Jaro v říjnu na Designbloku
Jaro symbolizuje mládí, svěžest, aktivitu, kreativitu. Právě takový design zaplnil centrum Prahy i industriální čtvrti, jakými jsou Holešovice a Karlín. Letošního jedenáctého ročníku se zúčastnil rekordní počet českých výrobců. Je to dobrým znamením toho, že přibývá výrobců, kteří chtějí spolupracovat s českými designéry a svůj výrobní program stále častěji opírají o kvalitní design.
V okamžiku, kdy zažíváme hospodářskou krizi, je design jedním z nástrojů, které mohou pomoci ekonomiku znovu nastartovat. Účast velkého počtu firem i prestižních značek na Designbloku dokázal strategickou pozici festivalu pro rozvoj průmyslu postaveného na tvořivosti.
Hlavním tématem týdne plného novinek, nových námětů a inspirace se stalo jaro, které je symbolem renesance, obrody, nového probuzení. Celosvětově jsme totiž svědky toho, že právě design, respektive spolupráce s kvalitními designéry, může přinést hospodářský úspěch výrobců, kteří na tuto spolupráci vsadí.
Zóny designu
Hlavní výstavní plochy Superstudia Desigbloku zvou každoročně návštěvníky nejen na rozsáhlý program, ale také do budov – do architektury, kam by se člověk běžně nedostal. Letos byla obě Superstudia v nově zrekonstruovaných komplexech podle projektu architektonického studia CMC Architects – v bývalých holešovických mlýnech proměněných v administrativní budovu Classic 7 a rezidenční komplex A7 Holešovický pivovar.
Také tentokrát se design soustředil kromě Superstudií do několika pražských čtvrtí, v nichž jsou koncentrované obchody a galerie s designem.
V těchto zónách prezentovali své produkty nejen ti, kteří se této přehlídky účastní tradičně, ale i výrobci, kteří navázali spolupráci s českými designéry a kteří měli v tomto smyslu na Designbloku svoji premiéru. Mezi ty tradiční patří výrobce svítidel Lucis, výrobci nábytku mminterier, TON, Prowork nebo Aurelia Morava, výrobci bytových doplňků Moser, Qubus, Pirsc Porcelain, Futurista Universum, Vitrum či Artěl.
Premiérově se Designbloku letos účastnil například výrobce obuvi Botas, výrobce světel Eco Design, tradiční výrobce lustrů Preciosa, výrobce hodinek Prim, dále firma Prowork zabývající se kancelářským nábytkem či Polstrin, výrobce čalouněného nábytku.
Svoji tvorbu prezentovali také studenti designu z několika vysokých i středních škol. Těm se během říjnového týdne designu naskytla příležitost dát o sobě vědět a případně navázat spolupráci s některými výrobci.
Design světový
Kromě českých designérů a výrobců představili designérskou práci také zahraniční hosté. Největší hvězdou letošního Designbloku bylo studio Makkink & Bey. Konceptuálně laděné holandské studio Jurgena Beye a Riane Makkink je známé zejména svou spoluprací s Droog Design. V Praze představili svůj projekt na hranici volného umění – kolekci kabinetů, které slouží jako pracovní řemeslné buňky.
V Superstudiu A7 Holešovický pivovar byly také k vidění výsledky jejich workshopu na VŠUP v Praze ve spolupráci s Designblokem a českou sklárnou Vitrum.
Dalšími hosty byli absolventi londýnské Royal College of Art Shay Alkalay a Yael Mer alias Raw Edges, kteří do Prahy přivezli kolekci nábytku Pleated Pleat a kolekci objektů Grove.
Polské studio Kompott je výsledkem spolupráce tří designérů a fotografa, kteří v Praze představili nábytek propojující současnost s minulostí. Z Polska přijel také designér Bartosz Mucha, který pracuje pod vlastní značkou Poor Life a jak sám říká, neustále se pohybuje na hranici mezi 2D a 3D světem. Jeho produkty lze vnímat jako znaky, symboly či piktogramy. V Praze představil kolekci ramínek a nafukovacích předmětů.
Slovenský designér Tomáš Král, který ve švýcarském Lausanne studuje prestižní školu ECAL, ukázal kolekci Plug, která je inspirována možnostmi spojením korku a skla. Jeho broušené sklenice na zavařování okurek se mohou stát luxusním doplňkem každé domácnosti.
Čtveřici doplnil rakouský designér Marco Dessí, který se díky své práci v porcelánu stal doslova symbolem nastupující generace rakouských designérů.
Výstava alternativního sezení ateliéru Design 2 Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze | Diplomová práce Lucie Koldové na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze: skříň a stůl promění pokoj v domácí fitness centrum. |
(kak)
Foto: archiv Profil Media
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.