Gabiony – ozdoba zahrady i obývacího pokoje
Máte pocit, že gabiony jsou vhodné tak akorát na zpevnění svahu u dálnice nebo vytvoření opěrně zdi kolem developerského městečka? Omyl, jejich použití je mnohem širší a z veřejného prostoru se stěhují do soukromých zahrad a dokonce i do interiéru. Je libo gabionovou příčku v obýváku, nebo třeba stůl?
Gabiony se stávají oblíbenou náhradou betonových a zděných stěn. Stejně jako tyto materiály se i koše naplněné nejčastěji přírodním kamenem mohou chlubit vysokou stabilitou a pevností nebo dlouhou životností. Nabízejí však i něco navíc. Přírodní kámen přece jen působí v zahradách a u domu přirozeněji a jde o vodopropustné stěny, které můžete skládat kdykoli během roku, neboť jde o suchou formu stavby.
Dalším plusem jsou jen minimální nároky na údržbu. Navíc u nich existuje možnost nechat skrz koše i kámen prorůst popínavky a další vegetaci, nedochází zde k narušení konstrukce kořeny jako například u betonu, což ještě podtrhne jejich přírodní ráz.
Gabionové stěny se stěhují z veřejného prostoru do zahrad rodinných domů.
Kámen jako přírodní materiál lze dobře sladit s dalšími prvky kolem domu.
K přednostem těchto konstrukcí patří možnost nechat je prorůstat zelení bez toho, aby to ovlivnilo jejich životnost či stabilitu.
Na každém drátku záleží
Základem gabionů jsou speciální koše ze svařovaných pozinkovaných sítí, které se ohýbají a formují do různých tvarů a velikostí. Při tvarování se dbá na to, aby bylo v konstrukci co nejméně spojů. Důvod je jednoduchý: zvyšuje se tak jejich pevnost. Spoje – gabiony se k sobě připevňují buď pomocí tzv. C spon, nebo ocelovými spirálami – jsou rizikovými místy, která by mohly při špatném provedení povolit. Aby si koše udržely požadovaný tvar, mají také zpevněnou přední stěnu a uvnitř se nacházejí drátěné výztuhy. Zde je třeba podotknout, že pokud si člověk „neplní“ gabiony sám, ale kupuje je hotové, může to být jedno ze slabých míst celé konstrukce. Některé firmy spoléhají na to, že zákazník do vyplněného koše nevidí a toto zpevnění šidí.
Dům z gabionů – kámen v moderním hávu
Gabiony se prosazují také jako obklady fasád domů.
Pokud si plníte koše sami, můžete si pohrát s barevností kameniva.
Za standard se sice považují koše s velikosti 100 x 100 x 50 cm a velikostí ok 10 x 10 cm, ale firmy dokážou nabídnout nejen jiné různé velikosti krychlí, kvádrů či velikosti ok. Záleží na tom, co z gabionů chcete stavět, nebo čím je budete plnit. Doporučuje se například na pohledovou stranu konstrukcí volit kámen či jiný materiál, který je 1,5 až 3krát větší než velikost ok.
To odvážnější mohou tradiční kámen nahradit třeba pálenými cihlami.
Kámen není jedinou možností
Nejčastější výplní gabionových košů je kamenivo. Pokud si člověk dělá gabiony sám, nebo narazí na vstřícnou firmu, může volit různobarevné kamenivo a vytvořit tak barevně zajímavý architektonický prvek. Při volbě kameniva je dobré koukat nejen na to, jak vypadá, ale je nutné počítat s tím, že bude vystaveno povětrnostním vlivům. Musí proto být neštěpivé a dostatečně tvrdé. Ti odvážnější i majitelé nemovitostí, které berou gabiony jako dočasný prvek, se mohou kamene zcela vzdát a koše naplnit cihlami, stavební sutí, dřevěnými poleny. Fantazii se meze nekladou. Poměrně rozšířené jsou koše plněné zeminou, doplněnou geotextilí a osazené rostlinami, případně pískem, pro něž se používá název bastiony. Méně tradiční variantou jsou prázdné drátěné koše, které se nechávají prorůst vhodnými rostlinami.
Koše lze formovat třeba i do tvaru květináčů.
Gabionová stěna zdobí vstupní halu hotelového resortu.
Obliba gabionů vedla i k jejich širšímu použití
Proto se ze sítí tvarují nejen koše ve tvaru krychle či kvádru, ale i oválné květníky, lavice, lehátka či jiný nábytek. Zde se zpravidla sítě plněné kamenivem doplňují dřevěnými či dřevoplastovými sedacími plochami, které jsou přece jen pohodlnější než kámen.
Jako nehořlavý materiály lze kámen a pletivo použít i k obložení krbové vložka v interiéru.
Z naplněných košů doplněných dřevoplastovými prkny vyrobíte zahradní nábytek, který vám jen tak nikdo neodnese.
Gabiony v interiéru
Gabiony se stěhují také do interiéru, kde tvoří různé sloupy, polopříčky, obklady stěn, nebo obstavují krbové konstrukce. Díky pevnosti těchto konstrukcí není problém z nich stavět schodiště a také drobné zahradní stavby, jako jsou pergoly, přístřešky pro auta, zahradní domky a podobně.
Gabionové prvky poslouží jako obklady i základ schodiště.
Magdaléna Krajmerová
Foto: archiv firem Zaun, Biscape, Triooo, Lohmann, Obolit, Mackies a Gittec