Running Sushi Sumo: Co na očích, to na jazyku
Galerie(11)

Running Sushi Sumo: Co na očích, to na jazyku

Partneři sekce:

Interiér Sumo Sushi & grill restaurantu v obchodním centru Černý most v Praze 9 zaujme návštěvníky okamžitě při příchodu. Koncept interiéru navrhla autorská dvojice Martin Šmíd a Jan Vacek z designérského ateliéru VACEK&SMID.

„Otevřená prostorová kuchyně a přípravna pokrmů, která umožňuje stolujícím sledovat průběh přípravy servírovaných jídel, vymezuje v dispozici místa k sezení určená pro neomezenou konzumaci „all you can eat“ a místa pro objednávky z nabídkového menu restaurace“, říká jeden z autorů, Arch. Martin Šmíd. Barové židle (bílé a černé a také se vzorovanými sedáky) střídají ve vedlejší části stolky s barevnými lavicemi. „Původně měly být barevné pouze plochy čalouněných dílců sedáků a opěradel, zbytek dřevěný. Klient se ale nakonec rozhodl realizovat lavice celočalouněné – navrhli jsme tedy různobarevné barevné kvádry na nerezovém podnoží.“

Barevné plexisklo v centru pozornosti

Hlavním vizuálním prvkem interiéru je velkoformátový obklad stěn z litého barevného plexiskla „Perspex“. Na tomto podkladu vynikají podsvícené čtverce a kruhy – stylizované tvary různých druhů sushi. Výsledkem je hravá a nápaditá prostorová stylizace různých forem a barev. A to stejných tvarů a barev, které potom zákazníci konzumují v podobě rolek maki sushi. Ty v pravidelných intervalech přijíždějících po nekonečných liniích stříbrných šupin sushi pásů. Zkrátka uplatňuje se tady rčení Co na očích, to na jazyku – a konzumace více smysly, chuťové buňky nezůstávají osamoceny…

Motiv rybích šupin a „krevetové“ lustry

Nerezový obklad stěny ve tvaru rybích šupin se objevuje pod menuboardem ve vstupní části restaurace. Také další zařizovací předměty a doplňky odkazují na typ jídla, které se tady konzumuje: bělavé spirály stínidel závěsných svítidel Willy Dilli (Ingo Maurer) nad jídelními stoly evokují článkovité tělo krevety.

Nad hlavami konzumentů se mihotají mořské řasy – v skutečnosti je to ovšem řasy vzdáleně připomínající dekorativní podhled z produkce firmy Vitra. Posvátná postava zápasníka sumo, vyobrazená v logu restaurace, představuje tradiční japonský symbol. Zápasník má za úkol dohlížet na spokojenost zákazníků.

Ocenění za interiér

Autoři interiéru restauraci za tuto svou realizaci (konkrétně „za prostorovou stylizaci prvků, forem a barev, které vycházejí z nabízených pokrmů sushi restaurace“) obdrželi v době jejího vzniku Duhový paprsek, cenu za nejlepší signmakingovou realizaci roku 2013.

www.vacek-smid.com

Text: Alena Gembalová
Foto: Iveta Kopicová