Palety na přání, aneb Když z „ničeho“ vznikne „něco“
Galerie(13)

Palety na přání, aneb Když z „ničeho“ vznikne „něco“

Partneři sekce:

Retro, recyklace, ekologie, to jsou pojmy, které dnes (mimo jiné) hýbou světem. Stále se rozšiřuje počet lidí, kteří mají zájem o věci znovuzrozené, neobvyklé, zajímavé…  Do této kategorie patří také nábytek a doplňky z palet. Jak se však stane, že někdo začne vyrábět nábytek právě z takového materiálu? A ne z ledajakých palet, ale palet z exotického dřeva? Kde jinde by to věděli lépe, než v Paletkách.cz? Oslovila jsem jejich spoluzakladatelku Hanu Krupovou, která s paletami i se Studiem Paletky spojila svůj život.

Lze říci, že při vzniku mého zájmu o zpracování použitých a nepotřebných palet bylo nápomocné mé studium. Učilo mě, jak z ničeho vytvořit něco (umělecká fakulta) a také, jak to umění pojmenovat a opisovat (dějiny umění). Palety jsme si vybrali, když jsme se rozhodli pro celodřevěnou postel. Přáli jsme si ji ukutit svépomocí, a to v Praze. A protože jsem zvídavá a toužím nahlížet pod povrch, o paletách jsem si něco přečetla a rozhodla se, že pokud na nich budeme spát, musí splňovat zdravotní nezávadnost – to znamená být jednocestní, čisté a se známým původem. Když manžel takové hledal, našel krásné palety z japonského cedru, které se používají při letecké přepravě zboží a jsou tedy téměř nepoškozené. Třešničkou na dortu bylo zjištění, že jde o hodnotné dřevo. A navíc krásné, voňavé… Láska byla na světě a “z ničeho” jsme začali tvořit vysněné „něco“ – kvalitní nábytek na míru.

Zakladatelka Paletky Hana Krupová

To byl však jen první krok. Nápad může zapadnout, pokud ho nezrealizujeme ve správnou dobu…

Právě. Je dobré realizovat vlastní potřebu a podělit se. Člověk není ostrov. Naše potřeby jsou propojené s potřebami ostatních.

Jaké byly začátky?

Začátky byly velice prudké. Již na druhý workshop přijelo deset lidí a první interiér k zařizování byl realizován pod vedením architekta a měl 310 m2. Tehdy jsme si řekli: Má to smysl!

Tvořili jsme sice zcela jednoduchý paletový nábytek, ale už pro stolní desky jsme prkénka skládali do hezkých vzorů. Od prvopočátku jsme směřovali ke kvalitnímu, nadčasovému nábytku. A věřili jsme – ještě jsme neměli stabilní pronájem dílny, ale už jsme se obklopili designéry a hledali truhláře – milovníka dřeva.

Jakým způsobem palety zpracováváte, jaké používáte spojovací prostředky, nátěrové hmoty, jaká je povrchová úprava?

Máme několik přístupů. Prvotní je surový “raw” styl, ve kterém zachováváme co nejvíce z původních palet, a palety samotné jsou konstrukčním modulem. Je to chytré.

Dalším stupněm je rozebrání palet a zpracování tohoto materiálu stejně, jako jiného dřeva, tak, aby vznikl hodnotný nábytek. A nabízíme také kategorii skutečného řemesla – palety rozebereme a dřevo opracováváme starými technikami, používáme například rybinové spoje a podobně… Jednotni jsme v užívání oleje bez rozpouštědel, který dřevo vyživuje, zvyšuje jeho odolnost, dovolí mu být přirozeně elastickým a pomáhá udržovat zdravé klima v místnosti. Ekologie je pro nás otázkou zdraví.

Do jakého interiéru se takový nábytek hodí? Pomáháte také s návrhy nebo spolupracujete s designéry či architekty?

Dřevěný nábytek patří určitě do všech typů interiérů. Je spíš na majiteli a jeho vkusu, kolik dřeva a v jaké podobě si přeje. Masivní nábytek může být rustikální na chalupu, ale i designově vyladěný a subtilní. Velmi rádi jej kombinujeme s mědí a kovy. Oproti konvenčním materiálům nejde o změnu stylu, ale o změnu kvality a přístupu, která vyžaduje svůj čas.

Jaké služby zákazníkům poskytujete? Výchozí produkt přímo vybízí k výrobě na zakázku – podle přání zákazníka…

Od začátku učíme lidi na víkendových workshopech, jak si vyrobit jednoduchý nábytek z palet, a tuto službu jsme zdokonalili u teambuildingů, kde za pár hodin účastníci dokončí předvyrobené výrobky od vánočních ozdob po stoly a stoličky, nebo si postaví třeba “paleto-káry” a závodí, vždyť při teambuildingu jde nakonec především o společné zážitky a spolupráci…

Dále je možné vybrat si produkt z našeho portfolia a upravit ho na míru nebo přijít s vlastní skicou a zadat produkt na míru, zde může pomoci i náš designér. Při zařizování větších interiérů bytů, kuchyní, obchodů, restaurací, relax zón a podobně pracujeme vždy s designérem/architektem. Někdy si říkáme, že jsme spíš designové studio s vlastní truhlárnou. Což je ostatně dokonalá kombinace, protože je možné dokončovat návrhy do nejmenších detailů. Naši truhláři nejsou dělníci, ale moudří muži a mnohdy dotahují produkt s designérem. Je to rovnocenná spolupráce, jejímž prostřednictvím se jistě odlišujeme od mnoha podobných studií.

A jací jsou zákazníci, kteří mají o vaše produkty zájem?

Zcela určitě jsou to lidé, zařizující si trvalé bydlení, ať už pro rodinu, nebo i pro sebe, každopádně s myšlenkou, že vybavení a styl nebudou měnit za pár let. To je pro nás úspěch, první dva roky jsme o takové zákazníky měli nouzi, ale osvětou a neskromně řeknu, že i naší dobrou pověstí, jsme dosáhli toho, že nás začali vyhledávat a opět se vracet.

Další skupinou jsou majitelé obchodů, kteří se chtějí odlišit v ekologickém duchu. Někteří si přejí ekonomicky výhodné, ale přece dřevěné zařízení, víc je však takových, které přilákalo naše exotické dřevo a síla ekologického postoje.

Jaké máte plány do budoucna?

Chtěli bychom vybudovat svou dílnu na vlastním pozemku. Odejít z Prahy, trochu blíže k přírodě. Udělat si tam svou oázu, truhlárnu s duší. Také plánujeme vybudovat v blízkosti Prahy malý zen-house se saunou. Ale hlavně dál pokračovat v tom, co milujeme, a s lidmi, kteří svou práci též milují.

Tým Paletky

Foto portréty: Nataliia Salli
Foto produkty: Štěpánka Paseková
Text: Daniela Bartošová