Luxfera - pro světlo cesta
Galerie(12)

Luxfera – pro světlo cesta

Partneři sekce:

Luxfera je rodu ženského a jako takové jí přísluší krása i praktičnost, mnohotvárnost i trocha tajemství. A i když v češtině už tak zvukomalebně nezní, své vlastnosti si skleněná tvárnice zachovává i tak.

Luxfery jsou nejčastěji využívané pro stavbu sklobetonových příček, dílčích bytových vyzdívek nebo dekorativních či funkčních předělů interiéru. Svůj boom zažívaly počátkem minulého století v éře funkcionalismu, kdy sloužily především jako dekorativní prvek k optickému dělení prostor – průsvitné skelněné cihly propouštěly nepřímé světlo do vzdálenějších prostor interiéru a současně zajistily soukromí.

Vzestup a pád a opět vzestup…

Po válce, v době všeobecného nedostatku, patřila mezi nedostupné zboží také okna, luxfery se proto staly jakousi náhražkou skleněných výplní nejen ve veřejných či průmyslových budovách, na úřadech či ve zdravotnických zařízeních, kde je můžeme často vidět dodnes, ale i v rodinných domech. Tak, jako v mnoha jiných případech, došlo i zde k významnému nadřazení funkce estetické hodnotě a luxfery získaly na mnoho let nálepku „nouzovky“, provizorního řešení bez snahy začlenit je architektonicky do koncepce objektu.

Dnešní doba přinesla nejen znovuobjevení a docenění luxfer, ale také jejich modernizaci, nový vzhled, různé tvary, rozměry, dekory, povrchové úpravy i barvy, rozšířily se i možnosti jejich využití. Skleněné tvárnice lze dělit podle místa použití na vertikální – ty jsou obvykle využívány pro výstavbu různých příček či jako výplň stavebních otvorů objektu, a speciální horizontální luxfery – ty jsou určeny do podlah a stropů. V těchto případech lze využít například při rekonstrukcích historických objektů s výhodou takzvaný block systém, tedy uxferové sklobetonové panely, vyrobené na míru podle požadavků klienta, v potřebných rozměrech i tvarech (plošné, ale i obloukové, rohové stěny vertikální i horizontální, lze nechat i otvor pro dveře či okno, výhodou je pevnost, rovnost spáry, stabilita celku).

Nepřehlédnete

LUXFERA – PRO SVĚTLO CESTA (2. ČÁST)

Variace na sklo

Kromě toho lze skleněné tvárnice rozlišovat také podle toho, zda jsou plné – z těch se vyzdívají vnitřní stěny, nebo duté, které jsou vhodné například při dostavbě vnějších zdí. Velkou výhodou skleněných tvárnic je variabilita uspořádání – mohou vytvořit nejen rovné, ale i oblé, zalomené nebo jinak tvarované stěny, s výhodou je lze využít v koupelnách jako zástěnu sprchového koutu.

Při plánování začlenění skleněné luxferové stěny do stavby je třeba počítat s její poněkud značnou hmotností, je proto nezbytné vzít v potaz i její vliv na statiku konstrukce. Vysoce stabilní musí být i luxferová konstrukce, jak bylo již zmíněno, je třeba dodržovat doporučený postup. Tam, kde nelze s konstrukčních důvodů využít skleněné luxfery, je možné je nahradit plastovou obdobou. Takové luxfery jsou lehké, stavba je jednodušší, postavit stěnu lze jak z jednotlivých tvárnic, tak využít i prefabrikované lehké a mobilní panely.

Text: Dana D. Daňková
Foto: Luxfery CZ, Allstav, Ytong Archiv Xella, Glass Blocks, SEVES, La Rochere