Nekonečně recyklovatelný plast - novinka Ecopixel na veletrhu v Miláně
Galerie(12)

Nekonečně recyklovatelný plast – novinka Ecopixel na veletrhu v Miláně

Partneři sekce:

Ecopixel je nový, ekologický a zcela recyklovatelný plast, ze kterého lze vykouzlit nádherné tvary. Ty se teď podle návrhů předních světových designérů představují na mezinárodním veletrhu nábytku a designu Salone del Mobile v Miláně.

Tento týden probíhá největší designová událost roku – milánský veletrh nábytku a spolu s ním spojený Design Week Fuorisalone, kde se ukazují nejnovější trendy současného designu. Jedním ze současných trendů a zároveň i stěžejních témat na tomto veletrhu je recyklace materiálů a nové materiály šetřící životní prostředí. Celá řada projektů ukazuje, jak designéři nově přistupují ke zdrojům, objevují nové technologie a přemýšlejí o vlivu materiálů na životní prostředí. Recyklace, nové využití, a tím zhodnocení materiálů je extrémně důležité v časech prudkého rozvoje nových technologií, kdy ale ubývá přírodních zdrojů.

Jedním z takových materiálů, který ukazuje, jak je možno s novými technologiemi snížit zatížení životního prostředí je Ecopixel, který vyvinuli Claudio Miliote a Jan Puylaert. Tento plast, který je tvořen ze 100% nízkohustotního polyetylenu LDPE (Low-Density Polyethylene) se taví při 120 ° C a může být několikrát znovu přetaven, aniž by ztrácel svoje kvality. Je to lehký materiál, který odolává teplotám od -10 °C do + 80 °C a je vhodný pro vnitřní i venkovní použití. Je rozpoznatelný podle svého vzhledu pixelů a výsledný produkt má podle vstupů i různé barevné kombinace. Každý produkt je jedinečný, protože pixely se mísí při tavení nahodile. V čem spočívá tajemství nekonečné recyklovatelnosti? “Nikdy nemíchejte materiály – různé druhy polymerů. Jedině čistý materiál může být opakovaně recyklován, protože se perfektně taví a zachovává si svoje vlastnosti,” říká designér Jan Puzlaert.

Další inovací je nová verze, tzv. Open Skin, která ponechává mezery mezi jednotlivými částicemi a materiál má pak ještě lehčí strukturu. Ecopixel je nabízen designérům a architektům jako dostupný, ekologický materiál pro jejich projekty. Několik zajímavých ukázek využití Ecopixelu pro design je k vidění právě na veletrhu v Miláně, a to hned na dvou místech v rámci festivalu Fuorisalone.

Futuristická pohovka Alex z ateliéru Mendini vévodí vstupní části expozice Ventura Centrale. Jedná se o výstavu uznávaných evropských designérů v letos nově otevřeném výstavním prostoru v bývalých skladech hlavního nádraží v centru Milána. Pohovka je vyrobena podle návrhu Alessandra Mendiniho a při její výrobě byla na speciální přání designéra použita právě technologie Open Skin, aby se dosáhlo co nejlehčího a nejoriginálnějšího vzhledu.

Další výrobky z Ecopixelu je možné zhlédnout na výstavě Ventura Lambrate v bývalé industriální zóně čtvrti Lambrate, kde se prezentují inovativní designéři z celého světa. Tady se představuje například křeslo La Divina od designéra Jacco Bregonje a výrobce Felicerossi, jež upoutá téměř sochařskými tvary. Další z originálních kusů nábytku je křeslo Jelly Fish, které navrhl známý holandský architekt Wiel Arets pro belgickou společnost Quinze & Milan.

“Nejsme typickou designovou značkou, ale spíš avantgardní platformou pro spolupráci a továrnou na nápady, vizuální kulturu, koncepty a experimenty. Od svého založení vyrábíme ekologické produkty, vždy ale hledáme inovativní nápady a Ecopixel je takovým dobrým příkladem,” vysvětluje Jan Dupont ze společnosti Quinze & Milan, proč se rozhodli vyzkoušet tento materiál. Slavný Alessandro Mendini vyzdvihuje zase jeho svěží vzhled.

Kombinace vzhledu materiálu s jeho technologickými možnostmi přivedla designéra k myšlence projektu křesla Alex. Sám autor Ecopixelu Jan Puylaert na tomto materiálu nejvíce oceňuje nekonečné možnosti jeho recyklace. “Měli bychom se dívat na výrobky z pohledu množství materiálu, který může být znovu použit na novou výrobu,” říká designér.

Ecopixel má ovšem širší využití, než je originální nábytek. Hodí se i na vybavení koupelen, například na umyvadla nebo sprchové stěny. Tady je využita především kompaktnost materiálu, který zabraňuje jakékoliv mikroporéznosti povrchu. Ukázkou takového využití je volně stojící umyvadlo Fusion 3 se skrytým přepadem, které dodává firma WET ve dvou barevných variacích nebo elegantní minimalistický sprchový sloupek Shower Tree vhodný jak do interiéru, tak i pro venkovní sprchu, který předvádí firma Hafro Geronim z Benátek. Autorem designu je Jan Puylaert, kterému dala firma volnou ruku pro tvorbu tohoto návrhu.

Ekologický Ecopixel má tedy v Miláně premiéru a čas ukáže, jak se v interiérech prosadí. Vzhledem k tomu, že je to materiál nejen atraktivní, ale také recyklovatelný a že čím dále více zákazníků o ekologii nejen mluví, ale dokazuje i svými nákupy, jeho šance nejsou marné. Může znamenat novou epochu ve využití a zpracování plastů. Už teď na veletrhu vzbuzuje zájem mnoha odborníků a světového tisku a objevuje se v různých seznamech jako “The Best of”nebo “Must See”…co nemůžete vynechat na veletrhu v Miláně, který potrvá do 9. dubna.

Text: Jitka Prokopičová

Foto: Ventura Lambrate (Organisation in Design), Ecopixel, Atelier Mendini, WET Design a další uvedení výrobci.