Intimita v open space
„Práce není domovem. Nechtěli jsme zaměstnancům vytvářet druhý, pohodlný domov. Ale kreativní, flexibilní prostředí plné inspirace a nových podnětů,“ říkají autoři interiérů pro společnost KIT Digital v novostavbě Office Centra Kavčí Hory ze studia 4A architekti. I v náročném velkém prostoru tak dokázali vytvořit zóny pro kreativní práci v týmu i soukromí a odpočinek.
Kritici open space tomuto konceptu vyčítají nedostatek klidu na práci, nedostatek soukromí na telefonní hovory i problematické ladění potřeby tepla, chladu a ticha, která se u kolegů může velmi lišit. Má ale i své výhody, zvláště pro kreativní práci v týmu. Když se mezinárodní společnost KIT Digital působící v oblasti digitálních médií se rozhodla pro spolupráci s architekty ze studia 4A architekti, měla v jedné věci jasno. „Klient požadoval takové pracovní prostředí, kde by jeho zaměstnanci profesně rostli, byli motivováni a neustále inspirováni novými podněty,“ říkají autoři projektu.
Propojené pixely
Nosnou linií celého návrhu interiéru jsou pixely, se kterými společnost pracuje. „Napadlo nás celý projekt rozdělit na pixely a ty vzájemně propojit a vytvořit tak jednu velkou síť. Každý pixel je nějaký určitý nápad. Nápad navázaný na film, video, místo ve světě. Shluky pixelů pak vytvářejí prostředí s určitým charakterem, náladou, jako je džungle, oceán nebo poušť,“ vysvětlují architekti. Jádrem celého prostoru je jakási HUB area – kreativní, hravý prostor, který propojuje všechny další části. Zaměstnanci zde mohou například hrát počítačové hry ve zvlněném koutu pokrytém umělým trávníkem. Kolem HUBu jsou rozmístěny jednotlivé prosklené kanceláře nadřízených. Každá z nich má však svůj osobitý charakter. „Vodítkem k návrhu interiérů těchto individuálních kanceláří byla slova, kterými jednotliví nadřízení charakterizovali prostředí, v němž chtějí pracovat,“ vysvětlují autoři designu, jak vznikly kanceláře například v britském koloniálním stylu atd.
Budky klidu
Dalším pixelem do mozaiky – nápadem – je recepce připomínající filmový kotouč, z něhož se vine pásek filmu přecházející ve spirálovité schodiště. Další důležitou součástí prostoru kanceláří jsou neformální zasedací místnosti, kde je v menších týmech možné nerušeně probírat různé problémy a nápady. Zasedací místností se stal například starý karavan, kokosový ořech, nebo dekadentní polstrovaný box. Tyto místnosti jsou vybaveny ventilací, technologií pro zapojení počítačů atp. Zároveň slouží i jako telefonní budky, kam si mohou jít pracovníci vyřídit své soukromé hovory, ale třeba si i na chvíli zdřímnout, což prý občas dělají.
Nábytková skládačka
V prostorech open space byl systém uspořádání pracovních stolů navržen architekty ze 4a. Jsou to systémy, které se dají vzájemně propojovat, anebo si naopak vyčlenit svůj vlastní pracovní prostor. Záleží na individuálních potřebách i proměnlivosti týmu. Nábytek tak optimálně zapadá do konceptu flexibilního open space, který podporuje kreativitu. Jak je vidět, open space může přinášet i ty výhody, jejichž absenci kritici takových otevřených prostorů vyčítají. Nicméně příklad KIT digital, inspirovaný hravým designem kreativních firem, jako je Google nebo Facebook, je v našem prostředí neobvyklý. Může ale ukazovat cestu.
Interiéry KIT Digital
Místo: Kavčí Hory Office Centre, Praha 4
Architekt: 4A architekti
Investor: KIT Digital
Plocha: 2 700 m2
Realizace: 2011
TEXT: Kateřina Kotalová
FOTO: 4A architekti
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.