Interiér roku 2023: Porota ocenila znovuobjevení historického domu
Absolutním vítězem devátého ročníku ocenění Interiér roku 2023 se stala výjimečná rekonstrukce nazvaná Nová identita domu v Kutné Hoře. Autory jsou Jan Holub a Tomáš Hanus ze studia BYRÓ ARCHITEKTI. Výsledky byly oznámeny v úterý 14. 5. 2024 v pražském Centru současného umění DOX.
„Dům v Kutné hoře je typem rekonstrukce, která vás nebouchne do očí pohledem na jednu jedinou místnost vhodnou na obálky časopisů, ale který si musíte projít postupně a vnímat celkový koncept, návaznost prostor, práci se světlem, použité materiály nebo struktury, jež tu a tam získávají jemně dekorativní funkci. Je to přesně ten pečlivě promyšlený dům, kam byste asi chtěli vstoupit, odložit si kartáček v koupelně a okamžitě začít bydlet.“ říká zakladatel a ředitel soutěže Petr Tschakert.
Původně středověký dům v jádru Kutné Hory zcela shořel a nahradil ho objekt z 19. století, který prošel rozsáhlou, ale necitlivou rekonstrukcí v sedmdesátých letech 20. století. Když byli autoři povoláni ke kompletní rekonstrukci, neměl už dům z původní identity vůbec nic. Hlavním záměrem architektů tedy bylo v domě znovuobjevit jeho paměť a původní vrstvy, kterých nebylo mnoho.
„Mezinárodní porota ocenila citlivé začlenění nových prvků do původních konstrukcí, promyšlenou práci se světlem a barvami nebo konzistentní přístup jak k interiéru, tak exteriéru. Mj. vyzdvihla prvek lakované překližky, která se prolíná celým domem, dále střídmost a jednotnost většiny povrchových materiálů a rafinovanou práci s dekorativními strukturami, jako je např. rýhování.“
Každý rok jiná podoba ceny
Podobu ocenění pro finalisty a absolutního vítěze soutěže Interiér roku navrhuje už tradičně každý rok jiná osobnost. Jedná se vždy o autorské originály, které vyjadřují specifický postoj autora k tématu interiéru. V devátém ročníku ocenění se této role ujala umělecká ředitelka sklárny Rückl designérka Kateřina Handlová.
V souladu pravidly musí být vždy všechny soutěžní interiéry dokončeny v předchozím roce. Za devět ročníků se tak ocenění stalo de facto jakýmsi pravidelnou studií o vývoji a stavu interiérů v České a Slovenské republice, a to vždy za daný rok. Také díky tomu dokáže být silným inspiračním zdrojem pro širokou veřejnost. Od založení ocenění Interiér roku do něj bylo přihlášeno 1 640 interiérů.
Odborná porota pod vedením emeritního rektora pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové architekta a designéra prof. akad. arch. Jiřího Pelcla dr.h.c. vybírala z 233 interiérů českých a slovenských architektů a interiérových designérů, což bylo nejvíc v historii soutěže.
V mezinárodní odborné porotě rozhodovali například člen představenstva Slovenské komory architektů Ilja Skoček, architektka a designérka Barbora Škorpilová, italský interiérový designér Danile Daminelli, dánský architekt Rasmus Kruse Jensen, italská architektka Daniela Colli, řecký interiérový designér Vangelis Bonios a řada dalších.
Kromě architektů a interiérových designérů zasedli v porotě i tuzemské osobnosti s výjimečnými výsledky v oblasti vizuální kultury např. filmová režisérka a producentka Hana Třeštíková, designér Jakub Pollág, výtvarník Pasta Oner a další. Oborová pestrost poroty je záměrná. Snaží se dosáhnout toho, aby výsledky plastičtěji zohledňovaly interiér jako multidisciplinární, nikoliv jen architektonický obor.