Mohou být severské interiéry útulné?
Návod na to, jak překonat pochmurnou zimu, je třeba hledat na severu, kde s tím mají bohaté zkušenosti. Skandinávský design lze charakterizovat neobvyklými kombinacemi slov: mírný minimalismus či krásný funkcionalismus.
Je těžší tomu uvěřit, ale na první pohled téměř prázdné prostory a předměty bez ozdob v sobě dokážou skrývat esenci příjemného domova víc, než by kdokoli čekal. Útulnost není otázkou koberců, závěsů a přezdobení.
Základem každé barevné kombinace je bílá barva
A to nejen na stěnách, ale i na podlaze – používá se světlé březové či borovicové dřevo, někdy ještě dodatečně natřené na bílo. Stále častěji se v dnešní době využívá i beton. Toto bílé prostředí tvoří nejvhodnější základ na vznik otevřeného vzdušného prostoru, kde se světlo může odrážet od oken či od okolí. Až na bílé pozadí lze umístit něco barevnějšího, ale opět velmi opatrně – top barvy jsou tlumené, světlé, šedé, v omezené míře pastelové odstíny. A pokud se svět kolem zdá příliš černobílý, skandinávští designéři nabízejí řešení v podobě barevných zrcadel.
Kvalitní práce se světlem
Celé kouzlo, trik a základ vydařeného interiéru sestává z kvalitní práce se světlem. Aby se zachovala duševní pohoda, maximalizuje se přirozené osvětlení, závěsy jsou tabu a parapety musí zet prázdnotou. Pokud je místnost i přesto tmavá, pomoci může umístění zrcadel nebo jiných lesklých ploch oproti oknům. Když zapadne slunce a nastane tma, začíná hra umělého osvětlení a přichází jeho magická atmosféra. Svítidla rozhodně nesplňují jen roli držáku na žárovku. Svým jemným tvarováním či umístěním nad konkrétním předmětem vnášejí do místnosti eleganci.
Veškerá jednoduchost, funkčnost a minimalismus mají své odůvodnění
Nejen v přeneseném významu platí, že je těžší přežít na severu, proto musí být všechny předměty z principu účelné. I když dnes Skandinávie spíše bojuje za ochranu přírody než za přežití v ní, hlavní myšlenka se zachovala. Předměty charakterizují převážně geometrické tvary, někdy zaoblené, ale hlavně bez jakýchkoli těžkých dekorativních prvků. Zachovává se jen to, co je užitečné a účelné, tedy žádné shromažďování dekorací. Viditelné jsou jen ty prvky, které si to zaslouží, všechno ostatní je uskladněno někde mimo. Toto vše pomáhá dotvářet klidné a méně stresující obydlí.
Skandinávsky interiér dokáže ohromit, i když nastane noc a zhasnou světla. Stačí zapojit hmat, který umožňuje vnímat svět, i když jsou oči zavřené. Dosud se proces navrhování soustředil jen na vizuální vjemy, a přitom každodenní kontakt s předměty vyžaduje, aby se kladl důraz i na kvalitu materiálů, detail vyhotovení, texturu a konečnou povrchovou úpravu. Ideálně se na to hodí surový materiál, kvalitní tkanina.
V dnešní době lidé tráví mnohem více času uvnitř a ani nemusí sněžit a foukat za okny vítr. Co se můžeme naučit od severských designérů? To, jak si udělat pobyt příjemným a inspirujícím. Střídmé barvy a tvary sice nikoho nešokují, ale díky nim se interiér ani časem neomrzí. Stejně to platí i pro ornamenty. Každý detail i největší koncept mají své opodstatnění a nabízejí dobrodružství myšlení při pátrání po každém z těchto důvodů.
Autor: Norm Architects
TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: Norm Architects. Alvhem, Peter Kragballe, KILO, BIG