Galerie(4)

Pražský loft pro sběratele artefaktů: Autoři si v něm pohráli s barvami a atmosférou

Partneři sekce:

Výrazu loft, jenž původně znamenal podkrovní prostor nebo nejvyšší patro průmyslového objektu, dnes rozumíme jako označení pro bytovou jednotku s velkou podlahovou plochou, vysokými stropy a velkorysým prosklením. Lofty vznikají nejčastěji adaptací prostor v nevyužívaných průmyslových objektech či na půdách bytových domů a pomáhají uspokojovat poptávku po do určité míry nekonformním bydlení.

Z této kategorie je i loft, jehož obměna je dílem architektonického studia Objectum. Dispozičně je řešen jako 3 + kk se schodištěm v centrální části a se dvěma koupelnami. „Přáním klienta bylo vytvořit barevný interiér,“ vysvětluje Jana Schnapell Hamrová.

„Vzhledem k velkým proskleným plochám, které jsou dominantou celého prostoru, byly nakonec zvoleny barvy nebe a slunce v jejich různých variantách. Ty se nesou loftem od vstupní haly až po ložnice, kde je modrá už velmi tlumená, tak jak nebe ve večerních hodinách může být, a žlutá přechází v temně rudou, jako když slunce potká horizont.“

Tematické tapety vytváří prostoru atmosféru. | Zdroj: BoysPlayNice

Harmonická rozličnost interiéru

Stejně jako denní světlo a jeho změny v čase hraje důležitou roli v interiéru také osvětlení, jehož prostřednictvím získává interiér proměnlivou atmosféru. „Byla vybrána svítidla firem Moooi, Artemide a Deltalight,“ doplňuje Jana Schnapell Hamrová. „Cocony, ze kterých se vyklubali motýli v ložnici, dodala firma Catellani&Smith.“ 

Osobitost dodávají interiéru sbírkové předměty z majetku investora. Ty nejsou pouze vystaveny, autoři návrhu je v ideálním porozumění s majitelem přímo zakomponovali do prostoru a pro každý z nich vytvořili pomocí tematické tapety atmosféru, již daný předmět navozuje.

Jednotlivé artefakty i celková koncepce vybavení, spojující historii s moderními prvky, dodávají interiéru rozmanitost, výsledná jemnost, harmonie a určitá hravost je dána pečlivě zvolenou barevností, opakujícími se motivy a technikou práce s detailem. Jedním z vysněných předmětů v interiéru bylo lehátko Adolfa Loose od firmy Modernista.

Jedním z vysněných předmětů v interiéru bylo lehátko Adolfa Loose od firmy Modernista. | Zdroj: BoysPlayNice
Základní údaje:
Návrh: Studio Objectum
Autor: Ing. arch. Jana Schnappel Hamrová, hlavní architekt
Umístění projektu: Praha
Země projektu: Česká republika
Rok dokončení: 2016
Užitná plocha: 150 m2
Text: Daniela Bartošová
Fotografie: BoysPlayNice