Obkládání koupelny
Galerie(19)

Rekonstrukce koupelny vyžaduje trpělivost a pečlivou přípravu

Partneři sekce:

„Tak jsem si přestavěl koupelničku,“ prohlásil kamarád Pavel nedávno pyšně. Pokud bych nebyla znalá stavebních i zákonných postupů s takovou prací spojených, mohla bych si myslet, že rekonstrukce koupelny je vlastně taková hra, na jejímž konci čeká nablýskaná voňavá místnost, kde i ranní pohled do zrcadla vypadá mnohem lépe, než realita.

Tak jednoduché to však není. Renovace koupelny, ať v bytě či v domě, má své zákonitosti, které je dobré v zájmu duševního klidu a úspory nákladů respektovat a dodržovat. Hned od počátku je třeba vždy vycházet z konkrétních podmínek.

Například když chystáme bourání stěn, je nezbytné znát dispozice konkrétní nemovitosti, umístění nosných zdí, v případě významnějšího zásahu do konstrukce stavby také přizvat statika.
Mnohé práce navíc nemůže dělat laik, spolupráce s odborníky z oboru elektroinstalace či instalatérství je nezbytná.

Instalace rozvodů
Nové rozvody elektřiny
Podomítkový systém
Toalety se dnes nejčastěji instalují závěsné s podomítkovým úsporným splachovacím systémem
Jak obložit koupelnu
Obkládání koupelny
Obklady do koupelny
renovace koupelny

Nákres nových dispozic

Avšak ještě než vůbec poprvé udeříme palicí, je nezbytné rozmyslet si nové dispozice a vybavení koupelny – zda v ní bude vana i sprchový kout, jedno či dvě umyvadla, jak velký prostor zbude na ukládání věcí – počítat je třeba s odpovídajícím nábytkem. Pokud je to nutné, vyřešíme též umístění pračky a sušičky a podobně. Toalety se dnes nejčastěji instalují závěsné s podomítkovým úsporným splachovacím systémem, na výběr jsou samozřejmě i další typy, záleží jen a pouze na představách a vkusu investora.

Podomítkový systém

Nejdříve důkladně rozměříme prostor a zakreslíme v měřítku rozmístění sanity i nábytku na milimetrový papír, to následně usnadní umístění vodovodních baterií, vypínačů, zásuvek a světel. Pro vytvoření nového projektu můžeme také využít některý z volně dostupných programů, případně navštívit koupelnové studio, kde nám pomohou novou oázu čistoty navrhnout do všech podrobností. Výstup ve 3D pak ukáže názorně nový projekt do všech podrobností.

Čas, který se rozhodneme věnovat plánování, se nám vrátí v podobě rychle postupujících prací a dále v ideálně renovované koupelně, kde nebude nutné řešit příliš velkou vanu nebo chybějící elektrický vývod pro světlo nad zrcadlem.

Rekonstrukce koupelny – ohlášení a stavební povolení:
Pouze s ohlášením (případně dokonce bez něj) si při rekonstrukci koupelny obyčejně vystačíme v případě, že nezasahujeme do konstrukce objektu a práce nemají vliv na statiku domu či bytu. Modernizace se tedy týká výměny či oprav rozvodů, zásahů do nenosných příček a otvorů v nich, obkladů stěn a instalace pochůzné podlahové plochy včetně úprav podkladů, a samozřejmě výměny a renovace zařizovacích předmětů. V závislosti na vlastnictví bytu by mohlo vyžadovat ohlášení rekonstrukce bytového jádra například bytové družstvo nebo vlastník nemovitosti.
Stavební povolení a projektovou dokumentaci je potřeba při rozsáhlejší rekonstrukci se změnou dispozic či při zásahu do nosných zdí a panelů a je zasahováno do statických částí budovy, dochází ke změně vytápění, mění se vzhled budovy (například při úpravách velikosti či tvaru oken), nebo dochází k úpravám vedoucím ke změně způsobu využívání daného objektu.

Výběr obkladů, sanity a doplňků do koupelny

Další důležitou (a obvykle příjemnou) fází je výběr obkladů – barev i rozměrů, z hlediska snazšího úklidu a snížení rizika tvorby plísní ve spárách lze doporučit v koupelně a na WC obklady většího formátu. Koupelna může být vybavena vanou (se zástěnou či pouze se závěsem), sprchovým koutem nebo obojím, umyvadlo může být jedno, pokud je dost místa a máme početnější rodinu a pouze jednu koupelnu, oceníme umyvadla dvě.

Toaleta může být spojená s koupelnou, při existenci pouze jedné koupelny je komfortnější toaleta samostatná. Jestliže plánujeme v koupelně nově samostatný sprchový kout či masážní vanu, je třeba nejprve s instalatérem prověřit, zda je možné takové zařízení instalovat, protože se zvyšují nároky na vodu i na kapacitu odpadů a původní vedení bude pak možná potřeba vyměnit.

Obklady do koupelny

Pro výběr konkrétního typu se vyplatí oslovit odborníka ve specializovaném studiu, který má podrobný přehled o funkcích a možnostech tohoto speciálního vybavení a pomůže vybrat vybavení odpovídající našim požadavkům a představám.

Předem je také nutné v koupelně určit způsob vytápění – podlahové, klasický radiátor či topný panel? Vždy je dobré přihlédnout ke stávající instalaci topení v domě.

Postup

Odbornou firmu vybíráme v blízkém okolí a nejlépe na základě doporučení, případně si prohlédnout odvedenou práci, přičemž je dobré mít na paměti, že kvalitně odvedená práce a slušný přístup jsou lepší vizitkou, než doba realizace.

Nejdříve je třeba odstranit původní vybavení včetně obkladů a staré podlahy. To lze udělat ručně, dnes však mají firmy k dispozici bourací kladiva a další nářadí, práce postupuje tedy rychleji. Pak nastoupí instalatéři, kteří vymění podle potřeby stoupačky a vysekají ve stěnách v závislosti na případné změně umístění vany a umyvadla nové rozvody teplé a studené vody.

Nové rozvody elektřiny
Nové rozvody elektřiny |

Jestliže máte k dispozici studniční vodu, je vhodné využít ji nejen pro splachování WC a případně i sprchování, ale praktický je i samostatný kohout se studniční vodou pro užitkové použití, třeba na zalévání květin. Jestliže je možné využívat dešťovou vodu, můžeme do projektu zapracovat i rezervoár a rozvody.

Bezpečná elektroinstalace:
Instalace světel, vypínačů a zásuvek musí v koupelně odpovídat normě ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 – Prostory s vanou nebo sprchou a umývací prostory. Ta rozděluje koupelny podle stupně nebezpečnosti na zóny podle vzdálenosti od vany či sprchy:
zóna 0 – vnitřní prostor koupací nebo sprchové vany,
zóna 1 – od horního okraje vany do výšky 2,25 m nad podlahou,
zóna 2 – do vzdálenosti 60 cm od vany a do výšky 2,25 m nad podlahou,
zóna 3 – do vzdáleností 3 m od vany a do výšky 2,25 m nad podlahou.

Instalace rozvodů

Nové rozvody elektřiny necháme vždy na odborníkovi, ten nově nainstaluje zásuvky, vypínače a světla, nezapomeneme na osvětlení zrcadla. Když zedník zapraví všechna vedení a nanese omítku, může obkladač obložit stěny a vanu keramickými obklady a položit dlažbu.

Nepřehlédněte: Měníme koupelnu a toaletu

Rekonstrukce svépomocí?

Pokud jste zruční, můžete si obložit stěny a položit dlažbu i sami. Ovšem na místě je soudnost. Šikovný obkladač sice není nejlevnější a čekací lhůty mohou být delší, ovšem na případné nedostatky vlastního snažení se budete dívat mnoho dalších let. Takže pokud jste nikdy neobkládali, na koupelně byste se to možná učit neměli…

vana a sprchový kout v malé koupelně

Sádrokarton v koupelně
Jestliže počítáme s obložením stěn sádrokartonem, používáme v koupelně vždy zelenou variantu tohoto materiálu, pouze ten je odolný vůči vlhkosti a je určen pro využití v koupelnách a prostorách se zvýšenou vlhkostí. Ideálně se hodí pro vybudování stropních podhledů a zabudování osvětlení, případně k zakrytí drobných nerovností nebo opláštění stoupacích šachet a trubek.

V souvislosti s vlhkostí je v koupelně také velmi důležité optimální řešení odvětrávání. Ideální je existence okenních otvorů, dnes jsou již standardem okna s mikroventilací, ovšem pravidelné větrání je i tak nezbytné. Pokud je koupelna bez oken, je nutné vyřešit ventilaci a počítat s jejím napojením na elektrický rozvod.

Text a foto: Daniela Bartošová