Jak zařídit interiér loftu
Loft Bermondsey Warehouse se nachází v Londýně, v průmyslovém objektu viktoriánského stylu. Budova, která byla původně továrnou, byla následně přeměněna na byty a kanceláře. Industriální charakter jejího prostoru tak byl schován pod zdvojenými podlahami, sníženými stropy a vloženými příčkami.
Investor, který dříve žil v New Yorku, chtěl prostoru navrátit jeho původní volnost a požadoval, aby byt naopak odrážel průmyslový charakter. Inspirací mu byly konverze průmyslových objektů, které jsou v New Yorku tak časté.
Proto byly nejprve odstraněny stávající příčky a stropy a následně byl vzniklý prostor 17 x 6 m volně rozdělen do různých oblastí: na spaní, stravování, relaxaci a na práci. Tím vznikly jakési zóny bez hranic, z nichž některé jsou pevně definovány svým vybavením, například kuchyně, ostatní lze pružně proměňovat podle potřeb.
Komora, koupelna a ostatní provozní místnosti jsou soustředěny v integrovaném bloku, situovaném v rohu celého prostoru. S ním koresponduje stejně provedený kuchyňský blok se skrytým vybavením.
Všechny akrylové povrchy, včetně nátěru obnaženého zdiva, jsou provedeny v bílé barvě a oproti nim z prostoru výrazně vystupuje rustikální prkenná podlaha (ne originální, ale zachráněná z velšské kaple) se zvětralou povrchovou texturou. Povrchy místností v integrovaném bloku jsou tmavě šedé, což má připomínat jádro objektu s hladkým vnějším povrchem.
Prosvětlení celého interiéru je dosaženo instalováním nových oken na jižní a západní stěně, které doplňují původní téměř zcela prosklenou severní stěnu.
Intimitu pro spaní v jinak zcela otevřeném loftovém prostoru zajišťuje skrytá posuvná stěna, kterou lze v případě potřeby uzavřít. Protější stranu vstupu do ložnice tvoří psací stůl a knihovna na celou šířku zdi, které tímto celý prostor opticky uzavírají. V jednoduše řešeném prostoru našly uplatnění i některé technické vychytávky, například vedení kabelů pod podlahou, ke kterým se lze připojit po zvednutí klapek.
Borové palubky a obnažené bíle natřené cihlové zdi – spojení elegance a průmyslového designu, jehož výsledkem je útulné bydlení.
Název: Bermondsey Warehouse
Architekti: FORM design Architektura (Malcolm Crayton, Mike Neale)
Místo: Londýn
Plocha: 104 m2
Rok: 2011
Marie Urbancová
Foto: Charles Hosea, Mike Neale