Rekonstrukce bytu přinesla kvalitně vtipný mix
Když si představíte byt s podlahovou plochou přes 150 m2, zřejmě budete očekávat luxusní ztvárnění, drahé materiály a snahu o efekt. Architekti z kanceláře 0,5 Studio Pavel Nový a Vít Svoboda ale k návrhu interiéru na pomezí Žižkova a Vinohrad přistoupili jinak.
Dispozice bytu je definována jeho umístěním v nároží domu. Centrem je tak ústřední prostorná hala, ze které vedou dveře do prakticky všech místností. Bylo tomu tak vždy, dispozice se upravovala jen mírně a to především z ohledem na předcházející rekonstrukci, která proběhal v roce 2000, a současní majitelé se s ní absolutně neztotožňovali.
Prostor je dnes osvětlován autorskými liniovými světly, jejichž geometrie koresponduje s vloženou rohovou skříní – šatnou a botníkem. Její rohy jsou zaobleny, aby tak nebránili průchodu a zjemnili hmotu.
Nově vzniklý obytný prostor v sobě spojuje zóny odpočinku, vaření, stolování a práce. Vstupuje se do něj z haly průchodem kolem kuchyňské linky, která je absolutní dominantou místnosti – díky výrazné modré barvě a částečně vykonzolovanému hranolu spodních skříněk. Vše ostatní je potlačeno. Výklenek skrývá lavici jídelního stolu, vedle prostorné knihovny je nenápadné pracovní místo.
Ke dvěma pokojům vede malá chodbička, díky které vznikla šatna pro ložnici rodičů. Prostory jsou vybaveny jen minimálním množstvím nábytku. Najdete zde postel a stůl. Vše ostatní, knihovny, úložné prostory, jsou skryty ve stěnách. Působí to čistě a elegantně a podtrhuje to vzdušnost danou vysokými stropy.
Pracovna, která je doplněná o malou samostatnou koupelnu, využívá stejné principy. Díky skrytým sklopným postelím a svému oddělení od ostatních částí interiéru může zároveň sloužit jako maximálně pohodlný pokoj pro hosty.
Hlavní koupelna je jednoduše zařízeným a maximálně praktickým prostorem. Skříň se zabudovanými umyvadly zároveň obsahuje i koš na prádlo se skrytým vhozem. Je zde sprchový kout i vana.
Architekti popisují stav před rekonstrukcí jako „připomínající koloniální rezidenci.“ Po něčem takovém není ani vidu ani slechu! V interiéru vidíme jednoduchost a utilitaritu – množství bílé barvy, minimum nábytku, ztvárnění koupelny nebo sklápějící se spaní. Povrchy a klíčové detaily přesvědčí kvalitou – dřevěná podlaha, skříň ve vstupní hale i v jiných místnostech.
A nechybí ani vtip, který nebývá samozřejmostí – modrá kuchyně, tabulová barva na stěně pro vzkazy psané návštěvami. Je to vyvážený mix, přičemž míchat je vždy ošemetné. 0,5 Studio se ale nespletlo!
Tomáš Čech – Architektonická platforma POLYCHROME
Foto: Peter Fabo