Vzdušný byt uprostřed města
Autory rekonstrukce bytu v pražském činžovním domě ze začátku 20. století jsou Lenka Křemenová a David Maštálka z ateliéru A1 ARCHITECTS. Výsledkem jejich práce je vzdušné, prostorné a útulné bydlení uprostřed Prahy, typické svou bílou barvou a kombinací pastelových tónů a světlou barvou břízy.
„Snažili jsme se zachovat starou atmosféru z doby, kdy byl dům i byt nový, což je asi sto let nazpět“, vysvětluje MgA. Lenka Křemenová. „Všechny dochované historické prvky původního bytu jsme se snažili zachovat a využít. Krásu dřevěných špaletových oken a vnitřních dveří i původní kazetové obklady pod parapety jsme zdůraznili bílými nátěry. Renovovaly se i původní kvalitní parkety.“
Jeden pozměněný prostor
„Stavební úpravy jsme záměrně omezili pouze na propojení dvou velkých místností směrem do ulice, čímž vznikl velkorysý obytný pokoj s kuchyní, jídelnou, pracovnou a zároveň velkou knihovnou,“ pokračuje Lenka Křemenová. „Vstupní středová hala odděluje ložnici a dětský pokoj; oba jsou orientované do dvora.“
Eleganci a nápaditost hlavního obytného prostoru charakterizují vestavěné úložné skříně, které jsou ukryté za světlou stěnou z březové překližky. Za stěnou se postupně skrývá spíž (kam se vchází z kuchyňského kouta.), malá technická místnost s kotlem (vchod z předsíně), vestavná vinotéka a místo na hračky a router. Stěna dále přechází přes menší pracovní kout se stolem v otevřenou knihovnu, pod níž je velká, na míru vyrobená pohovka.
Jak už bylo řečeno, z původního interiéru zůstaly krásné staré dveře, jednokřídlé i dvoukřídlé. Bílé dveře a okna doplňují bílé žaluzie a lampy i lustry. Tento klasický „bělostný“ základ nově doplnily měkké barvy světlého dřeva s růžovým nádechem, bílé lampy a lustry. Odborně zrestaurované parkety doplňuje v předsíni světle olivové marmoleum ladící se šatní skříní, umístěnou na vysokých nožkách.
Tapety a bílé lišty…
Bílou výmalbu stěn jídelny vystřídal v ložnici jemný vzorek tapet. „Přáním stavebníků bylo stěny ložnic vytapetovat. Tapety jsou doplněny vysokými bílými lištami, které navazují na původní dřevěné prvky bytu. Přáním stavebníků také bylo jako součást ložnice mít vlastní malou koupelnu. „Pro tu se nám podařilo najít ideální prostor na místě původní miniaturní kuchyně, která kdysi dávno bývala pokojem pro služebnou,“ doplňuje MgA. Křemenová.
Další zajímavé články od A1 Architects
REKONSTRUKCE DOMU OD ZÁKLADŮ
ČERNÝ ČAJOVÝ DŮM PROPOJUJE LES A ZAMYŠLENOU ZAHRADU
OBCHOD S ČAJEM – NOVÝ ZÁŽITEK VYCHUTNÁVÁNÍ ČAJE
Netypické sousedství jídelního stolu
V hlavní místnosti stojí velký jídelní stůl propojený s kuchyňským ostrůvkem. Oba jsou vyrobeny z masivního jasanového dřeva. Žebřík pověšený na zdi vedle jídelního stolu slouží k dosažení vysokých skříněk lemujících strop. Mimoto je to docela zajímavý předmět, v jídelně opravdu atypický; očividně tady ale v provozu nevadí a nepřekáží, a vizuálně celkově se stěnami splývá. Všudypřítomné pastelové barvy tady zato narušuje velká černá školní tabule na vzkazy a poznámky.
Modravé problesky
V jemné kombinaci světlého dřeva, krémové překližky a bílé barvy několikrát – v každé místnosti – výrazně probleskne modrá barva. Pokaždé se jedná o jiný odstín: šedomodrá na potahu pohovky v obývacím prostoru, zatímco polštářky mají modré a fialové odstíny. Modré, tentokrát je to temná kobaltová, jsou „plástve“ koupelnových obkladů, které se střídají se zrcadlovým zasklením.
V dětském pokoji zdobí stěny bílomodrá proužkovaná tapeta připomínající vzorek pánské košile. Na ní zaujme otevřený šatník na zdi, štengr připevněný na zdi ve dvou úrovních; oblečení na něm do dětského pokoje vnáší další barevnost. V dětském pokoji je značná výška místnosti využita ke zřízení spacího patra pro děti. Mlynářské schody vedoucí k němu tvoří zároveň knihovnu.
A1 ARCHITECTS Lenka Křemenová & David Maštálka
Realizace 2015
Foto: David Maštálka