Proč se v Českém Krumlově vyplatí jít proti proudu

Partneři sekce:

Příběh, jak se z původního cíle “pořízení chalupy hodinu od Prahy” zrodila proměna měšťanského domu v jedné z turisticky nejvytíženějších destinací u nás. Příběh, který není jen pohádkou se šťastným koncem, ale především sérií velmi odvážných rozhodnutí, odhodlání a lásky nejen k architektuře.

Petra Hanáková je vystudovaná filmová kritička, přednášela na pražské filozofické fakultě Karlovy univerzity i v Americe. Spolu se svým manželem chtěli najít domek kousek od Prahy, kam by mohli jezdit na víkendy. Nakonec si je však získalo kouzlo domku v Českém Krumlově.

Masná 130
Masná 130
Masná 130
Masná 130
Masná 130
Masná 130
Masná 130
Masná 130

Měšťanský dům Masná č.p. 130 je součástí památkové rezervace města. Prvotním záměrem investorů bylo prostor pronajímat a otevřít zde restauraci či penzion. Díky sérii událostí se nakonec rozhodli podnikat sami. Původní bar v přízemí nahradili kavárnou a po třech letech přidávají i jedinečné ubytování.

Odklon od overturismu

Cesta k jeho současnému výrazu nebyla snadná, ale její výsledek nepochybně stojí za to. Z celého projektu je jasné, že majitelé jsou si vědomi problémů dané lokality. Overturismus a vytěžování města jako historického skanzenu postupně ubírají místům jejich genius loci.

Hlavní koncept se odklání od komercializace a uspěchanosti dnešní doby a naopak vychází vstříc tzv.”pomalému” návštěvníkovi, který chce město poznat hlouběji. Povedlo se tak vytvořit místo, které podporuje městskost – je prostorem k setkávání, pracuje s lokálními podniky a vytváří komunitu. Kavárna je již otevřená více jak dva roky a za dobu svého fungování se těší velké oblibě.

Masná 130
Masná 130 | Zdroj: BoysPlayNice

Apartmán Masná130 House je další kapitolou tohoto příběhu. Pro rekonstrukci patra a podkroví se investoři rozhodli spojit s architektonickým studiem ORA, které má ve svém portfoliu již několik velmi povedených rekonstrukcí. Došlo k velmi cennému souznění pohledu investora a architekta, které přineslo ještě cennější výsledek. „Známe to velmi dobře, ten pocit když se zamilujete do starého domu a sžijete se s ním. Také s ním zápasíte a zjišťujete, co by mu bylo milé. Staré domy mají své nálady. I nám naladění domu učarovalo,“ komentuje projekt jeden z architektů.

Respekt ke stávajícímu

Rekonstrukce je složitým procesem, kde člověk postupně odkrývá jednotlivé momenty. „Dům byl po povodních staticky narušený, nebyl napojený na kanalizaci, střecha byla v havarijním stavu… za pochodu jsme zjišťovali, co vše bude třeba opravit,“ popisuje svou zkušenost investor. V tomto případě se však mimo překážky a nástrahy povedlo také odhalit něco velmi unikátního.

V podkroví majitelé objevili hambálkový krov, který byl pozdějším dendrologickým průzkumem datován až do roku 1485. Jedná se o jeden z posledních autenticky dochovaných krovů z období pozdní gotiky v prostředí městské památkové rezervace. Na základě těchto zjištění se pak majitelé rozhodli odstoupit od kompletní výměny krovu a pouze nahradili staticky nevyhovující části. Toto rozhodnutí bylo oceněno i ze strany Národního památkového ústavu, když byl projekt v roce 2020 nominován na cenu Patrimonio pro futuro.

Masná 130
Masná 130 | Zdroj: BoysPlayNice

Celý projekt se nese ve znamení přirozenosti, respektu ke stávajícímu a organickému prolínání historického a moderního. Jak říkají sami majitelé, jejich cílem nebylo vytvořit “muzejní” interiér ani showhroom moderního designu, ale ukázat jak spolu tyto dvě vrstvy mohou fungovat a vzájemně se podporovat, nechat jedna druhou vyniknout.

Místnosti s osobitým charakterem

Odvážným rozhodnutím bylo také použití celého patra jako spojitého prostoru namísto nabízející se varianty jednotek velikosti hotelového pokoje, o které by byl jistě v tak lukrativní lokalitě zájem. Nejprve došlo k očištění a obnově koncepce hlavního prostoru domu, který byl v průběhu let necitlivě rozdělen příčkou. Tento otevřený prostor je srdcem celého domu – salon s vyřezávaným renesančním stropem a původní karmínovou výmalbou, které spolu tvoří velmi silný vizuální dojem, i přes svou otevřenost však vytváří velmi útulnou atmosféru.

Masná 130
Masná 130 | Zdroj: BoysPlayNice

V kontrastu k tmavému ladění salonu je pak prostor ložnice, ve kterém byl ponechán pouze fragment původní výmalby a zbytek doplněn v jemném krémovém odstínu a přináší tak větší lehkost. Posledním prostorem je koupelna, která díky bílému kachličkovému obkladu a modrému podtónu působí velmi svěží dojmem. Každá z místností má tak svůj charakter. Další vrstvou se pak stávají vložené prvky, které jsou jako koláž skládány z jednotlivých motivů. Většinou se jedná o samostatně stojící, originální kousky – primárně v černé barvě, doplněné o zlatou či žlutou, které pomáhají dotvářet velmi osobité prostory.

Projekt je ukázkou síly a odhodlání vytrvat a neustoupit ze svých přesvědčení. Odráží snahu bojovat za atmosféru místa a může tak být inspirací pro mnoho dalších.

Masná 130

Lokalita: Český Krumlov, Česko
Autor: ORA | Jan Hora, Jan Veisser, Barbora Hora, Klára Mačková
Investor: Petra Hanáková, Radek Techlovský
Projekt: 2020-23
Realizace: 2023
Užitná plocha: 80 m2