Sklad proměněný na originální bydlení
Regent Street Warehouse se nachází v centru města Richmond a může se pochlubit vnitřní podlahovou plochou 180 m2. Konverze skladu, který posléze fungoval jako taneční studio a kancelář, na obytný prostor pochází z dílny australského studia Technē Architecture + Interior Design a je dokladem tvrzení, že v jednoduchosti je krása.
Prvořadým dojmem, po vstupu do tohoto loftového bytu, je otevřený a jasně osvětlený prostor s důrazem na vertikální řešení. Při konverzi průmyslových objektů poměrně často dochází k přílišné domestikaci prostor. Tomu se zde architekti chtěli vyhnout a naopak se snažili zachovat otevřenost prostoru, členěného pouze třemi patry.
Proto jsou příčky použity v co nejmenším rozsahu, aby nerušily propojení a interakci jednotlivých ploch, které jsou vymezeny lineárním směrem od východu na západ a rozsáhlými stěnovými plochami po bocích.
Prvotním úkolem bylo zlepšit izolaci obvodového zdiva jak z hlediska tepelné techniky, tak z hlediska akustiky. Stávající plášť byl zachován a doplněn o novou izolaci ve stěnách a stropu tak, aby nedošlo omezení okenních otvorů a zůstalo zachováno maximum vstupujícího přirozeného světla a větrání. Doplněna byla dvě nová střešní okna, která napomáhají cirkulaci vzduchu a pasivnímu chlazení prostor.
Při řešení interiéru se architekti rozhodli upozornit na původní prvky budovy, včetně ocelových oken, krovů a kovových schodišť. Vizuálně připomínají bývalý odkaz budovy a současně tvoří páteř tohoto loftového bytu. Nechráněné černé trubky, černá ocelová okna a průmyslový styl kovových schodišť vyzařují sílu prostoru a krásně kontrastují s neutrální paletou ostatního vybavení. Kontrast černé a bílé pak dokonale vyvažují přírodní a neutrální barevné prvky.
Například křesla v obývacím pokoji jsou vyrobena z materiálu, který vypadá přesně jako leštěné betonové podlahy podlahy, což vytváří úžasný optický klam.
Kuchyňskému prostoru zase dominuje bílá kuchyňská linka v moderním minimalistickém stylu, kdy kuchyňské spotřebiče jsou viditelné tak málo, jak je to jen možné. Vše se skrývá za pultem, díky čemuž je celý prostor bez rušivých prvků, které by k sobě poutaly pozornost. Vše je doplněno deskami z přírodního dřeva a stejně sladěnou podlahou, což vytváří pocit útulnosti a změkčuje dojem z tohoto prostoru.
Koupelna je skryta za sestavou několika bílých dveří a řešena ve stejně minimalistickém stylu jako ostatní prostory.
Interiér s touto kombinací materiálů lze charakterizovat jako: Teplý a surový současně
.
Alena Urbancová
Foto: Ben Hosking (techne.com.au)