Světlo v architektuře
Třetí ročník bienále specializované výběrové výstavy svítidel, designu a příslušenství, osvětlovacích těles, technologií a světelných systémů Světlo v architektuře se bude konat ve dnech od 4. do 7. dubna 2013 ve Veletržním paláci v Praze. Tato výjimečná akce, na níž se představí vybrané společnosti z oboru, je určena především architektům, projektantům, inženýrům, stavebním inženýrům a developerům z celé České republiky, kteří by zde měli získat nové kontakty i poznatky a samozřejmě načerpat inspiraci.
Výstavy se opět zúčastní ty nejlepší a nejvýznamnější české a světové značky z oblasti výroby a designu svítidel a osvětlovací techniky. Akce bude opět doprovázena firemními prezentacemi, přednáškami a odbornými semináři. Výstava Světlo v architektuře 2013 a její doprovodný program získala záštitu České komory architektů a byla zařazena do systému celoživotního vzdělávání. Účast na této akci je ohodnocena 5 body systému.Dosud potvrdily účast například tyto společnosti: ACW, Apro LUX, Artechnic-Schréder, Aulix Lighting, B.E.G. Brück Electornic CZ, DT Glass, EKOLAMP, ELKO Lighting, ERCO Lighting Praha, FAGERHULT Central Europe, HALLA, Lightway, Lucis, Lumidée, Occhiostore Praha, OMS, Osmont, Preciosa Lighting, Profi Lighting, PROLICHT CZECH, Selene, Zumtobel Lighting, za školy se představí VOŠ a SPŠ Volyně.
V rámci doprovodného programu proběhnou ve spolupráci s ČKA dne 3. dubna 2013 od 18.00 hodin v prostorách ČKA přednášky zahraničních architektů v souvislosti s osvětlením realizovaných projektů. Partnerem doprovodného programu se stala společnost Artechnic-Schréder. Proběhne například přednáška Martina Lukasczyka z finské architektonické kanceláře PES-Architects, který spolupracoval jako vedoucí architekt pro interiérový design a osvětlení Velkého divadla Wu-si v Číně.
Za Českou republiku promluví Ing. Jan Černý ze společnosti Artechnic-Schréder a přednáška architekta Alberta Wimmera ze Studia architektury Alberta Wimmera v Rakousku se bude jmenovat Světlo v architektuře a bude mít čtyři části: 1. část: Světlo a aura – světlo jako designový princip (případová studie Nemocnice Vídeň Sever), 2. část: Ve správném světle – světlo a fasády (případové studie Nádraží Praterstern, Fleming’s Hotel a Hlavní nádraží Vídeň), 3. část: Denní a noční zážitek (případové studie Elektrárna Freudenau, pěší lávka Mauerbachsteg, Stadion EURO 2008 v Klagenfurtu, Stadion EURO 2008 v Innsbrucku a stanice podzemní dráhy Elbbrücken v Hamburku) a 4. část: Světlo a umění (případové studie Konferenční centrum VIC-M, sídlo banky BAI a veřejné prostranství Praterstern).
MDŽ – Moderní design pro ženy
Pojem žena v domácnosti se díky technologickému pokroku již stává minulostí. Současné ženy jsou zvyklé se stejně jako muži věnovat své práci, zálibám a aktivnímu životu rodiny.
A právě moderní ženě je určena i výstava MDŽ – Moderní design pro ženy, která se bude konat ve dnech od 4. do 7. dubna 2013 ve Veletržním paláci v Praze. Výstava má netradiční formu modelového bytu. Návštěvnice si tak mohou na místě vyzkoušet pohodlí, maximální funkčnost a vizuální čistotu, kterou by pro svůj domov mohly využívat.
Modelový byt je věnován modernímu designu, ženám a zelenému bydlení a zařízen špičkovými interiérovými studii. Návštěvníci se také setkají s nápaditými, barvitými a často netušenými a překvapivými dekoracemi, které připraví designérky nejen ženami oblíbeného interiérového časopisu Marianne bydlení, který se také stal hlavním mediálním partnerem projektu MDŽ.
Ženy jsou duší téměř každého zařizovaného interiéru bytu či domu a chtějí také rozumět tomu, jaká okna a dveře, jaký způsob vytápění či větrání zvolit, jakými spotřebiči vybavit byt, jaký nábytek a zařízení vybrat, jak správně recyklovat odpady, jak uspořit energii a vodu, protože tak potom nejlépe rozhodnou, co je pro jejich rodiny a děti nejvhodnější.
Modelový byt je věnován i řešení některých základních otázek v oblasti zeleného – ekologického bydlení a úspor energie.
V rámci bytu se návštěvníkům představí kromě například ekologického nábytku pro dětské pokoje, také nové technologie inteligentních domácností, designová otopná tělesa, působící spíše jako solitérní objekty než plně funkční součásti vytápění, dále vypínače, spínače a stmívače, speciální ovládací systémy pro chytré domácnosti umožňující maximální úspory energie, šetrné spotřebiče nebo životnímu prostředí přátelské automobily na elektřinu.
Podrobnější informace na www.architectureweek.cz
–>–>