Interiér pražského letiště si hraje se světly, barvami a kreativním designem
Prostor v Terminálu 1 pražského Letiště Václava Havla byl před nedávnem zrekonstruován, s cílem zvýšit komfort cestujících. Letiště Praha v souvislosti s přestavbou oslovilo architekta Libora Fránka, který výslednou podobu přestavby vidí jako synergii lidské psychiky a asociací: „Primárně vnímám letiště jako prostředí, které je součástí nejsofistikovanějších systémů a technologií používaných v aviatice a aeronautice – proto asociace aerodynamických tvarů.
Dalším zohledněným aspektem je premisa, že u většiny cestujících, či těch, kteří je doprovázejí, vyvolává pobyt na letišti z různých důvodů stres. Použité tvarosloví, volba materiálů, barevnost, světelná atmosféra – to vše podvědomě ovlivňuje stav psychiky. Kromě výtvarně estetického efektu je zde proto zohledněn i faktor psychologie prostoru.“
Jako hlavní materiál přestavby si architekt Fránek zvolil materiál DuPont Corian, který umožňuje maximální tvarování. Kromě kreativního potenciálu má tento materiál i jiné výhody, například jeho přirozené povrchové opotřebení je ve vztahu k jiným materiálům v čase zanedbatelné, což se vyplatí zejména u sedaček a dalších částí čelících častému otěru. I kdyby přesto došlo k jeho mechanickému poškození, jde o materiál kompaktní v celém řezovém profilu, čili snadno repasovatelný. Corian byl na letišti použit v transluescentních odstínech i na návěstní tabule transferových přepážek, čela odbavovacích ostrovů či podsvícené stropní panely. Materiálovou skladbu interiérového řešení doplňuje například plexisklo, nerezová ocel nebo hliník.
Každá část zrenovovaného terminálu se pyšní jinou barevnou sadou – v čekací zóně cestující uklidňují pastelové barvy, přepážka celního úřadu zaujme nepřehlédnutelnou kombinací modré a žluté a vůči okolnímu prostoru se vymezuje i informační stánek. „Každé z těchto prostředí má jiný, pro danou situaci a potřebu cestujících, význam. Infopoint musí vzbuzovat pozitivní pocit vstřícnosti místa, kde očekáváte pomoc. Odpočinkový prostor s organickým tvaroslovím sedáků, v jiné světelné hladině, reflektované povrchem lité podlahy, navozuje klidnou atmosféru. Pult celního úřadu je barevně a tvarově odlišen a jasně definován v rámci prostoru odpočinkové a odbavovací zóny,“ říká realizátor projektu, architekt Libor Fránek.
„Reakce cestujících na nové prostředí jsou veskrze pozitivní, cení se především otevření a provzdušnění prostoru Terminálu 1 a centralizace důležitých přepážek do jednoho přehledného místa. Součástí odpočinkové zóny a celního úřadu na Terminálu 1 se v tomto roce stalo také finanční centrum, kde nově sídlí všichni stávající provozovatelé finančních služeb,“ zhodnotila přínos nově vytvořené zóny Marika Janoušková, tisková mluvčí Letiště Praha, a. s.
Mimo zmiňované charakteristiky je dobré připomenout, že použitý Corian přispívá také ke kvalitě ovzduší uvnitř budov a prostor. To je důležité zejména ve velmi přeplněných prostorách typu letištních hal. Působení Corianu testoval americký institut životního prostředí, který povrchu DuPont Corian udělil certifikaci GreenGuard.
Marie Urbancová
Foto: Libor Fránek