Život v mezonetu
Mezonetový byt si mnozí z nás podvědomě spojují s netradičně řešenými dispozicemi, s pocitem, že se mohou dotknout hvězd. Mezonet bychom mohli – velmi zjednodušeně řečeno – chápat jako synonymum pro prostor. Krásný, vzdušný, světlý, tvárný, ale zdaleka ne pro každého. Protože také omezuje a vyžaduje určitou přizpůsobivost. Nakonec, proč ne. V životě je přece vždycky něco za něco…
Asi základním atributem mezonetových bytů je téměř vždy výhled, protože bydlení těsně pod střechou bývá prostě vysoko. A tam je také čistší vzduch, což je bonus především v případě, že se byt nachází v hlavním městě, byť nedaleko Stromovky a Letné, a máte malé děti. Všech výhod i omezení si byla vědoma také architektka Andrea Jašková, když hledala s manželem místo pro nový domov.
Fantazii a umu dveře otevřené
Mezonetový byt o rozloze 97 m2 si manželé pronajali jako novou adaptaci půdního prostoru, úpravy proto nebyly velké – základ (položení parketové podlahy, instalace kuchyňské linky při stěně a realizace koupelny) byl hotov. Byt byl prázdný a to byla příležitost – Andrea mohla naprosto svobodně uplatnit svou tvořivost.
Základními prvky podkrovního prostoru jsou trámy krovu, převýšení jednotlivých místností a šikminy, s nimiž je možné velmi dobře pracovat. Andrea pracovala v návrhu se třemi základními tezemi, řečeno slovníkem filozofie, standard – design – originál, a podařilo se jí ideálně skloubit sériový (a tedy levnější) nábytek s designovými klasickými kousky.
A vzhledem k její profesi došlo i na autorský, na míru vyrobený nábytek. Z Andreiny autorské dílny je tak kupříkladu jídelní stůl s lustrem nad ním, kuchyňský ostrůvek, příruční stolečky na kolečkách, zrcadla v ložnici, věšáky v předsíni a dokonce i dětská postýlka, vyplétaná sítí.
Černá jako akcent
To vše v interiéru harmonicky ladí, doplněno citlivými barevnými kombinacemi. Hlavním motivem je hravá barevnost, ale ne prvoplánově hravá. Základem jsou neutrální barvy – přírodní odstín dřeva v kombinaci s bílými stěnami a černou konstrukcí ocelového schodiště, které se stává dominantou prostoru. Výrazné barvy jsou pak určující pro jednotlivé místnosti – dětský pokoj je žlutý, vstupní chodba jasně červená, obývací pokoj v uklidňující zelené, ložnice modrá. Černý akcent schodiště pak pracuje jako dramatičtější prvek ve všech místnostech bytu – na světlech, textiliích, menších kusech nábytku či rámečcích obrázků, a sjednocuje a zklidňuje tak celý interiér.
Účelně využitý prostor
Nyní poskytuje mezonet rodině s malým dítětem komfort i soukromí. Stejně jako v domě v něm lze vyčlenit společenský, či chcete–li denní prostor – ten je tvořen kuchyní, jídelnou s obývacím pokojem a koupelnou pro hosty, a nachází se ve spodní části. Z praktických důvodů je zde také dětský pokoj. V patře se nachází ložnice a koupelna.
Kolem ložnice vede galerie, jež stojí za bližší zmínku. Její prostor je poměrně úzký, na první pohled se proto nedá využít jako plnohodnotná místnost. Protože však Andrea i její manžel potřebovali pracovnu a současně bylo žádoucí, aby do ní neměl přístup malý syn, ukázala se pro tento účel pouhý metr široká galerie jako zcela dostačující. Pracovní plochu zde supluje úzký zavěšený pult (široký 50 cm) po celé délce galerie. Současně otevřený prostor skýtá přehled po dolní části bytu a umožňuje komunikovat s ostatními členy domácnosti.
Vizitka:
Architektka Andrea Jašková:
- 2005 až 2010 studium Fakulta architektury ČVUT
- Po absolutoriu práce v několika architektonických ateliérech, od roku 2011 vlastní projekty
- Současnost – návrhy interiérů, rekonstrukcí, rodinných domů, ale i větších projektů typu komunitních center, atd., případně webových stránek
- Zájmy – architektura, design a umění, fotografie, hudba, cestování, jóga, životní styly i příběhy lidí, pro něž navrhuje…
Foto: Robert Žákovič
Text: Daniela Bartošová