V klášteře ze 17. století – bydlení mezi dvěma dimenzemi
Upravit místo v domě bývalého kláštera ze 17. století na moderní obytný prostor se vším, co k němu patří, vyžaduje nejen spoustu energie, schopností a času, ale i vkus, fantazii a cit pro sladění historie se současností. Studiu ti architekti se podařilo atmosféru ještě umocnit moderními prvky a nevšedním pojetím, které je moderní a svěží. Navzdory tomu je tu genius loci stále velmi intenzivní.
Historie v blízkém kontaktu s moderním
Rekonstruovaný prostor v původní budově kláštera je dnes bytem s dispozicí 4 + kk. Jeho součástí jsou dvě koupelny, šatna, ložnice, dětský pokoj a obývák spojený s kuchyňským koutem. Už samotná lokalita, v níž se bývalý klášter nachází, je zajímavá. Byt je nedaleko historického centra Prahy, v pěší vzdálenosti od Petřínských sadů, Malé Strany a Pražského hradu. Jižní svah strahovského kopce byl využíván od dob Karla IV. jako měšťanské vinice, chmelnice a zahrady. Od konce 19. století se přeměnil společně s Hanspaulkou a Ořechovkou v nejprestižnější vilovou lokalitu Prahy. Nejkrásnější a největší vily se nacházejí právě tu. Celý projekt se také vyvíjel neobvykle.
Fresky skryté nad sádrokartonem
„Původní představy odvážných majitelů se úplně odlišovaly od našeho konečného návrhu. Ten se dramaticky vyvíjel v průběhu stavebně-archeologických prací. Dřevěný historický strop a původní fresky byly ukryty nad sádrokartonovým podhledem.
Tuto historickou stopu jsme nemohli nechat skrytou a její oživení jsme přenechali restaurátorům. K ozdobným fragmentům jsme do kontrastu postavili surové a industriální prvky či materiály v kombinaci s moderními solitéry,“ vysvětluje autor zrealizovaného projektu Ing. arch. Martin Machů.
Originalita už od kuchyně
Každá místnost je stylová. Nás speciálně oslovil spojený prostor kuchyně a obývací místnosti. Ne kvůli spojení, které je už dnes běžné, ale díky ztvárnění a některým detailům. Vysokou kuchyňskou sestavu kryjí dvířka s betonovým povrchem v černém odstínu.
Fascinujícím prvkem je ostrůvek v kuchyni, který je pokrytý nerezovými zrcadlovými plechy. Působí, jako kdyby ani nebyl – rozšiřuje prostor a vytváří velmi působivé odrazy. Zrcadlení na stěnách ostrůvku je přímo iluzivní hrou. Působivý je také způsob odkrývání kuchyňské linky s pracovním pultem a dřezem.
Z kapličky ložnice, fresky aj v šatně
Silnou atmosféru má i ložnice, která byla kdysi kapličkou. Obvodové stěny kryje závěs, který lze zatáhnout a vytvořit tak úplné soukromí a tmu.
Jak jsme zmiňovali, v bytě jsou dvě koupelny, každá je v jiném duchu. V první architekti použili zrenovovanou historickou vanu.
Ve druhé je dominantou deska z tropického dřeva v kontrastu s betonovým povrchem stěn a nerezovým WC. V bytě se nachází i malá šatna. I v této místnosti jsou odkryté historické fresky.
Byt v klášteře v kostce
Architektonické studio: ti architekti
Autor: Ing. arch. Martin Machů
Spoluautor: Ing. arch. Anna Holešovská
Lokalita: Praha, rezidence Little Monastery
Užitková plocha: 100 m2
Realizace: 2017
Sabína Zavarská
Foto: ti architekti, Zdeněk Buchlák