Živé zelené stěny v interiéru
Zelené rostliny mají velký vliv na lidskou psychiku, jejich začlenění do interiérů proto výrazně ovlivní také jeho vyznění a působení. S výhodou tedy využíváme především bohatě rostoucí zeleň pro zútulnění a zpříjemnění domova. Poměrně novým řešením jsou zelené stěny, vertikální zahrady na zdech bytu.
Zelené stěny
Celý interiér, jeho atmosféru, určuje styl vybavení a současně určení celého prostoru. A pokud je zvláštní a zajímavý, zaslouží si pohled a nápady designera. Mladá rodina, majitelé krásného bytu v Dněpropetrovsku, zadali řešení celého interiéru designerům SVOYA Studia. Ty prostor inspiroval k vytvoření zelených stěn. Ústřední místností je obytný prostor s obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou, panoramatická okna skýtají nádherný výhled na řeku Dněpr. Ten se návrháři rozhodli zdůraznit a aktivně propojit s interiérem.
Obraz v zeleném rámu
Umístění a dispozice bytu přímo vyzývaly k podobnému řešení. Toto optické spojení vnitřního prostoru bytu s okolní krajinou se stalo výchozím bodem návrhu. Dílem i proto, že ve velkých městských aglomeracích nebývá příliš zelených ploch. Vertikální interiérové zahrady byly umístěny na zdi mezi okny a otevřou se příchozímu hned na vstupu do místnosti. Řeka v oknech orámovaných zelenými stěnami budí dojem panoramatického obrazu, krajina venku se skutečně propojuje s vnitřní zelení. Silného dojmu je dosaženo právě vytvořením větší souvislé plochy z živých rostlin, orientované vertikálně. Zahrady z živých rostlin na stěnách promění prostor v park, kterým se lze procházet celý den.
Materiály a barvy v interiéru
Celkový dojem dále dotváří zařízení pokoje. U pohovky umístěné před zelenými stěnami stojí dva konferenční stolky z masivního dřeva, dřevěná stěna naproti oknům jen přirozeně doplňuje tento „přírodní efekt“. Útulnost zvyšují textilní materiály a teplé zemité tóny. Zeleň násobí příjemné pocity a vnáší do prostoru svěžest, rostliny se v neposlední řadě také starají o čisté ovzduší v bytě. Vjem umocňuje dále i zvýšený strop bytu, který dodává prostoru vzdušnost a větší rozměr.
Industriál jako kontrast
Byt je rozdělen na klidovou zónu s ložnicemi a koupelnou, v obývacím pokoji s kuchyní a jídelním koutem tráví rodina život přes den. Denní a noční zónu propojuje dlouhá chodba.
Ve všech místnostech převažuje tlumená barevnost, v obytném prostoru teplé zemité tóny, v ložnici chladnější.
Vybavení bytu nabízí směsici různých stylů, ovšem citlivě sladěných, výsledkem je tedy celkově příjemné působení bytu. Aby nesklouzlo k nudné šedi, využili designeři vhodný kontrast – do interiéru začlenili industriální prvky. S čistými elegantními liniemi nábytku kontrastují až průmyslově strohá velká svítidla, která se zde stávají do jisté míry dominantním prvkem. Strohý dojem navozuje také dokonale rovný beton, a třeba i dveře, které nekončí konvenčně ve výšce okolo 1970 mm, ale sahají až ke stropu místností.
Ložnice je na rozdíl od obytného prostoru s množstvím stylů, materiálů a barev strohá, více než v denní části domu se zde prosazuje design přísného industriálu. Tomu odpovídají i barvy – umírněné šedo-béžovo-bílé kompozice na stěnách i textiliích podporuje i chladný kov lampy. Živé až sladké tóny najdeme pouze v dětském pokoji, zklidňujícím prvkem je zde zeď s reliéfem cihlové stěny, ovšem natřené na bílo.
Text byl vytvořen s využitím materiálů atelieru SVOYA Studio.
Foto: Tanya Kovalenko
Text: Dana D. Daňková