Z kanceláře za uměním
Projekt ArtGen propojuje kanceláře a umění. Kromě 23 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch totiž nabízí také galerii. Ta má být otevřena pro všechny umělce pro prezentaci jejich děl. Výjimečné pojetí administrativního centra navrhli David Chisholm a Vít Máslo z ateliéru CMC architects, jejichž záměrem bylo vytvořit prostor pulzující životem.
Dvě kancelářské budovy – jedna šestipatrová, druhá devítipatrová – vyrostly v Pražských Holešovicích v ulici Argentinská. Svou výškou výrazně vystupují nad horizont této městské čtvrti, a tak poskytují výhledy do všech stran.
Ve dvojici
Vyšší z budov nese pojmenování Art a liší se svými oblými tvary. Nachází se v ní téměř 14 000 metrů čtverečních kancelářských ploch, podzemní garáže i plně vybavená kolárna nebo také maloobchodní prostory. Příjemné klima v ní zabezpečuje dvoutrubková klimatizace, otevíratelná okna a externí slunolamy a také inteligentní systém řízení budovy, který zároveň šetří náklady na provoz budovy. Druhá budova Gen je sedmipodlažní a na rozdíl od Artu má pravidelný obdélníkový tvar. Poskytuje kancelářské prostory o ploše více než 9 000 metrů čtverečních a několik teras s výhledem na přilehlé okolí, podzemní garáže i plně vybavenou kolárnu nebo maloobchodní prostory. Je zde také inteligentní systém řízení budovy a čtyřtrubková klimatizace.
Obklady a dlažby byly realizovány flexibilní lepicí maltou.
Práce a umění
To, co projekt odlišuje od ostatních kancelářských komplexů, je však především právě jeho propojení se světem vizuálního umění. Nápad propojit tyto dvě oblasti měla mladá architektka Nina Hedwic, zakladatelka Nové galerie. „Mým cílem je propojovat – lidi, obrazy, prostory ve výjimečných okamžicích,“ tvrdí galeristka. Napadlo ji, že právě prostory v kancelářské budově, kde se pohybuje mnoho lidí, by mohly být ideálním místem pro prezentaci umělců. A takový koncept je i dobrou reklamou pro budovu. Sen se galeristce splnil a dnes jsou prostory ArtGenu oživovány výstavami na recepcích, koncerty, módními přehlídkami i prezentacemi současných českých a světových umělců. Setkat se tak v ArtGenu můžete s pravidelnými výstavami pořádanými Novou galerií, s designérem Jakubem Berdychem, sochařem Janem Novotným, malířem Janem Uldrychem nebo módní návrhářkou Evou Brzákovou.
Pozornost byla věnovaná i detailům, jako jsou pečlivě provedené spáry.
Realizace sociálních zařízení
Stavbu prováděla společnost Syner a pro realizaci veškerých sociálních zařízení na obou budovách dodávala materiály společnost Baumit. Celkem šlo o cca 4 000 metrů čtverečních. Konkrétně zde byly použity samonivelační stěrky (Baumit Nivello 30 a Baumit Nivello 10), které jsou určeny k vyrovnání podlah před pokládáním dlažby. Pro bezespárou hydroizolaci byla zvolena jednosložková izolační hmota, která je vhodná přímo pod keramické obklady do sprch, sprchových boxů nebo koupelen (Baumit Baumacol Proof) včetně hydroizolační pásky. Jako základní nátěr pro následné nanesení stěrek a hydroizolací byl použit Baumit SuperGrund. Obklady a dlažby byly lepeny flexibilní lepicí maltou (Baumit Baumacol FlexTop) a lepicí maltou pro lepení keramických obkladů a dlažeb v interiéru se sníženým skluzem (Baumit Baumacol Basic) spárování obkladů a dlažeb, voděodolná, mrazuvzdorná spárovací hmota, která je vhodná pro použití v exteriéru i interiéru v odstínech white, cement gray, antracite (Baumit Baumacol PremiumFuge). Prestižní budovu doprovází spolehlivý systém pro relizaci obkladů a dlažeb.
Sociální zařízení je provedeno v kombinaci bílé, šedé a antracitové barvy.
TEXT: red
foto: Baumit
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.