Jak ukázala jedna z klíčových výstav oboru ve španělské Cevisamě, v současnosti je patrná expanze dlažby i do dalších prostor obytného interiéru. Zejména v jižně položených zemích se s oblibou obkládají keramikou například stěny v ložnicích – interiér tak v letních vedrech působí chladivým dojmem. V našich klimatických podmínkách je ovšem použití v ložnicích ze stejných důvodů těžko představitelné – i když, s přibývajícím počtem tropických dnů, kdo ví… Nejčastěji se keramické stěny uplatňují v prostorách kuchyňského charakteru – tam, kde je kuchyň propojena s obývacím prostorem, případně tam, kde jsou instalována kamna nebo krb.
K obkladům stěn se nejčastěji používají obdélníkové formáty. | Dochází ke stírání rozdílů mezi materiály použitými na stěně a na podlaze. |
K obkladům stěn se obvykle používá stejný materiál jako na dlažbu, někdy však jsou součástí série dlaždice, které jsou již přímo určeny k použití na obklady stěn – od podlahové dlažby se liší nižší otěruvzdorností.
Keramické obklady se využívají na povrchy interiérových stěn v kombinaci s malbou či jiným typem povrchu. „Nedají se ovšem použít k pokrytí všech stěn v místnosti,“ upozorňuje Marek Vráblík. „Souvisí to s akustikou interiéru, neboť dlažba odráží zvuk.“ Většinou se dodržuje pravidlo, že se obkládá celá stěna – z rohu do rohu. A jaké vzory jsou k obkladům stěn nejvhodnější? „Takové, které nejsou – v rámci jednoho kusu – příliš graficky definované. Na stěny se hodí jednolité bloky, které působí jako jeden celek. Pokud jde o typ dezénu, nejzajímavěji působí reliéfní dlažby – obklad s hrubým povrchem je v souladu s panujícím trendem hrubých omítek,“ doplňuje Marek Vráblík. Dlaždice mohou na stěně dokonce vytvářet imitaci kamenické práce. Například jedna série, která je určena na podlahu i stěny, imituje štípanou břidlici.
Keramika ale zatím v interiérových obkladech ještě neřekla poslední slovo. Technologie se stále vyvíjí, v posledních třech letech se například na trhu začaly objevovat keramické obklady zvané Lamina, které umožňují dosahovat velkých celistvých formátů až 2 × 3 m o tloušťce pouhé čtyři milimetry.
Lidmila Ziková
Foto: RAKO