Podkroví ve francouzském stylu
Moderní trend odhalených cihel a betonových stěn či imitace kamene dnes mnozí kritizují kvůli tomu, že působí příliš chladně. Tento příjemný prostor na Šumavě však ukazuje pravý opak. Harmonii do interiéru dodává dřevo, teplé a měkké detaily, bodová světla. Čest historii a přírodě!
Jako „ocucaný bonbón“
Původní dům byl postaven v roce 1730 a měl kamenné základy. Předem bylo jasné, že zachránit tento dům, respektive alespoň jeho genia loci, nebude jednoduché. Na první pohled už vypadal jako „ocucaný bonbón“ – desetiletá fasáda a lososová barva nevěstily nic dobrého.
Nakonec se ho však podařilo zachránit, jak říká designérka Monika Lněničková, když už probíhala rekonstrukce: „Dům si mě zavolal v pravý čas, doslova na poslední chvíli. Požádal o jiný přístup a podařilo se mi ho zachránit. Zastavila jsem veškeré stavební práce, které mohly negativně ovlivnit výsledek. Tak jsem získala čas na úpravu dispozice.“
Původní krov je výhrou
Hlavním rysem nového přístupu bylo víc odkrývat. Pro designérku je největší satisfakcí za ne lehkou práci fakt, že se na půdě podařilo ponechat odkrytý krov. Tak tento prostor neztratil půvab originálu. Krov byl totiž, jako jedna z mála částí stařičkého domu, v překvapivě dobrém stavu. Samozřejmě pár úprav včetně izolace bylo potřebné vykonat.
Šance na druhý život
Přeměnit starou stavbu na moderní bydlení není jednoduchou záležitostí, i když může mnohé problémy vyřešit. Výjimečným na této realizaci je intenzivní vztah autorů nejen k přírodě, ale i k minulosti objektu. Prostor dostaly různé repasované součásti zařízení, například litinová vana v koupelně a komoda z bazaru v ložnici. Šedé stěny vymalováním imitují beton.
Teplo a chlad
Je překvapivé, jak na pohled fádní barvy a studené prvky mohou v interiéru vytvořit harmonizující a elegantní prostor. Šedá, hnědá v různých odstínech dřeva, cihlová a měděná barva kovu doplněné měkkými tkaninami působí přívětivě a útulně. Jsou použité v celém domě, který je oslavou konfrontace kamene, dřeva a minulosti. Historický nábytek se prolíná s moderním, což vytváří zvláštní vnitřní dynamiku prostoru.
I detaily dělají hodně
Tento dům v mystické krajině Šumavy využívá podobné barvy i na fasádě. Odstín bílé kávy, šedá dřevěná eurookna, střešní krytina připomínající starou. Po rekonstrukci k podkrovnímu bytu přibyla pavlač. Dům dostal dokonalou atmosféru – skrytou do malých detailů – i díky svým majitelům.
Dům v Rejštejně ve zkratce
Architektonický ateliér: Miramari Design – Prague s.r.o.
Lokalita: Šumava, ČR