Galerie(6)

Rekonstrukce bytu v památkovém domě přináší soudobé řešení

Partneři sekce:

Bydlení v domech, jež jsou kulturní památkou, má zřejmá pozitiva, daná jejich historií a estetickou hodnotou. Určitá úskalí mohou vznikat při rekonstrukci takových objektů pro současné bydlení, kdy je třeba minimalizovat možné střety plynoucí ze zachování historické a umělecké hodnoty objektu na straně jedné a požadavků na moderní bydlení na té druhé. Byt v Praze 7 na Letné, jehož rekonstrukci realizovalo Studio Objectum, patří do této kategorie.

Dům samotný pochází z roku 1938 a je kulturní památkou, což je patrné nejen ve společných částech, ale i v samotných interiérech bytů. Kromě celkového stavu stavby dokládají dobu vzniku i detaily v interiéru – dochovaly se například původní dveře či opaxitové obklady za topením. Celková koncepce návrhu tedy vychází ze zachování všech cenných prvků a jejich vhodného doplnění nebo podtržení.

Dům samotný pochází z roku 1938 a je kulturní památkou. | Zdroj: BoysPlayNice

Přirozené propojení starého s novým

„Byt má rozlohu cca 120 m2 a přáním klientů bylo mít co největší pobytový prostor,“ popisuje koncepci renovace Jana Schnapell Hamrová. „Ložnici tedy byla věnována minimální plocha propojená skleněnou příčkou s prostornou šatnou.

Návrhu předcházela rešerše historických fotografií, ze kterých vzešla inspirace pro vytvoření velkých prosklených dveří do vstupní haly. Ty se původně v bytech nacházely, byla tedy vytvořena jejich replika, díky které se ze vstupní haly stal prostor plný světla.“

Za typický rys realizací ateliéru Objectum můžeme považovat práci s osvětlením. I v tomto interiéru hraje důležitou roli – materiálově, a částečně i tvaroslovím, se váže k historii domu, zároveň mu ale dává nový nádech.

Dispozice bytu. | Zdroj: Objectum

Koupelna je řešena minimalisticky s použitím bílého lesklého obkladu, jenž odkazuje na opaxitové obložení za topením. Potřebným kontrastem je zde travertin, použitý v koupelně ve sprchovém koutě a dále i ve vstupní hale objektu. Jednotícím prvkem je podlaha. Autoři návrhu využili původní parkety, jež prošly renovací a byly sjednoceny ve všech místnostech světlým mořením. „Stejné moření je pak použito na jídelním stole. Velká většina nábytku byla navržena a vyrobena na míru,“ uzavírá Jana Schnapell Hamrová.

Základní údaje:
Návrh: Studio Objectum
Autor: Jana Schnappel Hamrová, hlavní architekt
Umístění projektu: Praha 7-Letná
Rok projektu: 2016
Rok dokončení: 2017
Užitná plocha 120 m2
TEXT: Daniela Bartošová
FOTO: BoysPlayNice