Stavebnicové nerezové zábradlí
Galerie(12)

Stavebnicové nerezové zábradlí

Partneři sekce:

Pro začátek je nutné důkladně zaměřit schody, na které ­budete zábradlí montovat. Je třeba změřit výšku a šířku každého schodu, šířku vlastního schodiště a balustrády. Pokud jsou schody opravdu atypické, výrobce doporučuje obrátit se na některého z jeho odborných poradců nebo se informujte u svého prodejce.

Po zaměření schodiště stanovte potřebný počet sloupků podle délky vašeho zábradlí (standardní vzdálenost sloupků je 1 m). Rozhodněte se pro typ ukotvení sloupku (do boku nebo na horní plochu schodu), horního madla (nerezové nebo dřevěné) a typu výplně (nerezové duté a plné pruty, splétaná lanka či skleněné výplně vyrobené z bezpečnostního skla s možností dekorů na skle). Jednotlivé komponenty lze dle libosti kombinovat, takže fantazii se meze opravdu nekladou. Ke každému lanku, tyči a madlu je ještě nutné zakoupit koncovky, které jsou používány vždy na začátku a na konci zábradlí.

Info o materiálu:

Stavebnicové zábradlí tvoří stavebnice, ze které lze postavit zábradlí jako ušité na míru svému schodišti. Kromě kulatých ocelových sloupků je na výběr z mnoha komponent, které lze kombinovat. Výsledkem je originální nerezové zábradlí s dlouhou životností a snadnou údržbou.

01 |  Kontrola všech komponent
Než se pustíte do práce, připravte si všechny díly zábradlí a přesvědčte se, že vám opravdu nic nechybí. Bylo by zbytečné uprostřed práce zjistit, že některou z komponent postrádáte. Vyplatí se poskládat si zábradlí tzv. nanečisto.

02 | Vrtání otvorů pro boční úchyt sloupku
Po pečlivém zaměření a zakreslení se můžete pustit do vrtání otvorů pro boční úchyt sloupku. Pokud pracujete v již zabydleném interiéru, požádejte někoho o asistenci u vysavače, abyste zbytečně neznečisťovali vymalované zdi.

03 | Usazení sloupku do kotvy
Do vyvrtaných otvorů aplikujte chemickou maltu a ukotvěte do ní závitové tyče, které musí ze zdi vyčnívat alespoň 20 mm. Přišroubujte boční kotvu sloupku a následně usaďte i nerezový sloupek.

04 | Vyznačování děr pro ukotvení madla
Abyste správně ukotvili madla na krčky sloupku, naměřte si je na konkrétních sloupcích a místa pro vrtání si dobře vyznačte.

05 | Vyměření místa pro ukotvení koncovky madla
Pečlivě vyměřte místo pro ukotvení koncovky madla a přišroubujte ji do zdi. Pomocí vodováhy zkontrolujte rovinnost a případně upravte výšku usazení krčku sloupku.

06 | Spojení a ohnutí madel  
Jednotlivá madla spojte 3D spojkou a ohněte ji podle sklonu vašeho zábradlí. 3D spojka umožňuje přesnou adjustaci madla podle potřeby.

07 | Přišroubování madla na krčky sloupků
Madlo pak můžete bez obav přišroubovat na krčky sloupků. Madlo by mělo být uchyceno pevně, použijte akušroubovák.

08 | Nasazení prutové výplně  
Na nerezové sloupky nasaďte výplně (v našem případě ocelové pruty). Postup pro upevnění skleněné výplně se liší v montáži držáků skla, ocelová lanka mají nejen vlastní držáky, ale i napínáky.

09 | Srovnání konců prutové výplně
Pruty spojte vámi zvoleným druhem spojek, zkontrolujte rovinnost a pomocí vodováhy pečlivě srovnejte i jejich konce.   

10 | Lepení koncovek výplně
Na závěr připevněte koncovky výplně a madla anaerobním lepidlem. Dotáhněte všechny šrouby.

Čo budete potrebovať

  • Nářadí: šroubovák, plochý klíč, imbusový šestihran, kladivo, vodováhu, příklepovou vrtačku, ruční pilku

Pozor!

Vzhledem k tomu, že jde o práci s nerezovým materiálem, doporučujeme použít nářadí k tomu určené. Nejde o žádné speciální záležitosti, ale běžně dostupné nářadí určené k práci s nerezem.

Tip pro odborníky

Nerezové zábradlí je často spojováno s cenově drahým produktem. Ovšem při využití stavebnicového systému vám nejen ušetří peníze, ale svým nadčasovým designem dodá i obyčejnému schodišti skutečný punc originality a hned tak se neokouká.

TEXT + FOTO: J.A.P.

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.