Interiér spojující ducha minulosti s jiskřivou přítomností
Byt v domě z 20. let minulého století je krásným místem k bydlení již díky lokalitě i původním interiérovým prvkům, má svou „duši“. A za pomoci citlivého designového řešení se může stát i pravým domovem.
Protože je majitelka bytu mladá žena, zadáním pro designéry byl svěží interiér s dostatkem úložných prostor, který by využil stávajících předností bytu a současně mu s nepříliš vysokou investicí dodal svěžest a vzdušnost. A jelikož má ráda námořnickou modř, neměl by v barevném ladění interiéru tento odstín chybět.
Genius loci v moderní době
Dům prošel celkovou rekonstrukcí, při níž zůstaly zachovány určující dobové prvky – původní okna, dveře, parketové podlahy… Základní dispozice bytu byla daná a pro designéry Jana Vacka a Martina Šmída ze studia Kdomážidlibydlí, jimž majitelka návrh a realizaci interiéru bytu zadala, znamenala vzhledem k zadání náročnější práci. „Určitým omezením byla velmi malá a úzká dispozice ložnice,“ vysvětluje Martin Šmíd a pokračuje: „tam chtěla majitelka umístit kromě lůžka i šatnu, polici na knížky, odkládací místo na časopisy a knížky vedle postele a toaletní stolek. Vměstnat vše do tak malého prostoru se na první pohled jevilo skoro až nereálně.“
Určitou komplikací byla také skutečnost, že byt byl před dokončením a předáním od developera, byly tedy již hotové elektrické rozvody, finální povrchy podlah, koupelna a podobně, tento standard však ne vždy odpovídá představám majitele či designera. „V chodbě nám nový povrch podlahy z hlediska výtvarné představy nevyhovoval, proto jsme tam položili plovoucí laminátovou podlahu s dekorem evokujícím dojem probarvené betonové dlažby z období vzniku domu. Tato podlaha je položena také v kuchyni a opticky tak odděluje kuchyni a část předsíně od vstupního prostoru bytu.“
Úložné prostory
Jedním ze základních požadavků majitelky byl dostatek úložných prostor. Ty byly vytvořeny v ložnici a v kuchyni. V ložnici je za barevným vysokým čelem lůžka umístěna šatna, další úložný prostor je v lůžku pod vyklápěcí matrací, vedle postele je umístěna odkládací boční polička a také toaletka s úložným prostorem. Za postelí v boku jedné ze skříní je malá knihovnička. Z uvedeného vyplývá, že veškeré vybavení bylo děláno na míru jako atyp. Dodaný je pouze taburet.
Další úložné prostory jsou ve vysokém bloku kuchyně, kde je umístěna spížní skříň a lednice, další prostor v něm slouží pro ukládání i nekuchyňských potřeb. „Kuchyňská linka je plně vybavena všemi spotřebiči,“ dodává Martin Šmíd, „ale je celkově menší, protože by měla sloužit pouze pro 1 – 2 osoby. Horní skříňky jsme řešili netradičně jako jakousi barevnou „plastiku“, která svým laděním kontrastuje s poněkud tmavou předsíní. Zdánlivě chaoticky jsou od sebe odsazeny různé hmoty skříněk, které podporují 3 barvy předních ploch dvířek křídlových i výklopných.“
V obývacím pokoji jsou vedle dodaného vybavení také autorské kusy – vzdušná TV sestava „La Paleta“ s barevnými perspexovými poličkami pro drobné předměty a společenské konferenční stolky „LEAF“ ve 2 rozměrech, obojí z dílny studia Kdomážidlibydlí. Další úložné prostory umístili designeři do chodby – za velkým zrcadlem je skrytý botník a věšák.
Návrh: Jan Vacek a Martin Šmíd
Realizace: 2013
Jan Vacek:
- *22. 9. 1970
- TU Zvolen, obor Průmyslový design nábytku
- TU Bratislava, obor Interiérová tvorba
Martin Šmíd:
- * 11. 9. 1978
- SUPŠ, obor Nábytkářství
- VOŠ Volyně, obor Tvorba nábytku a navrhování interiérů
Text: Dana D. Daňková
Foto: Archiv Kdomážidlibydlí