Graffiti Café z překližky
Navštívíte-li bulharskou Varnu, zkuste zajít na kávu do Café Graffiti s originálním designem Studia Mode. Nábytek i strop je zde tvořen lupeny z překližky a grafickou stěnou z MDF desek.
Jeho interiér nelze přehlédnout ani z ulice, neboť se otevírá velkoformátovými okny do exteriéru. Je součástí galerie a hotelu Graffit Gallery, který se nachází kousek od pobřeží Černého moře. I když by se podle názvu dalo usuzovat, že hotel i kavárna budou pojaty v jakémsi street stylu plném barev, opak je pravdou. Interiér je decentní s převažující bílou barvou a dřevěným designem. O silný grafický prvek se nepostaraly spreye, ale ohýbaná překližka.Výrazná grafika
Zadáním proto bylo vytvoření prostoru, který by byl reprezentativní a současně přívětivý, otevřený do ulice i intimně uzavřený. Architekti proto rozdělili velký prostor do dvou zón. Přední zóna působí otevřeně a vizuálně přechází do exteriéru, zatímco zadní zóna je oddělena pomocí vyvýšené podlahy a sníženého stropu, které umožnili snížit hloubku prostoru, posilující pocit intimnějšího místa. Tento pocit je ještě umocněn textilními závěsy a stěnou vytvořenou z lakovaných MFD desek a onyxu, které tuto část obklopují. Jak autoři konceptu přiznávají, inspirací jim byla tvorba nizozemského umělce M. C. Eschera, mistra zobrazování paradoxů perspektivního kreslení.
Nejsilnější dojem však vyvolávají lupeny z ohýbané překližky, pokrývající pilíře a strop. Jejich pomocí byly obaleny pilíře tak, že působí dojmem monumentálních, ale lehkých sloupů, téměř papírových. Tento designový prvek umožnil schovat všechny instalace a technické prvky a je zároveň dobrým akustickým řešením. Pokrývá nejen pilíře a strop, ale také nábytek – nohy stolků. Lupeny evokují nejen otevřenou knihu, ale také třeba lupeny lesních hub.
Podlaha s diodami
Tento vizuálně silný prvek neruší čistý a minimalistický design dalšího vybavení kavárny, které tvoří bílé pohovky a křesla a černé a bílé židle. Zajímavým prvkem je však podlaha, která svou jednoduchostí umocňuje dojem lupenů, ne však nudně. Vizuálně navazuje na prolamované designové stěny a je podobně jako ony prosvětlená diodami v místech, kde se setkávají linie kosočtvercových prvků.
„Chtěli jsme vytvořit unikátní koncept, který nabízí univerzální prostor, který splňuje všechny technické a funkční požadavky,“ říkají autoři návrhu, a tento cíl se jim podařilo splnit. Výsledkem je moderní interiér s jistou dávkou umění, který tak odkazuje ke skutečnosti, že v dalším patře budovy hotelu se nachází galerie současného umění.
Architekt: Studio Mode
Místo: Varna, Bulharsko
Dokončeno: 2011
Plocha: 300 m2
Kateřina Kotalová
Fotografie: 3 in Spirit