Recept na vanu
Víte, kdo je největším odběratelem válcovaných ocelových plechů v Německu? Samozřejmě, automobilový průmysl. Jistě, to nebyla těžká otázka. A kdo je na druhém místě? To už byste asi neuhodli. Je to firma Kaldewei, největší výrobce ocelových smaltovaných van a sprchových vaniček v Evropě.
Ještě v polovině minulého století byste ve většině koupelen marně hledali jinou než litinovou vanu. To, že jsou dnes již minulostí, je z velké části důsledkem inovací německé firmy Kaldewei. V roce 1918 založil Franz Kaldewei v městečku Ahlen ve Vestfálsku manufakturu na výrobu kotlíků, jaké v té době nemohly chybět v žádné kuchyni. V roce 1934 rozšířil výrobu o první samostatně stojící ocelové vany – v té době je ještě svářeli z více kusů. V roce 1956 zařadila firma do svého výrobního programu i smaltované sprchové vaničky. O rok později způsobili inženýři společnosti Kaldewei ve svém oboru opravdový rozruch: vyrobili první vanu beze švů, z jediného kusu ocelového plechu, a v roce 1958 spustila firma do provozu první linku na lisování ocelových van na světě. V průběhu jediného desetiletí potom vany ze smaltované oceli značky Kaldewei vytlačily z čelní pozice na německém trhu do té doby dominantní litinové vany. Důvody byly v zásadě dva – tloušťka 3,5 milimetru, která se stala značkou kvality, a 30letá záruka, kterou si firma mohla dovolit díky mimořádně odolnému smaltu.Made in Germany
Celý proces výroby smaltovaných van a sprchových vaniček začíná ocelovým plechem silným 2, 9 mm – vzhledem k obrovské spotřebě vede do areálu firmy dokonce zvláštní železniční trať, po níž se vagóny s plechy dopraví téměř až do výrobní haly. Z tohoto materiálu se za studena pod extrémně vysokým tlakem lisuje základní tvar produktu. Závod Kaldewei přitom patří k nejmodernějším na světě a velká část výroby je automatizovaná – robotická ramena, pohybující se s přímo neuvěřitelnou grácií, plynule přesouvají produkt v souladu s výrobními kroky – od hladkého plechu přes formování v hydraulickém lisu až po konečnou formu se všemi otvory a přípravky potřebnými k jeho upevnění. Linku opouští každých 12 sekund jedna ocelová vana nebo sprchová vanička. Automatizace přitom přináší nejen obrovskou produktivitu, ale i potřebnou přesnost výroby. Jelikož jde o těžkou strojírenskou výrobu, která je technicky náročná a nákladná – například jedna lisovací forma stojí v průměru 400 tis. eur (přes 10 mil. korun) – ,je logické, že se vyplácí při opravdu hromadné produkci (forma vydrží asi 100 000 použití). Příjemným důsledkem této skutečnosti je, že firma Kaldewei nepřesunula výrobu za hranice, ale všechny produkty se vyrábějí v jediném závodě v Ahlenu. Německá značka tak zůstává skutečně Made in Germany, což dnes už bohužel v jiných odvětvích nebývá pravidlem.
Neuvěřitelný smalt
Společnost Kaldewei vsadila už téměř před 80 lety na vany a sprchové vaničky s povrchem ze smaltu, materiálu, který vzniká z přírodních surovin a ve výsledku dosahuje přímo bezkonkurenčních vlastností. Jako jediná v tomto odvětví si přitom smalt vyrábí ve vlastní režii – podle receptury utajované stejně jako recept na Coca-Colu. Podobné suroviny, jaké se používají i při výrobě skla, se nanesou na ocelový základ a roztaví. Při teplotě více než 850 °C vznikne sklovitý povlak, který vytvoří s kovem spojení na molekulární bázi – smaltovanou ocel. Lesklý hladký smalt je přitom nejen estetický, ale i hygienický, praktický a odolný. Právem je považován za jeden z nejpříjemnějších povrchů zařizovacích předmětů v koupelně. Na povrchu bez pórů a s tvrdostí skla (dle Mohsovy stupnice má smalt tvrdost 7) se neusazují nečistoty či mikroorganismy a při běžném používání na něm nevznikají ani nejmenší škrábance. Navíc, snadno se udržuje – stačí měkký vlhký hadr a leskne se jako nový.
Podstatná je tloušťka
Zapomeňte na socialistickou vanu s odlomenými kousky smaltu a drsným nevyčistitelným povrchem. Kromě složení smaltu je receptem firmy Kaldewei na úspěch poměr tloušťky oceli a smaltu na jejím povrchu – ocelový plech by měl být dostatečně silný, aby se při zatížení deformoval jen minimálně, naopak, vrstva smaltu co nejtenčí, aby si zachovala co největší pružnost (podobnou, jaká je typická pro skelná vlákna), a dokázala tak případným deformacím odolat bez poškození. Aby byla dosažena rovnoměrná vrstva v potřebné minimální tloušťce, nanášejí smalt ve výrobní hale Kaldewei mimořádně přesné, počítačem řízené roboty. Povrchová vrstva se pak spojuje s ocelovým podkladem v největších vypalovacích pecích na světě na materiál s výslednou tloušťkou 3,5 milimetru. Ideální kombinace tlouštěk těchto dvou materiálů je spolu s kvalitou základních surovin a špičkově zvládnutým výrobním procesem dobrým důvodem k tomu, že firma Kaldewei prezentuje tloušťku 3,5 milimetru své smaltované oceli jako značku kvality a na produkty z ní sebevědomě poskytuje záruku až 30 let.
Špičkový design je nezbytnou podmínkou
Aby byla výroba koupelnového vybavení ze smaltované oceli efektivní, musí firma vyprodukovat až neuvěřitelné množství totožných produktů. Tato nezbytná podmínka se však v Kaldewei neplní na úkor designu či šířky nabídky. Kaldewei vyrábí až 74 typů produktů s odlišným designem, celkem v 350 velikostech a rozměrových kombinacích, které se prodávají ve více než 70 zemích světa. K tomu je zapotřebí nejen německy důkladná logistika a pokrokové skladovací prostory. Nezbytnou podmínkou celosvětového úspěchu je především špičkový design, který vyhoví požadavkům globálního trhu. Kaldewei proto spolupracuje s renomovanými designérskými studiemi jako Sottsass Associati, Miláno, nebo Phoenix Design, Stuttgart/Tokio. V jejich návrzích se spojuje funkčnost, ergonomie a nadčasový design, díky čemuž dokážou dlouhodobě udávat směr v designu současných koupelen – důkazem je téměř 90 národních a mezinárodních cen za design, s nimiž patří Kaldewei mezi nejvíce oceňovaných výrobců koupelen na světě.
TEXT: Erika Kuhnová
Foto: KALDEWEI
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.