Současné trendy v koupelnovém designu
Práce interiérových architektů a designérů spočívá ve snaze vytvářet prostory, ve kterých se jejich budoucí uživatelé mohou cítit svobodně a sami sebou. O současných trendech a vývoji koupelnového designu jsme si povídali s Jiřím Drahotou ze studia Perfecto design.
Kromě koncových zákazníků jsou vašimi klienty také architekti a designéři. V čem jsou koupelny připravené od profesionálních architektů jiné?
Obrovskou přidanou hodnotou dobrého architekta je schopnost udržet jednotnou linku celého projektu. Od exteriéru až po detaily v interiéru, a potažmo tedy i koupelně. U koncových zákazníků se nám dříve stávalo, že si přáli kombinovat různé produkty, které samy o sobě byly skvělé, ale k sobě se jednoduše nehodily. Někteří na naši radu dali, jiní ne a problém začali vnímat, až když už bylo pozdě. Pokud se mohou klienti opřít o dobrého architekta, se kterým celý dům nebo byt vytvářejí, toto by se jim stát nemělo. Naopak. I každý dílčí prvek sanity by měl podtrhovat celkový styl, atmosféru a dojem z celého projektu. Dlužno dodat, že za posledních jedenáct let, kdy se koupelnami zabýváme, cítíme obrovský posun v rozhledu klientů a v tom, jak se u nás kultivoval cit pro eleganci a vnímání interiérového designu. Svou zásluhu na tom jistě mají i sociální sítě typu Pinterest nebo Instagram. Dnes se nám velmi často stává, že zákazníci přicházejí s vlastním moodboardem sestaveným právě z obrázků na Pinterestu.
Koupelna SPI LUX od designéra Jakuba Kolka
Liší se nějak styl a zařízení koupelen, které si klienti dělají sami, od těch, na nichž spolupracují s architekty?
Celkově cítíme větší odvahu architektů, s nimiž spolupracujeme. Nebojí se experimentovat s materiály, barvami nebo konceptem prostoru vůbec. Typickým příkladem jsou barevné materiály baterií nebo keramiky. Velmi povedené jsou různé broušené povrchové úpravy baterií italské značky OIOLI – od jednoduchých barev až po měď, zlato nebo třeba nikl. Právě v bateriích se například německému GROHE podařilo sestavit skvělou kolekci Essence v celkem osmi materiálových provedeních. Jedno z nich můžete vidět i v naší koupelně Sunset Elegance od architektky Simony Belicové.
Koupelna Sunset Elegance od architektky Simony Belicové
Existuje něco, co nesmí v kvalitní soudobé koupelně chybět?
Z hlediska vybavení koupelny se postupně prosazují technologie poslední doby, jako jsou multifunkční toalety s integrovanými funkcemi vyhřívání sedátka, integrované bidetové spršky a podobně. V bateriích si získává pozornost takzvané progresivní ovládání. Vizuálně je podobné klasickému kohoutkovému, ale postupným otáčením přidáváte nejen proud vody, ale také její teplotou. Namísto dvou kohoutků tak vystačíte s jedním. Z mého pohledu je opravdu výstavním zástupcem těchto baterií kolekce 5th Avenue. Když ale pomineme všechny novinky, je zajímavé, že na špičce toho, co do koupelen architektů míří, jsou stále ty nejjednodušší tvary baterií. Minimalistické kruhové kolekce nebo moderní pravoúhlé linie. Mezi našimi architekty jsou tak nejoblíbenější kolekce CAE 750 nebo CUBE LINE.
Ing. Jiří Drahota, spolumajitel koupelnového studia Perfecto design
TEXT: RED
FOTO: PERFECTO DESIGN
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 3/2018.