Neobvyklý interiér: Stárnutí kovu jako moment krásy
Tři z projektů, které realizovalo ruské architektonické studio dvou mladých architektů INT2 ARCHITECTURE, získaly ocenění v soutěži ADD Awards 2018. Jedním z nich byl interiér KAS. Na jeho charakteristiku stačí slovní spojení stárnutí kovu v nové podobě.
Přizpůsobivý prostor
Nevelký poschoďový byt se nachází v domě na předměstí Petrohradu. V přízemí je kuchyň spojená s obývacím pokojem, malá prádelna a koupelna pro hosty. Horní podlaží je věnované prostorné ložnici, z níž se dá vyjít na balkón, a hlavní koupelně. Výhodou tohoto prostoru je jeho přizpůsobivost podle aktuálních potřeb domácích. Mohou ho posuvnými dveřmi rozdělit na dvě samostatné místnosti, čímž vznikne místo pro hosty nebo dětský pokoj.
Udělej si sám
Ačkoli ve vyspělých západních zemích je dnes přístup „udělej si sám“ velmi trendový, v Rusku touha opravit, vylepšit, navrhnout či vytvořit si něco vlastnoručně za poslední desetiletí výrazně klesla. I díky vlivu médií se pomalu začíná hýbat. Alexander Malinin a Anastasia Sheveleva vzali práci do vlastních rukou a přeměnili interiér dvoupodlažního bytu velmi originálně. Šikovných detailů je v tomto nevelkém bytě mnoho, na každé fotografii nějaký najdete.
Na designu pracovali od základu
Majitelé byt zakoupili ještě ve stavu bez povrchové úpravy, neboli realizovány ani instalační práce. O to lépe se pracovalo architektům, kteří si mohli s projektem pohrát od základu. Kovové skříňky, zábradlí, police, schody i žebřík byly svařené v blízké autodílně.
Všechno ostatní bylo realizováno přímo na místě a postupně: omítání a lakování stěn, čištění a lakování betonového stropu, kladení a lakování podlahy, montáž podkrovního lůžka, nábytku, svítidel, dekorace. Tvůrci návrhu chtěli omítky podle vzoru tradičních bílých domů s jílovitými stěnami. Podobného efektu dosáhli nanesením tenké vrstvy omítky a sádrokartonové stěrky. Strop v přízemí je odhalený až po beton a přelakovaný.
Proč stárnutí kovu?
„Tento projekt vnímáme jako experiment, jehož cílem je pochopit, co můžete udělat v interiéru vlastníma rukama pomocí jednoduchých nástrojů. A to i tehdy, když nemáte žádné zručnosti související s opravami či výrobou nábytku. Abychom dosáhli stárnoucího vzhledu kovových prvků interiéru a odhalili jejich strukturu, použili jsme tzv. bluing. Tímto způsobem jsou ošetřeny všechny kovové prvky: od zábradlí schodiště přes šrouby, úchytky až po stolek pro rostliny,“ zdůrazňuje tvořivá dvojice.
Co je to bluing?
V češtině je tento postup znám jako brynýrování nebo černění kovů chemickými prostředky. Je to povrchová úprava kovu, která omezuje korozi. Nejčastěji se takto upravují zbraně, nářadí a starožitnosti. Podle složení základného kovu je výsledný povrch modročerný až hnědočerný. Musíme uznat, že Alexander Malinin a Anastasia Sheveleva použili tuto metodu neobvykle a díky ní se jim podařilo vnést do celého interiéru speciální kouzlo.
Architektonické studio: INT2 ARCHITECTURE
Architekti: Alexander Malinin a Anastasia Sheveleva
Lokalita: Petrohrad, Rusko
Realizace: 2018
Celková plocha: 67 m2
Zdroj a foto: INT2 ARCHITECTURE