Odvaha k experimentům: Rekonstrukce nájemního bytu oceněná veřejností
Byt plný kontrastů, kurátorský výběr oblíbených designerských kousků, kredenc po babičce a oprýskané omítky, které k životu probouzí paprsky světla. Výsledek je důkazem, že i v nájemním bytě se můžete cítit jako doma. Svou osobitostí si získal i srdce diváků, kteří ho vybrali jako vítěze soutěže Interiér roku 2023 v kategorii Cena veřejnosti.
Štěpán a Jakub spolu žijí v nájemním bytě na pražských Vinohradech. Po pár letech, kdy byt začal působit lehce zanedbaně se rozhodli pro jeho rekonstrukci. Chtěli tak ukázat, že i do pronájmu se vyplatí investovat. „Věříme, že kvalita bydlení je důležitá“ shodují se, „trávíme zde spoustu času a chtěli jsme se tady cítit hezky.“ Oba dva jsou navíc architekti, a zatímco Štěpán ještě studuje, Jakub je již několik let v praxi.
Od začátku si tak uvědomovali hodnoty, který jejich byt představoval – halová dispozice, vysoké stropy a krásné původní dveře. V rekonstrukci se tak rozhodli potenciál dál rozvíjet – „rozhodli jsme se pro experiment s oškrábáním starých maleb. Je to pokaždé dobrodružství, protože nevíte, co objevíte, ale nakonec jsme objevili krásnou štukovou omítku, která dodala bytu charakter.“
Posloužilo vše možné
Stávající parkety zbrousili a naolejovali běleným lakem, který je chrání proti žloutnutí a přispívá k prosvětlení celého interiéru. Nová podoba omítek a podlahy pak posloužily jako základ – první vrstva plátna, které čeká na domalování. „Spoustu věcí jsme už měli a nechtěli jsme se jich vzdát – velký jídelní stůl, kredenc po babičce nebo růžové piano.“
Zařizování tak pokračovalo spíše v duchu kurátorování oblíbených prvků ke kterým bylo potřeba vybrat prvky nové. Při hledání pracovního stolu se rozhodli zvolit dánský systém STRING, který nabízí úložný prostor, ale i variabilitu „zvýšená deska stolu umožňuje zdravější práci ve stoje a když už nás nohy bolí, sedneme na barovku TON.“
V celém bytě se tak setkáváme s kombinací nízkého a vysokého – designové prvky jsou skládány do kontrastu k běžným předmětům – například v ložnici najdeme jednoduchou dřevěnou postel z prken a k ní designový stolek značky Kartell. Ložnice pak nabízí pestrou paletu barev na omítkách, které se mění s denním světlem a dodávají místnosti živost a originalitu. Inspiraci čerpali i při cestách po jižní Americe, kde je škrábané omítky okouzlily.
Odvaha k výrazným barvám
Ze svých cest po jižní Americe si navíc přivezli i odvahu k výraznějším barvám. „Modrá symbolizuje klid, důvěru, spojení.“ V bytě ji najdeme na menších prvcích jako je například modrá police v obývacím pokoji až po nepřehlédnutelném prostoru chodby. Ta získala modrou barvu i z praktických důvodů, oškrábané omítky tu nebyl v ideálním stavu a bylo tak potřeba přijít s řešením. „Naše modrá předsíň nám dělá radost každý. Máme modré stěny, modrý strop a dokonce i jedny modré dveře.“ popisují Štěpán a Jakub. Modrá nitka tak protkává celý byt.
Dalším spojujícím prvkem jsou pak všudypřítomné rostliny. Láska k pokojovkám spojuje Jakuba se Štěpánem, stejně jako pokojovky spojují celý byt. „Kytek máme nespočet a tak bylo potřeby myslet i na jejich umístění.“ komentují. S pomocí rodinné firmy si tak vyrobili vlastní podstavec na kolečkách s kovovými válci, který umožňuje bezpečné rosení květin bez strachu poškození parket.
Unikátních prvků je tak v tomto bytě hned několik. Když se Štěpán s Jakubem přihlásili do soutěže Interiér roku chtěli především poukázat na to, že i v nájemním bytě je možné bydlet hezky. O tom, že se výsledná rekonstrukce pak svědčí i fakt, že si ze soutěže odnesli vítězství v kategorii Cena veřejnosti.
Lokalita: Praha, Česká republika
Autoři: Ing. arch. Jakub Žoha, Bc. Štěpán Mareš / NEW ARCHITECTURE
Projekt: 2023
Realizace: 2023
Výměra: 79,5 m2
Náklady: 275 000,-Kč